Дійсність у романі «Євгеній Онєгін»

 

Ми з раннього дитинства знайомимося з творами великого російського поета А. С. Пушкіна. Але, читаючи його твори знову і знову, кожного людина знаходить у них щось нове, як би заново відкриваючи для себе цього геніального поета. Це стосується всіх творів Пушкіна, але особливе місце в його творчості, без сумніву, займає роман «Євгеній Онєгін», який Бєлінський назвав «енциклопедією російської життя двадцятих років дев’ятнадцятого століття». Пушкін яскраво і точно змалював у романі соціальні умови життя того часу, показав побут різних верств суспільства, їх звичаї, духовну сторону життя. Пушкін, особливо чином Тетяни Ларіної, показав, що у суспільству повинна бути цікава життя народу. Образом Онєгіна поет показав трагедію молодого покоління тієї епохи.

Близькість Пушкіна з декабристами вплинула на засудження поетом моралі дворянства, що виражається в дріб’язковості справ, нікчемною балачках, прагненням наслідувати всього іноземного, при цьому забуваючи про своє рідне, споконвічно російською. Про свою історії, своїх традиціях, про свій народ. Пушкіним показано, що більшість представників дворянського суспільства були бездуховними людьми, а значимість людини визначалася тільки наявністю благополуччя в матеріальній сфері життя. У суспільстві того часу не було дії, розвитку: «Але в них не видно зміни; Все в них на старий взірець: У тітоньки княжни Олени Все той же тюлевий чепець». Так образно Пушкін зобразив завмерла столичне життя. Але, одночасно з цим, Пушкін показує, що він любить Москву, любить свою Батьківщину: «Москва … як багато в цьому звуці Для серця російського злилося! Як багато в ньому відгукнулося ». Через образ Онєгіна поет показує протягом життя представників вищого суспільства, їх турботи: «Піднявшись вранці, Онєгін їде на бульвар І там гуляє, на просторі, Поки недремний брегет Не продзвонити йому обід ». Після обіду театр, Бал: «Кругом і шум, і тіснота; бриньчать кавалергарда шпори; Літають ніжки милих дам.,.». Так минає день Онєгіна, а під ранок він їде відпочивати: «Спокійно спить у тіні блаженної … Прокинеться за полудень, і знову До ранку життя його готова, Одноманітна і строката. І завтра теж, що вчора ». Як бачимо, дворянство живе розвагами, розтрачуючи свої сили, розум та енергію на повсякденні речі. І так, як Онєгін, живе все суспільство – життям, позбавленою будь-якого сенсу. Пушкін яскраво зобразив і типовий портрет поміщика:

«І радник Фляк,


Важкий сплетнік, старий шахрай,

Обжора, хабарник і шут ».

Але, разом з тим, Пушкін лише іронічно розповідає про життя помісного дворянства. Про їх укладі ми дізнаємося через образи сім’ї Ларін. Главою сімейства був Дмитро Ларін «простий і добрий пан», який помер, а його вдова, Парасковія Ларіна в молодості мріяла про «славний франт, гравця і гвардії сержанта». Вийшовши заміж вона опинилася в селі, де був маєток Ларіна. На перших порах Парасковія: «рвав і плакала спочатку,

З чоловіком ледве не розлучилася,

Потім господарством зайнялася,

Звикла і задоволена стала …

Вона їдьте за роботам,

Солила на зиму гриби,

Вела витрати, брила лоби … ».

Молоде покоління сім’ї Ларін постає перед читачами в образах Ольги і Тетяни. Ольга була гарна, але мала бідний внутрішній світ. Саме тому, у своєму романі Олександр Сергійович Пушкін більше уваги приділяє Тетяні Ларіної. Тетяна любила читати, вважаючи за краще книги галасливим розвагам і забав однолітків. Вона була благородна, близька до народу, любила і знала народні звичаї. Згадуючи про звичайних людей, Пушкін постійно акцентує увагу на їх нелегкого життя, при цьому вважаючи, що звичайний російський народ має величезний потенціал. Не обійшлося в романі і без зображення краси природи Росії: «гнані весняними променями, З навколишніх гір вже снігу Втекли каламутними струмками На потоплені луки». І дійсно, роман «Євгеній Онєгін» можна назвати енциклопедією життя, оскільки в ньому зображені найважливіші картини, які були характерні для двадцятих років дев’ятнадцятого століття, з їхніми недоліками і надіями на краще, що було майстерно виражено в образах, створених найбільшим поетом.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы