"Теплий хліб" Паустовський переказ

 

“Теплий хліб” Паустовський короткий переказ можна прочитати за 5 хвилин

“Теплий хліб” Паустовський переказ

Вороний кінь був поранений в ногу снарядом, коли кавалерія проходила через село Бережки. Командир залишив пораненого коня в селі, і коня взяв до себе мірошник Панкрат – «швидкий на роботу, сердитий старий», якого діти вважали чаклуном. Його млин давно не працював.

Панкрат вилікував коня, кінь залишився при млині і допомагав мельникові лагодити греблю. Але Панкрат важко було прогодувати коня, і кінь почав ходити по дворах жебракувати. Він стукав мордою в хвіртку, і йому щось та виносили – бурякової гички, або черствого хліба, або солодку морквину. У селі коня вважали загальним, і кожен намагався його нагодувати.

В Бережках жив зі своєю бабцею Філька – хлопчик мовчазний, недовірливий, на прізвисько Ну Тебе. Улюбленим виразом Фільки було: «Та ну тебе!»

Зима в цей рік стояла тепла, тому біля млина вода не замерзала. Панкрат полагодив млин і збирався молоти хліб, у багатьох жителів борошна залишилося на два-три дні.

Одного разу поранений кінь постукав мордою в хвіртку до фільчиної бабці. Вдома був тільки Філька, який жував шматок хліба, круто посипаний сіллю. Філька знехотя вийшов за хвіртку, а кінь потягнувся до хліба. Філька розмаху вдарив коня по губах. Кінь відсахнувся, а Філька закинув хліб в сніг і закричав коню, щоб той копав його мордою з-під снігу.

Після цього випадку в Бережках стали творитися дивні справи.

«Сльоза скотилася у коня з очей. Кінь заіржав жалібно, протяжно, змахнув хвостом, і негайно в голих деревах, в огорожах і пічних трубах завив, засвистів пронизливий вітер, роздув сніг, запорошив Фількові горло. Філька кинувся назад в будинок, але ніяк не міг знайти ганку – так вже мело колом і періщило в очі». Почалася справжня сніжна буря, і Філька ледь знайшов двері в хату.

Заметіль стихла лише надвечір, а до ночі вдарив сильний мороз.

Бабка Фільки плакала, сказала, що, напевно, замерзли колодязі і тепер людей чекає загибель – води немає, борошна теж, а млин працювати тепер не зможе, бо річка замерзла. Філька теж заплакав від страху. Бабка сказала, що такий мороз був років сто тому, він «заморозив колодязі, побив птахів, висушив до кореня ліс і сади. Десять років після того і не цвіли ні дерева, ні трави. Насіння в землі померзнуло і пропало. Гола стояла наша земля. Оббігав її стороною всякий звір – боявся пустелі ». І мороз цей трапився від «злоби людської». Бабка розповіла Фільке історію: через село йшов старий солдат, який в одній хаті попросив хліба. dovidka.biz.ua Господар хати, злий мужик, жбурнув черству скоринку на підлогу зі словами: «Ось тобі! Жуй! »Солдат сказав, що не може підняти хліб з підлоги, так як замість ноги у нього деревинка, на що мужик відповів, що якщо голодний, то підніме. Солдат зумів підняти хліб, а коли підняв, то побачив, що він весь зелений від цвілі, тобто – отрута. Солдат вийшов на вулицю, свиснув, почалася завірюха, а потім ударив лютий мороз. Мужик той помер від «охолодження серця». Бабка додала, що, мабуть, такий жорстокий чоловік і тепер завівся в Бережках, тому й мороз. Філька став питати, що ж робити тепер. Бабка відповіла, що потрібно сподівається на те, що виправить цей злий чоловік те, що створив. Схлипуючи, Філька запитав, що потрібно зробити для того, щоб все виправити. Бабка сказала, що про це знає «хитрий, учений» Панкрат, але в такий холод до млина не дійти. Вночі Філька зліз з печі, одягнув кожушок і побіг до млина. Він постукав у віконце Панкратової хати, в сараї за хатою заіржав і забив копитом кінь. Філька злякався, а Панкрат відчинив двері і втягнув його в хату. Мельник посадив хлопчика до грубки і звелів розповідати. У сльозах, Філька розповів Панкрату про все і запитав, що тепер робити. Панкрат відповів: «Винайти порятунок від холоднечі. Тоді перед людьми зовсім не буде твоєї провини. І перед пораненим конем – теж. Будеш ти чиста людина, весела». На винахід способу Панкрат дав Фількові «терміну годину з чвертю».

