Войти
Закрыть

Індивідуальне завдання. Кораблі пустелі

11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Андерсон (рівень стандарту)

 

Індивідуальне завдання. Кораблі пустелі

Двогорбих верблюдів - бактріанів - називають «кораблями пустелі». До існування за високих температур і нестачі води ця тварина має низку адаптацій. Щільна шерсть не пропускає гаряче повітря до шкіри. Жировий горб також відіграє захисну роль, бо, як відомо, жир - поганий провідник тепла. Крім того, жирова тканина горба є джерелом метаболічної води. Ніздрі зі щільними клапанами відкриваються строго на час вдиху і видиху, щоб не випаровувати зайвого. Послід верблюда гранично сухий, а сеча надзвичайно концентрована - нирки залишають у ній мінімум води.

Верблюди виділяють з організму набагато менше води, ніж людина за тих самих умов. Пояснюється це тим, що у верблюдів у літню спеку значно коливається температура тіла: вночі падає до 34 ° С, а вдень доходить до 40 ° С. Ці тварини виділяють піт лише після того, як температура їхнього тіла, повільно підвищуючись, досягне 40 ° С, а в людини потовиділення починається відразу, коли температура навколишнього повітря стає вища за температуру тіла

В екстремальних ситуаціях верблюду вдається вижити, навіть втративши до 40 % маси тіла, натомість більшість ссавців при втраті 15-20 % гине від зневоднення. Почасти це пов'язано з тим, що здебільшого у тварин втрата води відбувається насамперед за рахунок плазми крові, з якої й фільтрується піт. При цьому зростає в'язкість крові, що може призвести до загибелі організму. У верблюда ж навіть під час значних втрат води в'язкість крові практично не зростає - воду віддають інші тканини. Крім того, поміж усіх ссавців лише верблюди мають овальні еритроцити, які добре рухаються навіть при зневодненні.

Завдання 1. Яке з пропонованих тверджень можна сформулювати на основі аналізу наведеної інформації?

  • А унаслідок розщеплення жиру вода не утворюється
  • Б адаптації у верблюда пов'язані лише з хімічною терморегуляцією
  • В верблюдів можна віднести до пойкілотермних тварин
  • Г адаптації верблюда запобігають перегріванню та зневодненню організму

Завдання 2. Учень та учениця обговорювали наведену інформацію. Учень зазначив, що верблюди не гинуть від зневоднення, зокрема, завдяки особливостям будови та функціонування складників крові. Учениця зауважила, що збереження води організмом верблюда пов'язане з коливаннями температури тіла. Чи має хтось рацію?

  • А лише учень
  • Б лише учениця
  • В обидва мають рацію
  • Г обидва помиляються

Завдання 3. Наведіть приклади використання людиною в екстремальних умовах життя за високих температур і нестачі води пристосувань, подібних до адаптацій верблюдів.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 11 клас Андерсон (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація