Автономна (вегетативна) нервова система
- 16-11-2021, 21:54
- 432
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 37. Автономна (вегетативна) нервова система
Поміркуйте
- У сучасній фізіології термін «вегетативна нервова система» замінюють на «автономна нервова система».
- Як ви вважаєте, чому?
Згадайте
- Складові периферичної нервової системи
Відділи автономної нервової системи
Автономна, або вегетативна, нервова система — це частина нервової системи, що регулює діяльність внутрішніх органів, залоз, судин, гладеньких та деяких посмугованих м’язів, а також керує процесами обміну речовин.
Автономна нервова система складається з двох відділів, що часто чинять протилежну дію на органи й тканини організму: симпатичний і парасимпатичний.
Центром контролю автономної нервової системи є гіпоталамус — ділянка проміжного мозку, що контролює також роботу ендокринної системи. Діяльність вегетативної нервової системи не підпорядковується волі людини: ми не можемо свідомо керувати роботою своїх внутрішніх органів, як, скажімо, керуємо своїми м’язами. Саме тому цю частину нервової системи називають автономною.
Мал. 37.1. Відділи автономної (вегетативної) нервової системи
Автономна (вегетативна) нервова система:
- забезпечує зв’язок ЦНС із внутрішніми органами;
- регулює роботу внутрішніх органів і обмін речовин;
- не підпорядковується волі людини;
- керівний центр — гіпоталамус.
Симпатичний відділ
Симпатичний відділ є частиною автономної нервової системи. У його будові також виділяють дві частини: центральну (нервові центри розташовані в спинному мозку) та периферичну (нервові волокна та їхні вузли — ганглії — перебувають за межами центральної нервової системи) (мал. 37.1, ліва частина).
У ролі нейромедіатора (речовини, за допомогою якої передається сигнал через синапси) клітини симпатичного відділу використовують норадреналін. Він може здійснювати збудливу дію — підвищувати інтенсивність обміну речовин.
Симпатичний відділ активізується, коли ми відчуваємо різні емоції (страх, гнів) або стикаємося зі значним напруженням (тяжка фізична праця, спортивні змагання).
Симпатичний відділ прискорює роботу серця, звужує судини внутрішніх органів черевної порожнини, підвищує кров’яний тиск, стимулює обмін речовин у клітинах і тканинах організму тощо.
Уплив сигналів симпатичного й парасимпатичного відділів на роботу органів людини
Отже, симпатичний відділ автономної нервової системи сприяє інтенсивній діяльності організму, особливо в екстремальних умовах, коли потрібна мобілізація всіх сил.
Парасимпатичний відділ
Парасимпатичний відділ є частиною вегетативної нервової системи. У його будові також виділяють дві частини: центральну (нервові центри розташовані в головному мозку і крижовому відділі спинного мозку) та периферичну (волокна й вузли (ганглії) розташовані поряд з органом, діяльність якого вони регулюють) (мал. 37.1, права частина).
У ролі нейромедіатора клітини парасимпатичного відділу використовують ацетилхолін, який може здійснювати гальмівну дію — знижувати інтенсивність обміну речовин.
Парасимпатичний відділ активно працює в ситуаціях, коли організм перебуває у стані спокою. Він сповільнює роботу серця, знижує кров’яний тиск, а також упливає на процеси, пов’язані з відновленням використаних речовин у клітинах і тканинах.
Регуляція роботи організму симпатичним і парасимпатичним відділами
Діяльність майже всіх внутрішніх органів може координуватися обома відділами автономної нервової системи — симпатичним і парасимпатичним (див. таблицю). Подвійне керування забезпечує кращу регуляцію роботи органів. Але деякі органи забезпечені зв’язком із центральною нервовою системою й керуються лише одним із відділів автономної нервової системи. Так, структурами, у яких відсутні волокна парасимпатичного відділу, є артерії, потові залози тощо.
Дізнайтеся більше
Нещодавно було запропоновано виділити в окремий відділ автономної нервової системи метасимпатичну нервову систему. До її складу пропонують долучити нервові сплетіння й мікроскопічні вузли, розташовані в стінках порожнистих органів, для яких характерна моторика: це кишечник, шлунок, сечовий та жовчний міхури тощо.
Ключова ідея
Діяльність внутрішніх органів координується й регулюється автономною нервовою системою. Симпатичний відділ активізує діяльність організму в екстремальних умовах, а парасимпатичний активно працює, коли організм перебуває в стані спокою.
Перевірте свої знання
1. Яка роль автономної нервової системи в організмі людини? 2. З яких частин складається автономна нервова система? 3. Які функції симпатичного та парасимпатичного відділів?
Коментарі (0)