Есе по романі Ф. М. Достоєвського “Злочин і покарання” – Достоєвський Федір

 
 

Роман «Злочин і покарання» створювався Федором Михайловичем Достоєвським у середині шістдесятих років дев’ятнадцятого століття, час, коли європейське суспільство розбурхували питання призначення людини, його зумовленості для якихось «вищих цілей». Чим люди відрізняються друг від друга? Чому одному, «право имеющему», «усе дозволяється», а іншому, «тварини тремтячої», призначено існувати безцільно й никчемно?

Головний герой твору Родіон Розкольників задається саме цим питанням. Розробивши власну теорію, що був студент – слухач юридичного відділення йде на злочин для того, щоб з’ясувати, до якої касти належить він

Раскольникову здається, що він призначений для великих діянь, як і його кумир Наполеон. Йому надане «повне право… робити всякі бешкетування й злочини», адже для таких, як він, «і закон не писаний». Потрібно лише переступити себе, зробивши перший крок. Таким кроком, за задумом Раскольникова, повинне стати вбивство старухи – процентщицы.

Раскольникову Достоєвський протиставляє слідчого Порфирія Петровича. Тонкий психолог, Порфирій Петрович прекрасно розуміє неспроможність поглядів юнака. Ознайомившись із похмурою статтею Раскольникова, слідчий зрозумів, що найстрашніше покарання Розкольників накладе на себе сам. І правда, що з’явилася після вбивства баби і її сестри з винної в поліцейську ділянку й, що догодив на каторгу Розкольників жорстоко кається. Але не в тім, що загубив два людські життя, а в тім, що виявився здійснити на практиці свою дивовижну теорію

Своїм романом Достоєвський попередив, що всяка філософія, що не має під собою моральної основи – злочинна. Двадцяте століття показало, що великий письменник, на жаль, не був почутий. Але Федір Михайлович не зрячи закінчує «Злочин і покарання» яскравою картиною відродження Раскольникова до життя. Достоєвський дає нам зрозуміти, що майбутнє є тільки в людини, що усвідомлює, що краще життя, «невідому дійсність», потрібно «дорого купити, заплатити за неї великим, майбутнім подвигом».

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы