«Фауст» Гете як філософське осмислення боротьби добра зі злом

 

І. Боротьба добра і зла як вічна тема в літературі. (Добро і зло є вічними тема­ми, шо розглядаються в художній літературі. У геніальних творіннях народів — казках — добро завжди перемагає зло.)

«Фауст» Гете як філософське осмислення боротьби добра зі злом.

1. Бог як утілення добра. (Бог і Мефістофель сперечаються про добро і зло і про те, чий бік обере доктор Фауст. Бог у Гете вірить у добро людської душі, навіть найрозбещенішої, навіть у добро душі останнього злодюги і має надію, що людина здатна відрізнити добро від зла і обрати добро.)

2. Фауст як утілення добра і зла. (У «Фаусті» втіленням добра і зла є Фауст, доктор і науковець, який мріє про пізнання Всесвіту. Його душа — душа земної людини — поле битви між добром і злом. Фауст пояснює своєму другові Вагнеру: «У мене в грудях дві душі живуть, між себе вкрай не схо­жі — і ворожі. .»

Гете вбачає за добро для людства саме той шлях, який обрав Фауст — це шлях наукового пізнання. Та інколи пошуки знання призводять до неочі – куваних наслідків і замість добра виникає зло. Кохання Фауста і Маргари­ти могло б стати добром, але Фауст занадто закоханий у науку. Маргарита гине. Фауст для Бога і Мефістофеля — лише матеріал для досліду.)

3. Мефістофель як втілення зла у «Фаусті». (Мефістофель говорить про себе так: «Я тої сили частка, що всім бажає злого, та вічно творить добре…» Спокушаючи Фауста, Мефістофель показує йому різні сторони людського життя, усі його радоші, за які будь-яка людина мала б продати свою душу. Радощі від пияцтва, грошей, від кохання не спокушають Фауста. Зла сила Мефістофеля допомагає Фаусту побачити і зрозуміти світ, та Фауст твер­дий у своїх намірах, він не збирається віддавати злу свою душу. Врешті – решт Мефістофель зазнає поразки, так і не домігшись свого.)

Чи є боротьба добра зі злом вічною? (Гете не дає відповіді на це запитання Він вказує на те, одо є суцільним злом у світі — абсолютну владу, людську ту пість, лицемірство. Кохання, знання, справедливість — усе це, на думку Гете, є добром. Фауст виграє цю битву, але і Бог-Добро і Мефістофель-Зло вічні, тож боротьба між ними точитиметься вічно і вічною проблемою кожної люди ни буде — чий бік прийняти, Добра чи Зла?)

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы