‘Найголовнішого очима не побачиш» (За філософською казкою Антуана де Сент-Екзюпері ‘Маленький принц»)

 

Великий французький письменник А. де Сент-Екзюпері говорив, що для нього “існує лише одна проблема, одна-єдина у світі – повернути людям духовну сутність, духовні турботи”. Із цією метою він пише філософську казку-притчу “Маленький принц”. Чому саме казку, адже цей жанр призначено здебільшого для дітей? Сам автор відповідає: “Всі дорослі спочатку були дітьми…”. Крім того, на його думку, дитина – це душа світу, її бачення – природніше, людяніше, отже, правильніше, ніж у дорослих. Дитина більше відчуває серцем, ніж розумом. Її журба – ознака того, що в небезпеці не тільки сучасність, а й майбутнє.

“Дорослі” й “діти” протиставляються у казці “Маленький принц” не за віковими ознаками, а за системою цінностей, важливою для них. Для дорослих важливі багатства, влада, честолюбство. А “дитяча” душа (вона може бути і в дорослого!) прагне взаєморозуміння, чистоти у стосунках, радості кожного дня, краси.


Маленький принц, потрапивши на Землю, відкриває для себе новий світ з іншими людьми. Він зі здивуванням помічає, що люди поспішають, стараються економити час, але витрачають його недоцільно, не вміють для свого задоволення скористатися тим, що їм може дати природа. “Люди набиваються у швидкі поїзди, але вони не знають, що шукають,- сказав маленький принц. – Тому вони метушаться і крутяться то сюди, то туди…”. Далі він уточнює: “А те, що вони шукають, можна було б знайти в одній-єдиній троянді, у ковтку води…”. Проте саме на Землі хлопчик осягнув мудрість. Лис пояснив йому, що дружба – це коли люди потрібні один одному і відповідають один за одного. І найдорожчим виявляється те, у що вкладаєш свою працю, турботи, час і душу. Справжній друг – то дорогий скарб. Люди “купують речі готовими у торговців. Але ж немає таких торговців, що продавали б друзів”. Отже, друга треба знайти і заслужити його довіру.

У розмові з льотчиком маленький принц говорить: “Люди на твоїй планеті вирощують п’ять тисяч троянд в одному саду… і не знаходять того, що шукають…”. А “найголовнішого очима не побачиш… Це як із квіткою. Якщо ти любиш квітку, що росте десь на зірці,- вночі тобі приємно дивитися на небо. Всі зірки розцвітають”.

Казка сповнена образами-символами, що несуть у собі глибокий філософський зміст. Це і троянда, і Лис, і Змія, і криниця з живою водою, і поїзди, і сам Маленький принц, і багато інших.

Сент-Екзюпері прагнув, щоб люди, прочитавши казку “Маленький принц”, замислилися над важливими питаннями сенсу буття людства і окремої людини: для чого людина живе, що в її житті найголовніше, які цінності є справжніми, а які фальшивими. Письменник утверджує думку про необхідність наповнити життя духовним змістом.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы