Войти
Закрыть

Вплив досліджень і використання космосу і Світового океану, комп'ютерних технологій і стільникового зв’язку на біосферу

10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)

 

§ 45. Вплив досліджень і використання космосу і Світового океану, комп'ютерних технологій і стільникового зв’язку на біосферу

• Наслідки для біосфери космічних досліджень. За роки освоєння космічного простору на космічні орбіти було виведено тисячі космічних апаратів різноманітного призначення (мал. 71). Після відпрацювання певного терміну ці апарати не повертають на Землю через високу вартість такого процесу і його економічну недоцільність (вартість побудови системи спуску та посадки часто є вищою за вартість самого апарату). Частину з таких супутників спрямовують у бік атмосфери, і вони згоряють у ній. Але значна їх частина в результаті технічних поломок залишається на орбіті планети й утворює так зване космічне сміття. Воно не тільки засмічує навколоземний простір, а й стало загрозою для подальших запусків ракет і пілотованих польотів.

Навколоземний космос також дедалі більше забруднюється різними механічними уламками космічних апаратів. Сотні тисяч таких уламків ракет-носіїв чи супутників, що відпрацювали свій ресурс, обертаються на навколоземних орбітах, причому часто з надзвичайно великими швидкостями, створюючи реальну загрозу зіткнення з цим космічним брухтом.

Під час запусків космічних кораблів, маневрування їх у верхніх шарах атмосфери викидається чимало газів - продуктів згоряння палива. Вони містять пару води, оксиди карбону й нітрогену та інших, часто дуже отруйних речовин, які забруднюють найвищі розріджені шари атмосфери.

Мал. 71. На навколоземну орбіту виведено величезну кількість космічних апаратів різного призначення

Мал. 72. Ліквідація наслідків розливу нафти під час аварії танкера «Ексон»

Зростання кількості космічних держав у майбутньому призведе до посилення антропогенного впливу людини на навколоземний простір.

• Екологічні проблеми Світового океану. Дедалі загрозливішими стають масштаби споживання ресурсів і забруднення Світового океану. Більшість рибних промислів є або вичерпаними, або вичерпуються, відбувається надмірне забруднення океанів нафтою (мал. 72), стічними водами прибережних міст; океан став місцем масового захоронения радіоактивних відходів, хімічної і бактеріологічної зброї. У 50-60-ті роки XX ст. в моря виливали рідкі радіоактивні відходи, скидали контейнери з твердими. Тільки за 10 років - з 1967 по 1976 - у водах Світового океану було поховано близько 46 тис. т радіоактивних відходів. За 40 років (до 1992 р.) Радянським Союзом у водах Північного Льодовитого океану було поховано 15 реакторів зі старих атомних підводних човнів, паливні елементи з атомоходів і 13 аварійних реакторів з підводних човнів (включаючи шість реакторів із ядерним паливом).

• Негативний вплив комп’ютерів на людський організм. У наші дні мало хто сумнівається, що робота на персональному комп’ютері впливає на здоров’я людини і природу не найкращим чином. Серед чинників негативного впливу комп’ютерів на людський організм можна назвати такі:

• Токсичність. Уся електронна техніка має у своєму складі токсичні речовини і важкі метали. Звісно, у комп’ютерах їх міститься надзвичайно мало і прямої шкоди здоров’ю людини вони не завдають, однак забруднюють навколишнє середовище після того, як відпрацьована техніка потрапляє на сміттєзвалища.

• Шум. На перший погляд комп’ютери працюють надзвичайно тихо і створюють лише слабо помітний шум, але перебування людини в такому середовищі впродовж 5-6 годин на день призводить до надмірної втоми.

• Випромінювання. Джерелом електромагнітного випромінювання є монітори комп’ютерів. Звісно, старі моделі моніторів «нагороджували» користувача певною кількістю електромагнітних хвиль. Сучасні монітори на рідких кристалах випромінюють набагато менше так званої радіації, ніж людина отримує під час прогулянки в сонячну погоду. Більшої шкоди здоров’ю завдає магнітне випромінювання, яке безпосередньо впливає на нервову систему.

• Мерехтливість зображення. Старі монітори з низькою частотою заміни кадру (60-80 разів за секунду) дійсно завдавали очам певної шкоди, втомлювали їх. Сучасні TFT-монітори взагалі не мерехтять, а інші сучасні аналоги є менш шкідливими, ніж старі монітори з електронною трубкою.

• Нечіткість зображення на моніторі завдає найбільшої шкоди для очей. У разі нечіткого зображення людина змушена напружувати очі і це призводить до втрати зору.

ПРАКТИЧНА РОБОТА №10

Наука потребує жертв

Підготуйте дискусію про позитивні і негативні прояви наукових досліджень у житті суспільства.

Аргументи і факти

Суперечки про шкідливість мобільних телефонів не вщухають з часу випуску першого апарата. Однак якщо раніше мобільні пристрої вважали причиною виникнення злоякісних пухлин, то зараз з’ясувалось, що мобільні телефони погано впливають на зір. Ізраїльські вчені вперше довели, що тривале спілкування мобільним телефоном може спричинити катаракту - захворювання очей, що призводить до помутніння зору і сліпоти. Вчені протягом восьми днів поспіль піддавали один кришталик ока дії хвиль, які випромінює мобільний телефон. На кришталик іншого ока взагалі ніяк не впливали. Результати дослідження виявились невтішними. Кришталик, який перебував від джерела випромінювання натій самій відстані, що і людське око від вуха, втратив фокусування і відповідно зір. Інший кришталик залишився без змін.

Ключові категорії і поняття

• дослідження космосу

• Світовий океан

• вплив комп’ютерної техніки

• мобільний зв’язок

ВИСНОВКИ

1. У процесі освоєння космічного простору людина так чи інакше його забруднює. Ще в середині 80-х років XX ст. на земних орбітах кружляли десятки тисяч штучних об’єктів, що, за словами французького фахівця, перетворили найближчий космос у «космічний смітник». Крім того, космос як спільна власність людства завжди повинен лишатися мирним, відкритим для його використання в інтересах усіх людей.

2. Вплив сучасної техніки на людський організм і довкілля достеменно не вивчено. Можна стверджувати, що вплив електромагнітного випромінювання на людину і природні комплекси є істотним і має негативний характер.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Які основні причини техногенного забруднення навколоземного простору?

2. Охарактеризуйте головні екологічні проблеми Світового океану.

3. У чому проявляється негативний вплив комп’ютерів на людський організм?

4. *Мобільний зв’язок і екологічні проблеми, пов’язані з ним.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація