Російська держава: від царства до імперії (відповіді)
- 16-01-2023, 12:12
- 622
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач 2021
§ 16. Російська держава: від царства до імперії
1. Якої мети прагнув досягти Іван IV, починаючи Лівонську війну? Чому боярство не підтримувало політику царя?У 1558 р. почалася Лівонська війна. Мета – вихід до морського узбережжя. Спочатку Іван IV вів її дуже успішно: за пів року його військо вже стояло на березі Балтійського моря. Але успіх виявився нетривким. Проти Московської держави виступили Польща, Швеція, Данія та Литва. Та й у Москві впливові члени Обраної ради вважали війну помилковим кроком. Це загострило стосунки царя з Обраною радою, але не припинило війни.
2. Чому наприкінці правління Івана IV Московська держава виявилася розореною?
Розправи розхитали військову систему держави. Кращих воєвод стратили, опричне військо успішно виконувало лише каральні операції та погано протистояло зовнішнім ворогам. Усе це призвело до воєнної катастрофи. У 1571 р. кримський хан Девлет Ґерай підійшов до стін Москви й спалив міський посад. Зазнавши низку поразок, Іван IV скасував опричнину й навіть заборонив згадувати це слово. Лівонська війна завершилася повною поразкою Московії. Країна перебувала у страшенному розоренні, майже на краю загибелі.
3. Чи передає назва «Смутний час» атмосферу в Московському царстві на початку XVII ст.? Аргументуйте свою думку.
Так, ця назва повністю передає внутрішні настрої, що панували в країні після смерті Івана Грозного. Смутний час – період в історії Московської держави з 1598 до 1613 р., який характеризувався поширенням соціальних рухів, жорстокою боротьбою за владу, вторгненням сусідніх держав, зміною правлячої династії Рюриковичів на Романових.
4. За яких обставин Петро став єдиновладним правителем Московської держави?
Внутрішньополітичне життя кінця XVII ст. відзначалося гострою боротьбою придворних угруповань за владу. Після смерті царя Федора Олексійовича в 1682 р. царський трон посів його брат Петро I (самостійно правив у 1689-1725 рр.).
5. З якою метою цар Петро І організував Велике посольство?
Велике посольство – дипломатична місія Московського царства в Західну Європу в 1697-1698 рр. До складу посольства увійшов і сам цар під іменем урядника Петра Михайлова. Подорож справила на Петра I величезне враження. Він замислив європеїзувати Московію, побудувати могутній флот і розширити торгівлю. Шлях до цього цар бачив через війну зі Швецією, яка володіла узбережжям Балтійського моря. Знайшлися й союзники: Саксонія (саксонський курфюрст Август II, який одночасно був і правителем Речі Посполитої) та Данія.
6. Назвіть основні реформи Петра І у внутрішній політиці країни.
У 1698 р. Петро I повернувся на батьківщину, де одразу вдався до рішучих реформ. Він видав указ носити європейський одяг, голити бороди. Літочислення стали вести вже не від створення світу, а від Різдва Христового, тобто Новий рік святкували не 1 вересня, а 1 січня. Реформи були проведені в наступних областях: податковій, армійській, культурній, церковній, соціальній та ін.
2. У зошитах заповніть таблицю «Реформи Петра І».
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (1)