Велична постать Ярослава Мудрого в однойменній поезії О. Олеся за книгою «Княжа Україна»

 
 

Старий плакат-календар «Знай наших!» висить на стіні у кімнаті моєї бабусі. Серед багатьох історичних постатей України на плакаті і портрет Ярослава Мудрого: суворе, рішуче обличчя, одежа в бойових обладунках.

Який він, давній київський князь? Чому народ нарік його Мудрим? На ці питання дає відповідь Олександр Олесь у поезії «Ярослав Мудрий» з книги «Княжа Україна».

Поет розповідає нам про вольовий характер і розум князя Ярослава, який зміг після зруйнування «катом Святополком» міста і села відновити процвітання рідної землі:

І усю свою увагу Ярослав звернув на лад. І небавом Україна Зацвіла, як пишний сад.

Щоб забезпечити кордони Батьківщини, Ярослав Мудрий оженив та видав заміж своїх дітей за осіб королівської, князівської крові країн своїх сусідів:

І в Європі честю мали

Королі, князі, парі

Поріднитись з Ярославом,

Побувати у дворі.

Олександр Олесь описує всю пишноту, розквіт Києва, запровадження торгівлі, бібліотек, розбудову церков, будинків, мурів і взагалі державного устрою:

Але мудрість Ярослава

Вся була в його ділах,

У державнім будівництві,

Владі, устрою, в судах.

І хоч, як пише Олександр Олесь про Ярослава, «не тягла його війна», поет розкриває сміливість, волелюбність князя: Та ходив на печенігів І черкесів під Кавказ. Що на нашу Україну Нападали раз у раз.

Та найважливішим був заповіт Ярослава своїм дітям, і ось тут Олександр Олесь показує читачам істинну сутність ймення князя — «Мудрий»:

Не сваріться, жийте в згоді; Тільки мир збере усе, А незгода, наче вітер. Все по полю рознесе.

З болем поет відмічає, що «нащадки Ярослава» не виконали його заповіту, тому й своїми распрями себе «осміяли на весь світ».

Нам, сучасним українцям, близькі слова заповіту князя Ярослава. Хочеться побажати всім державотворцям, говорячи словами поета Олександра Олеся, «йти до спільної мети». Тоді в нашій Україні «все буде добре!»

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы