Ті, що не знають обмежень
- 16-12-2021, 17:23
- 438
7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян
Ті, що не знають обмежень
У світі існує безліч заходів для спостереження за птахами в природному середовищі. Наприклад, акція «Година із садовими птахами», організатором якої є Союз охорони природи та біорізноманіття (Nature And Biodiversity Conservation Union). Її мета — протягом години відзначити всі види птахів, які кожен може виявити у власному саду, на вулиці або у дворі школи. «Година із садовими птахами» завжди проводиться у вихідні на початку травня. Ще один захід — пташині перегони. Учасники намагаються побачити якомога більше різних видів птахів за один весняний день. В Україні останнім часом стали популярними екскурсії з професійними орнітологами — ученими, які вивчають птахів, — так званий бьордвотчінг (від англійських слів, що означають «птахи» та «дивитися»). Спробуй приєднатися до подібного заходу або просто вирушай до більш-менш безлюдного місця (разом з дорослими, звісно), щоб поспостерігати за птахами.
У всіх сучасних птахів є пір’я, вони відкладають яйця, більшість із цих істот може літати, їхні передні кінцівки перетворилися на крила, а на задніх є пальці з кігтями. Це й багато іншого про птахів тобі вже відомо, але ми впевнені, нижче ти знайдеш чимало нового та цікавого про пернатих тварин!
У природному середовищі цілком можливі спостереження за горобцями, синицями, воронами й іншими птахами, що живуть поблизу людських осель. У сільській місцевості об’єктами спостережень можуть бути домашні кури, качки, гуси, індики. Навесні й улітку в тебе є гарний шанс побачити, як водоплавні птахи живуть і вирощують молодняк. Помітивши сім’ю з малечею, регулярно стеж за тим, що відбувається з ними. Звертай увагу на те, як ростуть і розвиваються пташенята. Окрім цього, можеш узяти бінокль і вирушити на узлісся або берег озера, щоб поспостерігати за рідкіснішими представниками пташиного світу.
Горобець на найпростішій годівниці
Також для своїх досліджень можна використати штучні гнізда (шпаківні) або годівниці. Спробуй виготовити різні їх варіанти за схемами, доступним в інтернеті, і розвісити в багатьох місцях. Коли ти побачиш, що тварини активно відвідують певну годівницю (тобто швидко з’їдають корм), вирушай в експедицію, щоб поспостерігати за ними. Постарайся зафільмувати процес харчування птахів, розмістивши камеру з картою пам’яті неподалік годівниці.
Побачити птахів дуже легко, особливо непосидючим дослідникам. Трохи потренувавшись в спостережливості, ти скоро зможеш помічати багато різних птахів навколо себе. Найкраще робити це зранку, тепло вдягнувшись і зручно розташувавшись спиною до сонця. Розпізнати птахів складніше, ніж їх побачити. Тож тут тобі точно знадобиться бінокль, а також книга (атлас) про птахів. Хоча сьогодні завдяки сучасним технологіям ти можеш скористатися й додатками, які за фото або «піснею» птаха визначають його вид.
Плиска (ліворуч) і рибалочка (праворуч)
Найбільш важливими характеристиками для ідентифікації птахів є середовище існування, колір оперення, розмір тіла та пісня. З біноклем можна розглянути забарвлення та розмір тіла. Більшість птахів можна почути раніше, ніж побачити. Тому спостереження доцільно почати з того, що треба прислухатися, а вже потім шукати тварину для розглядання в бінокль. Постарайся запам’ятати пісні птахів. Зробивши це, тобі буде легше розрізняти голоси пернатих вокалістів.
Дуже багато інформації про звички птахів можна отримати, якщо повісити ранньою весною біля будинку шпаківню. Розвішувати їх найкраще в спокійних місцях, осторонь жвавих доріг, місць масового відпочинку в парку чи сквері. Найкраще, звичайно, розміщувати штучні гнізда якнайвище, подалі від зайвої уваги людей і на безпечній відстані від хижаків. Якщо ти живеш в місті, то в гнізді можуть оселитися великі синиці, горобці, повзики, горихвістки, мухоловки, плиски. А в сільській місцевості в шпаківнях можна зустріти хатнього сича або навіть хижого боривітра!
Повзик (ліворуч), горихвістка (у центрі) та мухоловка (праворуч)
Вельми цінні відомості про харчування хижих птахів можна отримати, розбираючи вміст їхніх пелеток. Оскільки птахи не мають зубів, то ковтають їжу не розжовуючи. При цьому птах згодом відригує неперетравлені тверді частини здобичі (кістки, шерсть, риб’ячу луску) у вигляді овальних або видовжених грудок, які називають пелетками (або погадками). Метод вивчення харчування птахів за пелетками зручний тим, що він не завдає тваринам ніякої шкоди. Їх можна знайти на місцях годування хижих і рибоїдних птахів: під гніздами, поодинокими деревами й стовпами.
У пелетках можна знайти залишки з’їдених тварин і визначити, чим харчуються хижаки: іншими птахами, дрібними гризунами, зміями, комахами або рибою. Наприклад, чайки і крячки, поїдаючи риб, можуть перетравити лише їхні м’які тканини. Кістки риб і луску вони відригують. А під деревом, на якому сорокопуд поїдає здобич, можна виявити дрібні клаптики шкірок гризунів або пір’їни птахів, видерті великими клаптями. У комахоїдних птахів в пелетках можна знайти шматочки хітинових панцирів жертв.
Погадка боривітра
- 1. Навіщо птахи видають різноманітні звуки? Чи відрізняються функції пташиних співів й перегукувань від функцій жаб’ячих?
- 2. Організуйте з однокласниками й однокласницями «пташині перегони». У вранішній час кожен має спостерігати за птахами коло своєї оселі. Хто побачив більше? Як думаєш, чому саме ця людина «перемогла» і як це пов’язано з місцем, де проводилося спостереження?
- 3. Чому немає сенсу досліджувати пелетки травоїдних птахів?
Коментарі (0)