Військові бази як джерело небезпеки для довкілля. Конверсія військово-промислового комплексу
- 18-09-2021, 23:45
- 378
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)
§ 41. Військові бази як джерело небезпеки для довкілля. Конверсія військово-промислового комплексу
• Військові бази як місця зосередження вибухонебезпечних і отруйних речовин, ядерної та бактеріологічної зброї. На військових складах нагромаджено велетенські запаси зброї, вибухівки, боєприпасів, у тому числі і ядерних. Велике занепокоєння викликає проблема їх охорони, знешкодження та обслуговування. Особливо гострою ця проблема стає на теренах колишнього СРСР в умовах безвідповідального ставлення до таких об’єктів. У Радянському Союзі під завісою секретності військові не розголошували жодної інформації про стан таких об’єктів та аварії на них.
Нині, після зняття грифа секретності з багатьох документів, стало відомо про катастрофи, що відбувались у той час. Так, 13 травня 1984 р. у Североморську сталася пожежа і вибухнули військові ракетні склади, що призвело до загибелі 200 військовослужбовців і потрапляння величезної маси ракетного палива у воду. Приблизно в той же час у Білорусі вибухнули склади військового аеродрому. У травні 1992 р. поблизу Владивостока зайнялися і дві доби поспіль вибухали дев’ять підземних та сім надземних складів боєприпасів.
Згадаємо про вибухи в Новобогданівці (6 травня 2004 р., 23 червня 2005 р., 4 липня 2007 р.) (мал. 66). Це вже не перший випадок, коли на складах зі зброєю сталася пожежа з катастрофічними наслідками. Перший аналогічний випадок мав місце 10 жовтня 2003р. в Артемівську, на території складу військової частини Міністерства оборони України, коли внаслідок пожежі стався вибух боєприпасів. На складі в Артемівську зберігалося понад 2200 т боєприпасів різних видів. Унаслідок вибуху знищено 10 сховищ із 17. Причиною пожежі стали зварювальні роботи, організовані з метою вилучення металу. Ці роботи велися на відстані приблизно 30 см від боєприпасів, тобто неприпустимо близько від вибухонебезпечних предметів.
Мал. 66. Пожежа - наслідок вибухів на військових складах у Новобогданівці
У світі нагромаджено до 50 тис. ядерних боєзарядів загальною потужністю приблизно 50 тис. мегатонн, що у мільйон разів перевищує силу атомного вибуху в Хіросімі 1945 р. Цей запас достатній для того, щоб кілька разів поспіль знищити все живе на Землі. Вибух лише однієї мегатонної ядерної бомби за своєю силою перевищує сумарну силу всіх вибухів за роки Другої світової війни. Застосування зброї масового знищення має глобальний характер, воно не може бути локалізованим, не знає меж.
Збройні сили наклали свій відбиток на екологію всіх регіонів світу. У період холодної війни місцем протистояння СРСР та США була Арктика. У цьому регіоні було проведено близько 500 випробовувань ядерної зброї. У 1961-1990 рр. у Карському та Баренцовому морях було затоплено 11 тис. контейнерів з радіоактивними відходами. На Новій Землі було проведено 132 випробування ядерної зброї, у тому числі 87 вибухів у атмосфері і три у воді.
Затоплення і захоронения хімічної та бактеріологічної зброї, термін зберігання якої вичерпаний, приховує в собі масштабну загрозу для людства і навколишнього середовища - отруєння величезних територій токсичними хімічними чи патогенними речовинами, часто генетично зміненими бактеріями та вірусами. Бактеріологічна зброя є найбільш небезпечним видом озброєнь і може загрожувати існуванню людства.
• Конверсія військово-промислового комплексу. Важливою проміжною ланкою у подоланні загрози війни є конверсія, тобто перехід від процесу мілітаризації економіки до економіки роззброєння, переведення військового виробництва на випуск цивільної продукції.
Попередньою умовою конверсії військового виробництва є істотна зміна пропорції розподілу фінансових, матеріальних і людських ресурсів між військовою та цивільними сферами. Наприклад, у США частка ВПК становить 20 % в економіці країни. Щорічно лише безпосередні військові витрати цієї країни сягають майже 280 млрд дол. Тому перерозподіл цих ресурсів на користь цивільних галузей - важлива попередня умова конверсії військового виробництва.
Конверсія - складна соціологічна проблема, яка безпосередньо стосується економічних, соціальних, політичних, юридичних, психологічних та інших сфер системи суспільних відносин. В економічному плані конверсія на перших етапах потребує певних витрат на переоснащення специфічної військової техніки для виробництва товарів і послуг цивільного призначення. У соціальному аспекті вона стосується осіб, зайнятих військовим виробництвом, і членів їхніх сімей. Оскільки заробітна плата працівників у військових галузях, приміром у США, в середньому на 40 % вища, ніж у цивільній сфері, крім втрати роботи внаслідок конверсії (це переважно психологічний момент проблеми), значно знижується також їхній життєвий рівень.
Проте у світі немає нездоланних соціально-економічних бар’єрів для конверсії військового виробництва. Припинення гонки озброєнь в економічному аспекті сприятиме розширенню зайнятості, подоланню гострих диспропорцій у господарстві, послабить дефіцит державного бюджету, інфляційні тенденції, стимулюватиме ширше використання науки у виробництві тощо. Так, відносно низькі військові витрати в Японії та Скандинавських країнах є важливим чинником їхнього економічного процвітання.
Аргументи і факти
Мал. 67. Екологічно небезпечні військові об’єкти на території України (за Г.О. Білявським, 2000)
Ключові категорії і поняття
• військові бази
• загроза довкіллю
• хімічна
• бактеріологічна
• ядерна зброя
• конверсія
ВИСНОВКИ
1. Вплив військових баз на навколишнє природне середовище є досить значним. Зазвичай їх розташовували у закритій малолюдній місцевості, заповідних об’єктах. Військові бази є сховищем величезної маси озброєнь, шкідливих хімічних речовин, ядерних зарядів і становлять потенційну небезпеку для природи і людства.
2. Україна зі здобуттям незалежності стала на шлях роззброєння і конверсії виробництва, відмовилася від ядерної зброї. Але на теренах України залишається велика кількість складів небезпечних і старих боєприпасів, які потребують утилізації і захоронения.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. У чому полягає основна небезпека військових баз різноманітного призначення для навколишнього середовища?
2. Які наслідки для навколишнього середовища і людства може спричинити надзвичайна ситуація на складах боєприпасів, ядерних об’єктах?
3. Які шляхи подолання негативного впливу військових об’єктів на навколишнє середовище України?
4. У чому полягає сутність конверсії ВПК?
5. *За даними малюнка 67 проаналізуйте розташування екологічно небезпечних військових об’єктів на теренах України.
Коментарі (0)