"Герой нашого часу" характеристика Печоріна

 

“Герой нашого часу” образ Печоріна – це образ «зайвої» людини в суспільстві.

План характеристики Печоріна “Герой нашого часу”

1. Зовнішність Печоріна.

2. Печорін — наслідок законів часу й оточення:

а) егоїзм;
б) невдоволеність життям;
в) роздвоєння особистості.

3. Ставлення Печоріна до людей.

4. Самоаналіз і здатність до глибокого почуття.

5. «Для чого я жив? Задля якої мети я народився?»

6. Ставлення автора до Печоріна.

Характеристика Печоріна “Герой нашого часу”

Зовні Печорін – здоровий, фізично розвинений, привабливий чоловік, офіцер, до того ж розумний і добре освічений. Це сильна особистість: активна, цілеспрямована, палка, хоробра і відважна. Печорін вольова натура, у його внутрішньому світі постійно відбувається робота, безперервний розвиток. І все одно сам Михайло Лермонтов в передмові до роману назвав Печоріна настільки поганою людиною, що в існуванні якої важко повірити: «Герой нашого часу, панове, точно, портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, у його розвитку ».

Аналіз образу Печоріна говорить про те, що основним недоліком характеру героя є постійне відчуття ним нудьги. З цієї причини він не цінує життя, ні свого, ні чужого. Герой в постійних пошуках нових вражень, які розвіяли б його нудьгу, знайшли йому місце в світі. Він знаходить їх, але ненадовго, і знову прагне «випробувати долю». Він відчуває її на війні, шукає притулку в любові горянки Бели, «лоскоче нерви» на дуелі, вистежує контрабандистів.

Мимохідь, у пошуках гострих відчуттів, Печорін розбиває людські серця і долі. Страждають закохані в нього жінки, гине Грушницкий, зруйнована сім’я Бели, гине вона сама.

Образ Печоріна у «Белі»

У розділі «Бела» автор показує героя в період любовної історії. Печорін постає перед нами людиною палкою і пристрасною, адже, щоб заволодіти Белою, він йде на величезний ризик. Одночасно цей закоханий вельми хитрий і безжалісний, домагаючись Бели, він використовує будь-які засоби. Він уміло маніпулює хлопчиськом Азаматом, організовуючи насильницьке викрадення Бели, жорстоко руйнує її родину. Печорін не схильний примушувати жінку силою, але не можна відмовити йому в розважливості. Щоб схилити до себе її серце, він використовує всі засоби, і в підсумку викликає до себе жалість. У хвилини щастя герой навіть щиро вірить, що знайшов розраду, порятунок від туги і нудьги на все життя.

Але коли мета досягнута, Печоріна знову стає нудно, Бела перестає його цікавити. Одночасно він і справжній чоловік, хоробрий, відважний: «Я життя за неї віддам …» і найгірший мучитель, тому що всередині цієї людини – холод. Коли мета досягнута, він її завоював, Печоріну нікуди прикласти свою енергію. Бела була для нього лише метою.

Співчуття, тим не менш, живе в душі Печоріна, і до самого кінця він розігрує закоханого, але серце Бели обдурити вже не можна. Дівчина помирає нещасною, відчуваючи себе нелюбою, і Печорін щиро страждає. Людські почуття живі в його серце, але свавілля бере в ньому верх.

Образ Печоріна у розділі «Тамань»

У розділі «Тамань» Лермонтов показує нам мрійливу молоду людину, яка шукає новизни і пригод. Дівчина-контрабандистка зачаровує його. В душі Печоріна живе якась наївна, дитяча віра в казку, у щось краще, незвичайне, дивовижне. Дивна красуня закохує його, вона здається Печоріну неповторною, чудовою. Як дитину, її приваблює все непізнане. Але, жорстоко обманувшись, герой, якого обікрали і мало не втопили, знову приходить в свій звичайний стан розчарованої в усьому людини. Він лає себе за те, що відірвався від реальності і повірив у диво.

Образ Печоріна у «Князівні Мері»

У розділі «Княжна Мері» ми зустрічаємо в особі Печоріна роздвоєну людини. З одного боку це розумна людина, яка усвідомлює, що він творить і які це має наслідки. З іншого – ніби демон сидить у ньому, змушуючи його вести нечесну гру. Витонченими методами цей офіцер домагається любові юної дівчини, роблячи при цьому нещасним свого товариша. Кохання це Печоріна абсолютно не потрібне, його приваблює сама гра, сама пригода, досягнення мети – щоб душа невинної і недосвідченої Мері відкрилася йому назустріч. Печорін носить маски, міняючи їх з легкістю, нікому не показуючи своєї суті. Коли ж Мері закохується і готова пов’язати з ним своє життя, герой йде зі сцени – мета досягнута.

Печорін користується людьми заради тимчасового задоволення. При цьому він чудово розуміє, що робить, засуджує себе за це, вважає це своїм прокляттям, але продовжує в тому ж дусі. Іноді в ньому проривається каяття – це його порив побачитися з Вірою – єдиною жінкою, яка любить його, знає його справжнім, без масок. Але пориви ці недовговічні, і герой, поглинений собою і своєю нудьгою, знову не проявляє до людей ніякого душевного тепла.

Образ Печоріна у главі «Фаталіст»

Остання глава роману розкриває нам ще одну грань його особистості: герой не цінує дару життя. Навіть можлива смерть для нього – лише гра, можливість розвіяти нудьгу. Печорін намагається випробувати себе, ризикуючи життям. Він хоробрий, відважний, має сталеві нерви, і фактично виявляє героїзм у складній ситуації, коли потрібно втихомирити відчайдушного вбивцю. Мимоволі задумаєшся, на які подвиги, на які звершення був здатний цей чоловік з такими здібностями, з такою волею. Але, по суті, все звелося просто до «гострих відчуттів», грі з життям і смертю.

Лермонтов в передмові до роману назвав Печоріна хворим. Він мав на увазі не буквальну фізичну неміч, а душу героя. Значення образу Печоріна в тому, що герой не знаходить застосування своїм непересічним здібностям, сила його духу нікому не потрібна. Він не знає, що такого насправді героїчного, цінного, корисного він міг би зробити. У підсумку його сильна, бунтівна, неспокійна натура несе людям одні нещастя. Ця думка по ходу дії роману підтверджується і в розумі самого героя.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы