Зв'язок людини і природи. Рух середньовічного населення
- 21-04-2022, 16:24
- 1 199
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
1. У чому полягав зв'язок людини і природи в Середні віки
Розгляньте інфографіку.
1) Визначте, як різні природні чинники впливали на людей у Середньовіччі. Схарактеризуйте детально вплив кожного з них на різні сфери життя людини.
2) Визначте, як діяльність людини у Середні віки впливала на природне середовище, і подумайте, до яких наслідків це може призвести у майбутньому.
Вплив людини на природу
Як на мініатюрах із середньовічного календаря — «Розкішного часослову герцога Беррійського» (XV ст) — зображено взаємодію людини та природи?
Брати Лімбурги. Сільськогосподарські роботи (лютий, липень, жовтень)
Взаємодія людини і природи, фантастичні істоти та уявлення людини про світ ставали частиною середньовічного життя, фольклору і традицій. Адже людина у Середньовіччі була набагато ближча до природи, ніж ми зараз. Проте помилково було б вважати, що відносини людини і природи були гармонійними. Природа часто змушувала людину відчувати свою слабкість. А людина бездумно нищила природу — і це негативно позначалося на довкіллі.
Гармонійнішими були відносини між людиною та природою на Сході. Це значною мірою пояснювалося світоглядом населення, яке під впливом східних релігій вважало людину частиною природи й намагалося зберігати довкілля, не завдаючи йому шкоди.
2. Чому і як відбувався рух населення у Середньовіччі
Поясніть на прикладах, чому різні верстви середньовічного населення перебували в постійному русі.
Крім Великого переселення народів, в епоху Середніх віків відбувалися й інші міграції, що пройшли трьома потужними хвилями. До XV ст. європейські народи в основному розселилися на тих територіях, де вони живуть і донині.
1) Назвіть три хвилі масових міграцій населення і пригадайте, до якого періоду Середньовіччя вони належать.
2) Хто брав участь у походах? Чому разом із воїнами в дорогу вирушало й мирне населення? Які транспортні засоби використовували?
Монголи у поході (сучасна реконструкція)
Отон Івекович, хорватський художник кінця ХІХ — початку ХХ ст. Прибуття хорватів на Адріатику
Нові дослідження істориків довели, що рух середньовічного населення був доволі активним. Попри тривалість і небезпеку тодішніх подорожей, постійно пересувалися королі зі своїм почетом, рицарі і монахи-проповідники, школярі і студенти у прагненні відвідати найкращі школи, а згодом — університети, селяни, ремісники і купці у пошуках нових земель і кращих ринків.
Важливими причинами для пересування ставали й трагедії Середньовіччя: епідемії, голод та війни. Тікаючи від лихоліть, середньовічний люд освоював нові території та шляхи, здобував інші професії й створював свою культуру і традиції.
На освоєних землях поставали нові міста й села. Великі землевласники — королі, князі, герцоги, графи — були зацікавлені, аби їхні землі не стояли пусткою, а давали врожаї, отже, приносили прибуток. Тому поселенцям часто надавали різні пільги, наприклад, на тривалий час їх звільняли від сплати податей. Так розвивалася внутрішня колонізація в Європі. Якщо нові поселення виникали за межами певної країни, то йшлося про зовнішню колонізацію.
Проте освоєння територій не завжди відбувалося мирно. Протягом усього Середньовіччя нові землі захоплювали й збройним шляхом. У такому випадку історики говорять про воєнну колонізацію. Яскравим прикладом воєнної колонізації є Хрестові походи.
Розгляньте ілюстрації (с. 44-45) та поясніть:
1) які засоби пересування застосовували мандрівники;
2) чому мандрівники ставали об'єктами нападів.
Мандрівники-пілігрими (середньовічні мініатюри)
Середньовічний корабель (сучасна історична реконструкція)
Напад на мандрівних купців (середньовічний барельєф)
Визначте позитивні та негативні чинники, що впливали на життя людини в Середньовіччі, і занесіть їх до таблиці. Поясніть свою думку.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)