Освічений абсолютизм (відповіді)
- 16-01-2023, 12:22
- 442
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач 2021
§ 19. Освічений абсолютизм
1. Що вплинуло на схильність монархів до освіченого абсолютизму?На світогляд монархів вплинули ідеї Просвітництва. Правителям подобалася думка про державу на чолі з освіченим государем, який радиться з філософами й перетворює суспільство на нових, розумних засадах.
2. Як пов’язувалися реформи Марії Терезії з традиціями освіченого абсолютизму?
Імператриця провела перший в історії країни перепис населення і земельних володінь. Вона також полегшила становище кріпосного селянства, скоротивши панщину до трьох днів на тиждень. Держава отримала нове військо, сформоване з набраних на довічну службу рекрутів. Марія Терезія заборонила середньовічні тортури й обмежила застосування смертної кари. Величезне прогресивне значення мала шкільна реформа, яка заклала фундамент народної освіти. Унаслідок цієї реформи виникла розгалужена система освіти – від сільських шкіл до університетів.
3. Чому реформи Йосифа II не були сприйняті в його час?
Реформи Йосифа II були важливими, але часто не до кінця продуманими. Скасувавши кріпосне право, імператор звільнив селян від особистої залежності, але зберіг їхні повинності. Він прагнув утілити в багатонаціональній Австрії ідеї освіченого абсолютизму, але не брав до уваги інтереси окремих народів. Така політика наразилася на протест населення.
4. Що давало сучасникам підстави одночасно називати Фрідріха II «філософом на троні» і «фельдфебелем на троні»?
Фрідріх II був високоосвіченою людиною та листувався з Вольтером. Найближче оточення називало Фрідріха II «філософом на троні» і створило легенду, начебто його головна турбота полягала в постійному піклуванні про свій народ. Насправді ж прусський король прагнув насамперед укріпити становище дворян. Велику увагу король приділяв війську, через що здобув ще одне прозвання – «фельдфебель на троні». За його правління чисельність прусської армії зросла до 150 тисяч осіб, а її утримання важким тягарем лягло на народ.
5. З яких причин період від смерті Петра І до воцаріння Катерини ІІ називають епохою палацових переворотів?
Після смерті імператора Петра І в 1725 р. розпочалася нещадна боротьба за володіння російською короною. Епоха палацових переворотів протягом 37 років супроводжувалася придворними інтригами та заколотами.
6. Які заходи Катерини II дають підстави вважати, що вона проводила політику освіченого абсолютизму? У який спосіб імператриця хотіла виховати «нову породу людей»?
Катерина ІІ була добре ознайомлена з ідеями Просвітництва, а також непогано розуміла своїх підданих. У 1763-1764 рр. за наказом Катерини ІІ було проведено секуляризацію: величезні церковні земельні володіння та майно конфіскували на користь держави. У 1785 р. Катерина ІІ видала «Жалувану грамоту дворянству», чим законодавчо оформила права та привілеї російського дворянства. Катерина ІІ замислила запровадити у країні загальну освіту й виховати «нову породу людей». У Петербурзі заснували Учительську семінарію, де вперше в Росії стали готувати вчителів. Невдовзі за наказом імператриці в містах відкрили загальноосвітні й доступні для всіх школи – народні училища.
1. У зошитах заповніть порівняльну таблицю «Реформи доби освіченого абсолютизму».
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)