Залози змішаної секреції. Регуляція діяльності ендокринної системи
- 24-11-2021, 21:08
- 453
8 Клас , Біологія 8 клас Матяш 2021 (нова програма)
§ 55. Залози змішаної секреції. Регуляція діяльності ендокринної системи
Пригадайте з курсу основ здоров’я, які харчові продукти містять Йод. Що таке вітаміни? Яке значення підшлункової залози в процесах травлення. Що таке глікоген?
Залози змішаної секреції функціонують і як залози внутрішньої, і як залози зовнішньої секреції, які мають протоки, що відкриваються на поверхню тіла (потові) або в порожнини внутрішніх органів (слинні).
Які є залози змішаної секреції? До залоз змішаної секреції належать підшлункова залоза і статеві залози.
Підшлункова залоза виробляє як травний сік (зовнішня секреція), так і гормони (внутрішня секреція) (мал. 192). Гормони - інсулін і глюкагон - виробляють особливі клітини, розміщені в підшлунковій залозі у вигляді острівців.
Інсулін регулює білковий, жировий і, найголовніше, вуглеводний обмін в організмі, стимулюючи споживання клітинами глюкози з крові та синтез глікогену в печінці і м’язах. Нестача інсуліну призводить до цукрового діабету, який характеризується підвищенням рівня глюкози в крові й тканинах організму. Настає тяжке схуднення, отруєння організму продуктами неповного розпаду вуглеводів.
Мал. 192. Схема, що ілюструє змішану секрецію підшлункової залози
Глюкагон діє протилежно інсуліну. Він стимулює розщеплення глікогену і збільшення концентрації глюкози в крові. Отже, якщо в крові людини зростає рівень глюкози, то виділення інсуліну збільшується, а глюкагону - зменшується. І навпаки, коли в крові знижується рівень глюкози, тоді різко зменшується виділення інсуліну, а збільшується виділення глюкагону. Отже, інсулін і глюкагон спільно підтримують сталість умісту глюкози в крові, що є однією з умов підтримання гомеостазу.
Цукровий діабет - небезпечне захворювання, яке розвивається поступово. Первинними ознаками цукрового діабету є сухість слизових оболонок (ротова та носова порожнини тощо), постійне бажання їсти або, навпаки, його відсутність; постійна спрага, надмірне сечовиділення, особливо вночі. Щоб захистити себе від розвитку цього захворювання, потрібно уникати стресових ситуацій, раціонально харчуватися, зменшувати вживання вуглеводів, займатися посильним фізичним навантаженням (фізична праця, спорт), вести рухливий спосіб життя тощо.
У статевих залозах, чоловічих і жіночих, крім розвитку статевих клітин (зовнішня секреція), виробляються гормони (внутрішня секреція), що впливають на розвиток і функцію статевої системи людини.
У чоловічих статевих залозах - сім’яниках - секретуються чоловічі статеві гормони - андрогени. Найактивнішим серед них є тестостерон, який стимулює ріст, розвиток і функцію чоловічого організму. У жіночих статевих залозах - яєчниках - синтезуються і виділяються в кров жіночі статеві гормони - естрогени. Вони стимулюють розвиток жіночих статевих органів, вторинних статевих ознак, регулюють жіночий статевий цикл.
Серед різноманітних медичних препаратів відомі й гормональні. Пам’ятайте, що гормони - це біологічно активні речовини, які регулюють процеси обміну речовин в організмі. Самовільне вживання гормональних препаратів може порушити обмін речовин та нашкодити здоров’ю. Якщо за якихось причин виникає потреба у введенні їх, це обов’язково треба робити під контролем лікаря-ендокринолога1.
Крім згаданих ендокринних залоз, в організмі людини (особливо в шлунково-кишковому тракті) є сотні ендокринних клітин, які продукують і виділяють у кров гормони.
Як регулюється діяльність ендокринної системи? Майже всі залози внутрішньої секреції багаті на нервові волокна. Їхня діяльність контролюється імпульсами, що надходять від нервової системи.
1 Ендокринологія - наука про будову та функції ендокринних залоз, гормони, які вони виробляють, їхню дію на організм, а також про захворювання, пов’язані з порушенням функції цих залоз. Фахівці-ендокринологи діагностують та лікують захворювання, пов’язані з ендокринною системою.
Мал. 193. Розташування (1) і функції (2) гіпофіза
Крім того, діяльність одних ендокринних залоз регулюється гормонами, які виділяють інші, або ж нейрогормонами. Координаційним центром діяльності ендокринних залоз є гіпоталамус (пригадайте: це структура проміжного мозку). Він отримує сигнали від центральної нервової системи та аналізує їх. У відповідь на них гіпоталамус виділяє у загальний кровотік регуляторні нейрогормони. Пригадаємо: нейрогормони — біологічно активні речовини, які виробляють особливі нейрони (їх називають нейросекреторними клітинами). Подібно до гормонів, вони потрапляють у кров, лімфу або тканинну рідину, з якими транспортуються до тканин і органів, на які вони діють. Нейрогормони гіпоталамуса кровоносними судинами потрапляють у передню частку гіпофіза - провідної ендокринної залози, розміщеної в головному мозку безпосередньо під гіпоталамусом (мал. 193, 1). Під впливом цих речовин гіпофіз синтезує гормони, які стимулюють діяльність усіх інших ендокринних залоз. