Індивідуальне завдання. Перепрограмування клітин
- 22-04-2021, 22:04
- 1 058
11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Андерсон (рівень стандарту)
Індивідуальне завдання. Перепрограмування клітин
Ознайомтеся з інформацією:
«Нобелівську премію з фізіології або медицини 2012 року отримали британець Джон Гердон і японець Сін'я Яманака. Почесна нагорода була присуджена дослідникам за відкриття в перепрограмуванні стовбурових клітин.
У 1962 р. Джон Б. Гердон замінив ядро яйцеклітини жаби ядром з диференційованої клітини кишечника. Модифікована яйцеклітина, яка має потенціал до поділу, розвинулася в нормального пуголовка.
Тривалий час наука не мала відповіді на запитання: чи можна повернути диференційовану клітину в плюрипотентний стан? На це запитання зміг відповісти Сін'я Яманака. Він провів дослідження на культурі in vitro стовбурових клітин мишей, ізольованих Мартіном Евансом (Нобелівська премія 2007 р.) У цих клітинах японський вчений визначив гени, які вможливлювали перебування клітини в плюрипотентному стані. Відтак він спробував використовувати їх для повернення зрілої клітини в плюрипотентний стан. Для цього різні комбінації цих генів уводили в фібробласти (зрілі диференційовані клітини) сполучної тканини. У результаті була знайдена комбінація чотирьох генів, здатних перетворювати фібробласти на стовбурові клітини. Це відкриття вможливило появу методу створення індукованих стовбурових клітин (iPS клітин), який розширює можливості дослідження хвороб і розроблення нових способів їх діагностики та лікування.»
Завдання 1. Який метод досліджень застосовували обидва вчені?
- А порівняльно-описовий
- Б експериментальний
- В моделювання
- Г моніторингу
Завдання 2. Яке з наведених тверджень можна сформулювати на основі аналізу інформації з тексту?
- А Джон Б. Гердон використовував методи генетичної інженерії.
- Б Диференційовану клітину не можна повернути в плюрипотентний стан.
- В В геномі диференційованої клітини зберігається вся інформація, необхідна для розвитку цілого організму.
- Г Сін'я Яманака визначив гени, які уможливлювали перебування клітини в плюрипотентному стані, у лабораторії на живих мишах.
Завдання 3. У боротьбі з хворобами Паркінсона й Альцгеймера застосовують методи втручання в ембріональні стовбурові клітини, що є вкрай спірним питанням з погляду медичної етики. Поміркуйте, як відкриття Джона Гердона і Сін'я Яманаки можуть обійти етичні проблеми.
Коментарі (0)