Вплив зовнішніх факторів на здоров’я людини
- 24-04-2021, 15:10
- 580
11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Задорожний, Утєвська, Леонтьєв (профільний рівень)
§ 51. Вплив зовнішніх факторів на здоров’я людини
Поміркуйте
- Чому вживання наркотиків створює проблеми не тільки тим людям, які їх приймають?
- Які негативні соціальні наслідки від уживання наркотичних речовин?
Згадайте
- Нейрогуморальна регуляція
- Гормони
- Фактори середовища
- Здоровий спосіб життя
Стрес та його причини
У засобах масової інформації часто використовують терміни стрес і стресові фактори. Але вживають їх не завжди доречно. Ви вже знаєте, що стрес є неспецифічною нейрогуморальною відповіддю організму на дуже сильний зовнішній вплив. Він виникає в разі дії на організм чинників, які порушують гомеостаз.
Ці чинники можуть мати різне походження. Їх, власне, і називають стресовими факторами. Стресові фактори є частиною навколишнього середовища. Вони можуть бути наслідками дії живих організмів, явищ неживої природи або виникати як результат діяльності людини.
Залежно від того, що є причиною стресу, розрізняють фізіологічний і психоемоційний стрес. Причини фізіологічного стресу зовнішні. Вони діють на всіх тих, на кого подіяв фактор. Це землетрус, аварія, сильний дощ тощо. Психоемоційний стрес виникає під дією факторів, які є важливими для конкретної людини і можуть не впливати або не суттєво впливати на інших людей. Причиною такого стресу можуть бути невдале виконання домашнього завдання, образа на вчинок друга, програш улюбленої команди тощо.
Реакція організму на стрес
Розрізняють три стадії стресу: тривоги, адаптації і виснаження. У відповіді організму на дію стресового фактора беруть участь багато органів. Насамперед це мозок і ендокринна система. Також активно задіяні серцево-судинна і дихальна системи.
На стадії тривоги організм відчуває, що виникла ситуація, яка може йому чимось загрожувати. Водночас здатність організму до опору зовнішнім впливам спочатку трохи знижується, а потім починає посилюватися.
На стадії опору під впливом нервової і гуморальної систем відбувається мобілізація ресурсів організму, і його здатність до опору збільшується. Ця стадія є найуспішнішою для подолання дії стресового фактора. Якщо організму не вдалося вирішити проблеми, настає стадія виснаження. Організм відчуває нестачу ресурсів, а його здатність організму до опору знижується.
Наслідки постійного стресу
Стрес не є захворюванням. Це нормальний механізм розв'язування проблемних ситуацій організмом. Повна відсутність стресу негативно позначається на стані організму людини.
Але проблемою може стати постійний стрес. Адже для подолання дії стресового фактора організм використовує свої резерви. У випадку повсякденного стресу ці резерви не встигають відновлюватися. Тому тривалий стрес стає причиною суттєвого виснаження організму, що, звичайно, значно погіршує стан здоров'я і здатність організму опиратися негативним впливам середовища.
Складовими постійного стресу можуть ставати шкідливі звички людини, такі як паління, алкоголізм і вживання наркотичних речовин. Їхній вплив на організм людини може бути дуже шкідливим.
Вплив куріння на здоров'я
Тютюнопаління стає шкідливою звичкою через звикання людини до нікотину, який міститься в тютюні. Нікотин у першу чергу діє на клітини нервової системи, але органи дихання і травлення також страждають.
Продукти паління потрапляють в організм через органи дихальної системи. Тому ці органи страждають найбільше. Паління може стати причиною раку легень або інших органів дихання. Ще однією проблемою є втрата еластичності голосових зв'язок під впливом тютюнового диму, що призводить до зміни голосу. Тютюновий дим негативно впливає на миготливий епітелій трахеї і бронхів. Саме через це багато паліїв часто кашляють.
Через куріння може порушуватися нормальне кровопостачання органів травлення, збільшується ризик захворювання на рак стравоходу та шлунка. Тютюновий дим негативно впливає на зуби, призводячи до їх потемніння та появи тріщин на емалі, що може спричинити розвиток карієсу. Наслідки куріння можуть погіршувати стан шкіри, роботу нирок і серцево-судинної системи.
Вплив на здоров'я алкоголю
Ви вже знаєте, що споживання алкоголю негативно позначається на організмі людини. Найбільші проблеми під час надмірного вживання алкоголю виникають у роботі нервової, серцево-судинної і травної систем. Також часто страждає видільна система.
Алкоголь порушує роботу центральної нервової системи. Він може бути причиною галюцинацій, неадекватного сприйняття дійсності, психічних розладів. Під впливом алкоголю людина часто перестає контролювати свої дії. У неї погіршується координація рухів і реакція на подразнення. Усе це створює небезпеку як для самої людини, так і для оточуючих.
Алкоголь руйнує слизову оболонку шлунка і знижує активність шлункового соку. Під впливом алкоголю погіршується працездатність підшлункової залози. Та найбільше страждає печінка. У результаті дії алкоголю клітини печінки заміщуються на жирову тканину і печінка руйнується. Найгіршим наслідком може бути цироз печінки і повне припинення її роботи.
Дуже погано алкоголь впливає на серце. Його споживання підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, а також спричиняє порушення обміну речовин та роботи імунної системи.
Вплив на здоров'я наркотиків
Наркотичні речовини впливають на клітини мозку, і їхня дія може легко стати причиною формування залежності. Уживання наркотичних речовин створює проблеми для всіх систем органів людини. Порушується робота серця, органів травлення, нирок і печінки. Але найбільше уражається мозок.
Під впливом наркотичних речовин відбувається руйнація особистості. Людина часто втрачає відчуття реальності, а її поведінка стає непередбачуваною. Коли наркотична залежність розвинулась, навіть коротка затримка з прийомом чергової дози викликає сильні страждання (абстинентний синдром).
Практична робота
Порівняльний аналіз складу енерготоніків на основі інформації, поданої на етикетках
1. Виберіть кілька енергетичних напоїв, які ви будете порівнювати між собою.
2. Проаналізуйте їхній вміст і складіть порівняльну таблицю.
3. Визначте для кожного напою склад харчових добавок, указаних спеціальними шифрами.
4. Сформулюйте висновки.
Ключова ідея
Стрес є нормальною реакцією організму на дію сильних факторів. Сам по собі він не шкідливий. Проблеми можуть виникати за умови постійного стресу, коли організм людини не встигає відновлюватися. Негативними складовими постійного стресу можуть бути такі шкідливі звички людини, як паління, алкоголізм і вживання наркотичних речовин.
Запитання та завдання
1. Складіть перелік органів, задіяних у відповіді на стрес, укажіть зміни, які виникають у цих органах під впливом стресу. 2. Чому людині важко відмовитися від споживання наркотичних речовин після формування залежності до їхньої дії?
Коментарі (0)