"Гайдамаки" образ Яреми

 

Характеристика образу Яреми з поеми Т. Шевченка «Гайдамаки» з цитатами про Ярему наведена в цій статті.

“Гайдамаки” характеристика Яреми

Поема «Гайдамаки» змальовує картину селянського повстання, відомого в історії піл назвою «Коліївщина».

Ярема Галайда — яскравий представник повсталого народу. Ярема — челядник у шинкаря Лейби.

Риси характеру Яреми – працьовитість, цілеспрямованість, доброта, чуйність, щирість, мужність, винахідливість, здатність пожертвувати власним життям заради іншого, авторитет серед повстанців…

Соціальне становище героя. Наймит, «сирота убогий», у якого немає рідні, він не має навіть прізвища. Щоб записати в реєстр. Залізняк пропонує назвати його Голиш, або Бідою, а потім зупиняється на прізвищі Галайда, що означає бездомний, бродяга.

Сирота Ярема, сирота убогий:
Ні сестри, ні брата, нікого нема!
Попихач жидівський, виріс у порогу;
А не клене долі, людей не займа.

Рабська покірність Яреми-наймита. (Він наймит, попихач, один із тих, хто найбільше терпів гніт, кривду, не звертав уваги на образи та лайку.)

Ярема Галайда — народний месник. (Коли настав час народного виступу, Ярема йде в перших лавах повстанців. Захоплений хвилею повстання, цей сирота убогий стає героєм, захисником потоптаних прав, непримиренним ворогом панів.)

Відданість Яреми боротьбі проти ненависного ворога. (Кривда, якої зазнав Ярема — конфедерати викрали його кохану Оксану — подвоїла його завзятість, його сили й ненависть до ворогів. Та штовхають його до дії не особисті, а національні інтереси. Він мститься за весь український народ, мріє завдати панам такої муки, щоб аж пекло застряслося. Свідомість свого суспільного обов’язку керує вчинками Яреми.)

Щирість та глибина кохання. (Яремі властиві не тільки героїчні риси борця, а й ніжність серця. Глибиною й відданістю відзначається його кохання до Оксани.)

Ярема — узагальнений образ пересічного гайдамаки. Ярема Галайда — не історичний, а узагальнений образ учасника Коліївщини. Це реалістичний образ, поданий у романтичному дусі. Він мужній, сміливий, відданий народові, сильний і відважний. Колишній наймит-попихач, він знаходить свою долю в таборі повстанців. Після поразки повстання Ярема не гине. І це надзвичайно важливо: такі, як він, мають передати наступному поколінню естафету священної боротьби за волю — естафету, перейняту від попередніх борців.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы