Російська імперія (відповіді)
- 10-01-2023, 02:34
- 532
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021
§ 29 Російська імперія
Запитання і завданняЗнаю і систематизую нову інформацію
1. Розташуйте періоди історії Московії/Росії в хронологічній послідовності.
Правління Катерини ІІ - 1762–1796 рр.
Смутний час - 1598–1613 рр.
Правління Петра І - 1682–1725 рр.
Правління Івана ІV Грозного - 1533–1584 рр.
Період «палацових переворотів» - друга чверть XVIII ст.
2. Поясніть, що спільного в політиці Єлизавети І та Катерини ІІ.
У зовнішній і внутрішній політиці Єлизавета взяла курс на повернення до петровських часів. Вона відмінила державні органи, які виникли після смерті її батька, повернула колишнє значення Сенату й колегіям. Ліквідувала смертну кару. Створена в 1754 р. законодавча комісія розробила проєкти реформ, якими передбачалося обмеження церковного землеволодіння і закріплення дворянських привілеїв. За часів правління Єлизавети Петрівни в Росії розпочалася доба Просвітництва.
Катерина ІІ (1762–1796 рр.). Нова імператриця була німкенею і не мала жодного відношення до династії Романових. Але саме період її правління російські історики вважають «золотим часом» Російської імперії. Катерина ІІ продовжила політику зростання і зміцнення держави. Економіка Росії залишалася аграрною.
3. Які були основні заходи Катерини ІІ у внутрішній політиці?
Економіка Росії залишалася аграрною. Частка міського населення майже не збільшилася і становила близько 4 %. Промисловий розвиток все-таки пришвидшився. Більш як удвічі зросла виплавка чавуну, збільшилася кількість мануфактур. Наприкінці XVIII ст. в країні діяло 1200 великих підприємств. Проте російська промисловість залишалася мануфактурною і кріпосницькою, що зумовило її відставання від Західної Європи. Значно збільшилося вивезення російських товарів до інших європейських країн, у т. ч. через чорноморські порти. Однак на зовнішні ринки Росія постачала лише сировину, а ввозила готові промислові товари.
Отримавши владу з рук дворянства, імператриця діяла винятково в його інтересах. У 1785 р. була видана «Жалувана грамота дворянству», яка значно розширювала привілеї цього стану суспільства. Дворяни звільнялися від державної служби й повинностей, сплати податків. За землевласниками юридично закріплювали селян — кріпаків, яких тепер можна було продавати навіть без землі. Кріпаки були позбавлені права подати скаргу на свого господаря. У 1783 р. кріпацтво поширилося на Слобожанщину та Лівобережну Україну, де в 1764 р. ліквідували гетьманство. Україна втратила залишки автономії, українські землі почали називати Малоросією. Посилення кріпацтва й свавілля землевласників спричинило найбільшу в історії Росії Селянську війну під проводом донського козака Омеляна Пугачова. Повстання було жорстоко придушено, а кріпацтво в Росії проіснувало до 1861 р.
Російська академія наук стала однією з провідних в Європі. Тут діяли обсерваторія, фізичний кабінет, анатомічний театр, ботанічний сад, інструментальні майстерні, бібліотека. Однак працювали в академії переважно зарубіжні вчені. Для зміцнення імперії Катерина ІІ прагнула від істориків створити нову версію історії Росії, яка підкреслювала б велич держави і її монарха.
4. Утворіть логічні пари: до подій доберіть їх наслідки.
1 «Жалувана грамота дворянству» - Б Посилення підтримки самодержавства в обмін на розширення привілеїв
2 Закріпачення селянства - Д Селянська війна під проводом Омеляна Пугачова
3 Поділи Речі Посполитої - А Включення до складу Росії Правобережної України, Волині й більшої частини Білорусі
4 Російсько-турецька війна 1787–1791 рр. - В Відмова Османської імперії від претензій на Крим, закріплення за Росією Північного Причорномор’я
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)