Войти
Закрыть

Гомеостаз і регуляція функцій організму. Нервова регуляція

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 53. Гомеостаз і регуляція функцій організму. Нервова регуляція

Поміркуйте

  • Які переваги дає людині наявність в організмі кількох систем регуляції?

Згадайте

  • Будову нервової системи людини
  • Поширення сигналів нервовою системою
  • Що таке гомеостаз?
  • Що таке ферменти?

Гомеостаз і системи регуляції функцій

Ви вже знаєте, що гомеостаз — це відносна сталість складу та властивостей внутрішнього середовища організму. Він властивий усім живим організмам.

У процесі життєдіяльності сталість внутрішнього середовища постійно порушується, але відразу ж і відновлюється. Це відбувається завдяки регуляторним системам організму.

Потреба в підтриманні гомеостазу необхідна тому, що навіть незначні зміни фізичних і хімічних параметрів внутрішнього середовища порушують роботу ферментів. Ферменти виконують свою каталітичну функцію надзвичайно ефективно, проте робити це вони можуть лише за певних умов. Сталості середовища потребують також і фізіологічні процеси в організмі людини.

Анімація «Що таке гомеостаз?»

Параметри внутрішнього середовища організму людини, які є важливими для підтримання гомеостазу:

  • кров’яний тиск (у дорослої людини — 120/80 мм рт. ст.);
  • температура тіла (35,5-37 °С);
  • рН крові (7,35-7,45);
  • концентрація гормонів;
  • концентрація кисню та вуглекислого газу в крові;
  • концентрація глюкози в крові;
  • концентрація солей мінеральних речовин у рідинах організму.

Регуляцію процесів, пов’язаних із підтриманням гомеостазу, здійснюють три системи: нервова, гуморальна й імунна. Нервова й гуморальна системи регулюють і координують роботу органів, а імунна захищає організм від зовнішніх порушень, які можуть спричинити інші організми або шкідливі речовини.

Принципи регуляції функцій

Ви вже знаєте, що нервова регуляція здійснюється за допомогою імпульсів, що передаються по мембранах нервових клітин, а гуморальна система регулює процеси в організмі за допомогою спеціальних хімічних речовин — гормонів та деяких інших сполук.

Взаємозв’язок двох типів регуляції виявляється в тому, що нервова й гуморальна системи впливають одна на одну. Так, нервова система може змінювати інтенсивність виділення гормонів, дія яких, своєю чергою, може зумовлювати виникнення нервових імпульсів і регулювати роботу частин нервової системи.

Характеристики нервової та гуморальної регуляцій

Мал. 53.1. Регуляція діяльності організму відділами автономної нервової системи

Наприклад, коли людина потрапляє в небезпечну ситуацію, сигнали від нервової системи спричиняють викид гормонів, які мобілізують ресурси організму для його порятунку. У таких випадках людина може піднімати дуже важкі предмети або стрибати на велику відстань, що є неможливим для неї в нормальному стані.

Існує і зворотний уплив. Унаслідок якоїсь радісної події, наприклад перемоги в змаганнях, в організмі відбувається утворення гормонів, що діють на головний мозок і спричиняють виникнення позитивних емоцій.

Надзвичайно важливим у регуляції функцій організму є принцип саморегуляції. Завдяки системам зворотного зв’язку та взаємодії різних систем регуляції відбувається автоматична підтримка сталості внутрішнього середовища.

Нервова регуляція

Для здійснення нервової регуляції з центральної нервової системи до внутрішніх органів передаються нервові імпульси. Вони поширюються черепно-мозковими (за винятком чутливих) та спинномозковими нервами.

Нервова регуляція:

  • здійснюється переважно автономною нервовою системою;
  • ґрунтується на чутливій інформації та принципі антагонізму (протидії) симпатичного й парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи: симпатичний відділ прискорює серцебиття, а парасимпатичний — гальмує, симпатичний підвищує кров’яний тиск, а парасимпатичний — знижує. У результаті їхня одночасна й скоординована дія дозволяє дуже точно регулювати роботу внутрішніх органів (мал. 53.1);
  • характеризується великою швидкістю надходження сигналів завдяки швидкій передачі нервових імпульсів нервами.

Нервова регуляція «розрахована» переважно на швидку й короткочасну дію. Тому, якщо потрібне тривале втручання в діяльність органа чи системи органів, більш ефективно працює гуморальний механізм регуляції.

Ключова ідея

Для підтримання гомеостазу — відносної сталості складу та властивостей внутрішнього середовища — в організмі людини діють системи нервової, гуморальної та імунної регуляції. Системи регуляції взаємодіють між собою і впливають одна на одну. Нервова регуляція роботи внутрішніх органів здійснюється автономною нервовою системою.

Перевірте свої знання

1. Що таке гомеостаз? 2. Які регуляторні системи працюють в організмі людини? 3. Чи впливають нервова й гуморальна системи одна на одну? 4. Як нервова система регулює роботу внутрішніх органів?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду