Взаємодія алелів. Множинний алелізм
- 15-09-2021, 23:10
- 914
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Задорожний (профільний рівень)
§ 61. Взаємодія алелів. Множинний алелізм
Поміркуйте
Для проведення досліджень груп крові у населення в системі груп крові АВ0 виділяють три алеля і чотири групи крові, а в системі резус — два алеля і дві групи крові. Чому?
Згадайте
Ген
Алель
Домінування
Гомозигота
Гетерозигота
Диплоїдний організм
Взаємодія алелів одного гена
Як ви вже знаєте, домінантний алель у гетерозиготних особин пригнічує дію рецесивного алеля. Але ступінь домінування може бути різним. Розрізняють повне домінування, неповне домінування і кодомінування.
Множинний алелізм
Як ви вже знаєте, в організмі диплоїдних еукаріотів кожний ген, розташований в аутосомі, представлений у двох екземплярах. Також вам відомо, що можуть існувати різні варіанти генів, які називаються алелями. Зрозуміло, що в організмі одночасно може бути тільки два різні алелі. Але якщо ми розглянемо не одну особину, а цілу популяцію, то виявиться, що кількість варіантів одного гена може бути набагато більшою. Наявність двох і більше алелів у популяції має назву множинного алелізму.
Це явище виникає через те, що в організмах постійно відбуваються мутації. І мутації, які сталися на різних ділянках гена, можуть створювати різні його варіанти. Між собою алелі можуть взаємодіяти по-різному. Наприклад, як у випадку груп крові в людини, два алелі можуть бути кодомінантними між собою і домінантними по відношенню до третього алеля. Або алелі можуть утворювати ряд за здатністю домінувати.
Так, ген С у кроликів відповідає за інтенсивність забарвлення шерсті (мал. 61.1). Один з його алелів (алель повного забарвлення) є домінантним для всіх інших алелів і забезпечує рівномірне густе забарвлення всього тіла. Другий алель (шиншилового забарвлення) є рецесивним до першого алеля і домінантним для інших алелів. Він забезпечує менш інтенсивне забарвлення шерсті по всьому тілу.
Третій алель (гімалайського забарвлення) забезпечує світле забарвлення всього тіла з темними плямами на деяких ділянках (лапи, вуха тощо). Він є рецесивним до двох перших алелів і домінантним для наступного. Останній алель цього гена (алель альбінізму) визначає відсутність забарвлення по всій шерсті. Він є рецесивним по відношенню до всіх інших.
Варіанти взаємодії алелів одного гена
Плейотропія
Плейотропія, або модифікуюча дія гена, — це здатність одного гена до визначення різних ознак. Для еукаріотів така властивість їхніх генів є нормою, бо завдяки процесу альтернативного сплайсингу кожний з генів може утворювати кілька різних продуктів. У людини, наприклад, у середньому з одного гена може утворюватися шість різних білків. А кожний з цих білків уже є окремою ознакою. Приклади плейотропії можна побачити як у людини, так і в інших живих організмів.
Мал. 61.1. Генетичне визначення інтенсивності забарвлення шерсті у кролів
Приклади плейотропії
Ключова ідея
Алелі одного гена можуть взаємодіяти між собою. Наслідком такої взаємодії є явища домінування і кодомінування. Кількість алелів одного гена може бути різною, але в нормі в одному організмі можуть бути присутні не більше двох алелів одного гена. Один ген може визначати формування кількох ознак (явище плейотропії).
Запитання та завдання
1. На конкретних прикладах поясніть, чим кодомінування відрізняється від неповного домінування. 2. Розв'яжіть задачу. Гомозиготного кролика з гімалайським забарвленням схрестили з гомозиготним кроликом із шиншиловим забарвленням. А гібрид від цього схрещування схрестили з кроликом альбіносом. Яке забарвлення будуть мати гібриди від першого і другого схрещувань? 3. Використовуючи додаткові джерела, знайдіть іще два— три приклади плейотропії в різних організмів.
Коментарі (0)