Велич і занепад Османської імперії (відповіді)
- 14-01-2023, 13:57
- 423
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач 2021
§ 15. Велич і занепад Османської імперії
1. Які народи Європи були завойовані турками-османами та увійшли до складу Османської імперії?Персія, Азербайджан, частина Вірменії, Грузія, Дагестан і Курдистан, Сирія, Єгипет.
2. Чому добу правління Сулеймана Пишного в історії Туреччини досі називають «золотою добою»?
Вершини своєї могутності Османська імперія досягла за правління султана Сулеймана Пишного. Сулейман І багато уваги приділяв розвитку своєї держави. За його правління було впорядковано законодавство Османської імперії. Султан здійснював вдалу завойовницьку політику, особисто брав участь у 13 воєнних кампаніях, десять з яких провів у Європі. Могутність Османської імперії трималася на численному війську. За вірну службу воїни отримували від султана спадкоємні земельні володіння та певну частину воєнної здобичі. Привілейованою частиною та ударною силою турецького війська були яничари.
3. Які права мали християни в Османській імперії?
Підкорені народи мали право займатися ремісництвом, торгівлею та сільським господарством. Однак лише мусульмани обіймали високі посади у війську або працювали чиновниками, дипломатами, священниками. Усіх чоловіків-немусульман обкладали подушним податком. Крім того, вони виконували повинності на будівництві доріг, фортець, мостів. їм заборонялося їздити верхи, носити зброю, споруджувати будинки вищі, ніж у турків.
4. Кого називали яничарами та яку роль вони відігравали в османському війську?
Привілейованою частиною та ударною силою турецького війська були яничари - уродженці підкорених османами областей (переважно балканських). їх ще хлопчиками забирали в батьків і виховували у фанатичній відданості ісламу. Вони виростали суворими та нещадними воїнами.
5. Коли та чому почалось ослаблення Османської імперії? Як це вплинуло на хід турецьких завоювань?
Безупинні війни вимагали величезних витрат. Це змушувало уряд підвищувати податки. У результаті вже з кінця XVI ст. турки стали зазнавати серйозних поразок. І хоча Османська імперія все ще залишалася сильною державою, її воєнну могутність було підірвано. У 1683 р. Було здійснено нову спробу підкорити Австрію, що завершилася поразкою. Ця поразка поклала край турецькому просуванню в Європу. Відтоді Османська імперія стала поступово втрачати свої завоювання.
6. У чому полягала своєрідність внутрішньої та зовнішньої політики Кримського ханства?
Кримське ханство було вірним союзником Османської імперії в її завойовницьких війнах як на Заході, так і на Сході. Зовнішньополітична стратегія Кримського ханства загалом будувалася на принципах - «закони Селіма». У суперечках своїх східноєвропейських сусідів, Кримське ханство підтримувало ту сторону, яка тоді була слабшою. І навпаки, воно воювало з тією стороною конфлікту, що набирала силу. Тим самим кримські хани намагалися захиститися від вторгнення сусідніх держав. Ханство мало доволі численну армію - від 80 до 150 тис. осіб. Піддані кримського хана належали до різних народів і сповідували різні релігії. Усі права в державі мали лише мусульмани. Лише вони виконували військову повинність і користувалися за це податковими та іншими привілеями. Більшість населення становили прості вільні люди. Земля перебувала у володінні селянських громад, знаті та хана. Селяни були зобов’язані відпрацьовувати тиждень на рік на бея, мурзу та хана і сплачувати десятину - своєрідний податок, який ішов на загальнодержавні потреби. Кріпосної залежності не існувало. Чимало селян були колишніми бранцями з українських земель, які погодилися прийняти іслам. Велику роль у розвитку землеробства відіграло християнське населення, захоплене під час набігів і розселене в цих районах.
3. З додаткових джерел дізнайтеся: чим відзначився Юрій-Франц Кульчицький у Віденській битві 1683 р., за що його шанують віденці та як увічнено його пам’ять? Напишіть есе на цю тему.
Юрій Кульчицький народився в 1640 р. в родині дрібного шляхтича. Був поліглотом - знав османську, угорську, сербську, румунську і німецьку мови. У Відні відкрив власну торгівельну справу. Торгував східними товарами: килимами, шовком, перлами та ювелірними виробами. У 1678 році покинув свою торговельну діяльність і став надвірним австрійським кур'єром між Габсбурзькою монархією та Османською імперією. 31 березня 1683 року султан Османської імперії Мехмед IV офіційно оголосив про початок війни з Габсбургами. 14 липня розпочалася облога Відня 200-тисячною османською армією. Коли ситуація у Відні загострилася, почалися хвороби й не вистачало харчів, Юрій Кульчицький зголосився пробратися через табір османів, щоб зв'язатися з герцогом Лотаринзьким Карлом V. Переодягнений на османського купця, разом зі слугою-сербом вони вийшли через одну з західних брам. При наближенні до Дунаю, який треба було переплисти, кур'єри були обстріляні австрійцями, які прийняли їх за османів. Галичанин розповів союзникам про становище в місті та повідомив про план координації бойових дій обложеного міста і військ союзників. Завдяки цій місії значно піднявся моральний дух захисників міста, до того ж австрійське командування налагодило постійний зв'язок зі ставкою антитурецької коаліції за допомогою світлових сигналів з вежі собору Св. Стефана. 12 вересня військо європейських союзників на чолі з польським королем Яном III Собеським зняло облогу Відня. Вдячні городяни визнали Кульчицького героєм. Міська рада нагородила Юрія Кульчицького чималою сумою грошей, подарувала будинок, відзначили його подвиг срібною медаллю.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)