Надходження газів до організму тварин
- 15-09-2021, 22:10
- 893
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Задорожний (профільний рівень)
§ 31. Надходження газів до організму тварин
Поміркуйте
Шкіра у ропух більш зроговіла, ніж у жаб, а їхні легені мають більш складну будову порівняно із жабами. З чим це може бути пов'язано?
Згадайте
Газообмін
Дихальна система
Органи дихання тварин
Надходження газів до організму тварин забезпечує дихальна система, функцією якої є постачання до організму кисню і виведення з нього газоподібних продуктів обміну, насамперед вуглекислого газу.
Дифузія газів через поверхню тіла відбувається у дрібних тварин — водних (ракоподібних, червів) або наземних, які мешкають у вологих умовах (червів, амфібій). У наземних видів покриви зволожені, із великою кількістю залоз, пронизані густою мережею кровоносних капілярів.
Зябра — органи дихання водних або напівводних тварин (ракоподібних, молюсків, риб, амфібій). У безхребетних зябра є виростами поверхні тіла, у хребетних розвиваються з отворів у стінці глотки. Зябра мають розгалужену поверхню і рясно пронизані кровоносними капілярами. Кожна тварина, яка має зябра, має те або інше пристосування, що забезпечує омивання їх водою.
Трахеї — органи дихання дрібних наземних безхребетних (комах, павукопобідних). Трахеї є системою дихальних трубочок, що пронизують усе тіло і відкриваються на поверхні тіла дихальцями. Повітря втягується в трахеї під час розширення тіла і видавлюється під час його стиснення.
Легені — органи дихання наземних тварин (деяких черевоногих молюсків, амфібій, рептилій, птахів, ссавців). Еволюційно виникли як вирости травного тракту. Часто мають коміркову будову і повітроносні шляхи. Густо обплетені кровоносними судинами. Повітря в легені активно нагнітається роботою м’язів.
Еволюція дихальної системи у безхребетних тварин
Еволюція легень у хребетних
Етапи еволюції зябрового апарату у хордових:
зменшення числа зябрових щілин (від 150 пар зябрових щілин у ланцетника до 4—7 пар зябрових мішків у кісткових риб);
збільшення дихальної поверхні шляхом утворення зябрових пелюсток;
розвиток у кісткових риб зябрових кришок, які нагнітають потік води.
Етапи еволюції легень у хребетних:
відокремлення дихальних шляхів від кишечника;
збільшення дихальної поверхні шляхом утворення складної системи розгалужених бронхів і комірчастих легень;
ускладнення будови повітроносних шляхів;
удосконалення системи нагнітання повітря.
Мал. 31.1. Дихальна система птахів
Мал. 31.2. Дихальна система людини
Ключова ідея
У дрібних тварин газообмін здійснюється дифузно через поверхню тіла. Спеціалізовані органи дихання безхребетних мають епітеліальне походження, а органи дихання хордових за походженням пов'язані з кишечником. Еволюція дихальної системи у хребетних відбувалася шляхом збільшення дихальної поверхні й удосконалення системи нагнітання потоку води (зябра) або повітря (легені).
Запитання та завдання
1. Чому трахейна дихальна система поширена серед дрібних тварин, таких як комахи й павукоподібні, і не трапляється у великих тварин? 2. У повітрі міститься значно більше кисню, ніж у воді. Чому ж більшість риб не можуть дихати на суходолі? 3. Навіщо організмам потрібен кисень?
Коментарі (0)