Безпека і статева культура
- 24-04-2021, 15:09
- 791
11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Задорожний, Утєвська, Леонтьєв (профільний рівень)
§ 52. Безпека і статева культура
Поміркуйте
- Чому будова організму чоловіків і жінок є різною і на якому етапі онтогенезу виникають ці відмінності?
Згадайте
- Стать
- Статеві клітини
- Розмноження
- Внутрішнє запліднення
Статева культура та її значення
Статева культура є однією з важливих складових здорового способу життя. Вона охоплює як культуру власне сексуальних відносин, так і культуру взаємовідносин людей різної чи однієї статі в повсякденному житті.
Важливість статевої культури полягає в тому, що вона обумовлює репродуктивний успіх не тільки окремої людини, але й різних людських популяцій та всього виду в цілому. На статеву культуру суттєво впливають як національні традиції різних народів, так і особливості певних соціальних груп. Статева культура населення значно впливає на соціальні процеси в суспільствах та індивідуальне життя кожної людини.
Захворювання, що передаються статевим шляхом
Дуже небезпечними для здоров'я людини є захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Організм людини не утворює імунітету до цих захворювань, тому навіть після одужання людина може знову на них захворіти. Збудники цих захворювань, проникаючи в організм статевим шляхом, можуть також порушувати функціонування інших органів.
Перелік широко відомих захворювань, що передаються статевим шляхом, не надто великий. Але насправді цей шлях поширення використовують багато збудників інфекцій. Масштаби ураження людей цими захворюваннями дуже значні. Щодня на планеті ними заражається приблизно 1 мільйон людей. В Україні щорічно ці захворювання уражають 400 тисяч жителів.
Найбільш поширеними ЗПСШ у світі є хламідіоз, гонорея, сифіліс, трихомоноз та герпес. В Україні такими захворюваннями є сифіліс, гонорея, хламідіоз, герпес, мікоплазмоз, кандидоз і трихомоноз.
Вірусні та бактеріальні ЗПСШ
Збудниками найбільш відомих ЗПСШ є віруси і бактерії. До них належать вірус імунодефіциту людини, вірус герпесу, вірус гепатиту В, вірус гепатиту С, бліда трепонема, гонокок, хламідії тощо.
Ці збудники є причиною таких захворювань, як СНІД, сифіліс, гонорея, хламідіоз, герпес статевих органів тощо. Але статевим шляхом можуть передатися й інші інфекції, які частіше поширюються іншим шляхом. Так, статевим шляхом може передаватися збудник туберкульозу (паличка Коха), що може стати причиною туберкульозу статевих органів.
ЗПСШ, збудниками яких є еукаріотичні організми
Також значна кількість збудників захворювань, що передаються статевим шляхом, є представниками еукаріотів. Більшість із них — гриби й одноклітинні еукаріоти (кандиди, трихомонади тощо), але трапляються і багатоклітинні паразити (коростяний свербун, лобкова воша). Ці організми є збудниками таких захворювань, як кандидоз (молочниця), трихомоноз, короста, педикульоз тощо.
Профілактика захворювань, що передаються статевим шляхом
ЗПСШ можуть передаватися під час усіх видів статевих контактів. Крім того, ними можна заразитися під час процедур татуажу, манікюру і педікюру. Щоб попередити поширення цих захворювань, Всесвітня організація охорони здоров'я сформулювала поняття безпечної статевої поведінки, яка містить такі правила:
- правильне і регулярне використання презервативів;
- правильне застосування місцевих бактерицидних засобів;
- періодичне обстеження в спеціалізованих лабораторіях;
- спеціальне лікування в разі діагностування захворювання;
- статева стриманість;
- обов'язкове інформування статевих партнерів;
- вакцинація проти збудників, для яких створено вакцини (гепатит В, папіломавірус).
Проблемою в боротьбі з цими захворюваннями є намагання багатьох людей приховати їх наявність. Це пов'язано зі страхом негативних соціальних наслідків у випадку виявлення таких захворювань, бо зазвичай суспільство пов'язує їх із низькою сексуальною культурою й асоціальним способом життя. Хоча сексуальні контакти не є єдиним способом зараження такими інфекціями. Відтак багато людей у випадку захворювання вдаються до самолікування. Воно далеко не завжди буває успішним і часто стає причиною формування нових популяцій патогенів, стійких до дії існуючих лікарських препаратів.
Ключова ідея
Статева культура є важливою складовою людського життя. Вона охоплює не тільки культуру сексуальних відносин, але й культуру повсякденної взаємодії людей різних статей. Захворювання, що передаються статевим шляхом, є поширеними інфекціями, які можуть завдавати значної шкоди здоров'ю людини.
Запитання та завдання
1. Обґрунтуйте положення безпечної статевої поведінки, які запропонувала ВООЗ. 2. Один штам гриба, який є збудником кандидозу, може викликати класичну клінічну картину цього захворювання в однієї людини і ніяк не проявити себе в організмі іншої. З чим це може бути пов'язано?
Коментарі (0)