У сінях хатнии Панкрата жила сорока, яка підслуховувала всю розмову Панкрата з хлопчиком. Вона вилетіла назовні і полетіла на Південь. Її ніхто не бачив, крім лисиці.

Філька нарешті придумав спосіб: як тільки розвидниться, він вирішив зібрати хлопців зі всього села і прорубати лід біля лотка біля млина до води. І як тільки вода потече на колесо, Панкрат повинен буде запустити млин. «Буде, значить, і борошно, і вода, і загальне спасіння». Щоб не замерзнути, вони будуть палити багаття. Панкрат поцікавився, а що буде, якщо хлопці не захочуть розплачуватися за дурість Фільки. Хлопчик на це впевнено відповів, що в селі його обов’язково підтримають, оскільки люди там хороші. Мельник пообіцяв зі свого боку поговорити з людьми похилого віку – може, і вони допоможуть.

Стояв сильний мороз. На річці стукали ломи, тріщало багаття – і старий, і малий з самого світанку сколювали лід біля млина. Ніхто не помітив, що після полудня подув теплий вітер і «в повітрі запахло весною, гноєм».

До вечора, коли біля млина з’явилася перша ополонка, прилетіла стара сорока. Вона сиділа на гілці, дивилася на щасливих людей і щось розповідала, але її ніхто не зрозумів. А сорока говорила, що вона долетіла до теплого моря, розбудила літній вітер і впросила його прогнати лютий мороз, допомогти людям. І вітер не відмовив їй. Не відомо, чи правду казала сорока, але до вечора лід тріснув, розійшовся, і в млиновий лоток хлинула вода. dovidka.biz.ua І млин почав молоти зерно, і сипалася в мішки гаряча мука, і, сміючись, жінки опускали в борошно змерзлі руки. А потім в хатах господині місили тісто, «і все, що було живого в хатах – хлопці, кішки, навіть миші, – все це крутилося близько господинь, а господині шльопали хлопців по спині білою від борошна рукою, щоб не лізли в саму діжу і не заважали ». Вночі по селу стояв запах теплого хліба з рум’яною скоринкою.

На наступний ранок Філька разом з хлопцями прийшов до млина. У його руках був буханець свіжого хліба, а маленький хлопчик Миколка тримав дерев’яну сільничку з великою жовтою сіллю. Філька йшов миритися з конем.

«Панкрат відчинив ворота сарая, випустив коня. Кінь вийшов, витягнув голову, заіржав – почув запах свіжого хліба. Філька розламав буханець, посолив хліб з сільнички і простягнув коню. Але кінь хліба не взяв, почав дрібно перебирати ногами, позадкував у сарай. Злякався Фільки. Тоді Філька перед усім селом голосно заплакав ». Панкрат став умовляти коня не лякатися і миритися з Фількою. «Кінь похитав головою, подумав, потім обережно витягнув шию і взяв нарешті хліб з рук Фільки м’якими губами. З’їв один шматок, обнюхав Фільку і взяв другий шматок. Філька посміхався крізь сльози, а кінь жував хліб, пирхав. А коли з’їв весь хліб, поклав голову Фількові на плече, зітхнув і закрив очі від ситості і задоволення». Всі навколо були раді, а стара сорока тріщала про те, як їй вдалося помирити хлопчика і коня. Але її ніхто не слухав.

«Теплий хліб» – розповідь, в якій зображено поєдинок між егоїзмом і добрими почуттями і перемога добра в цьому поєдинкові. Письменник доводить, що з бідою можна впоратися тільки разом і, що на добру справу відгукнуться всі – і люди, і звірі, і сама природа.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы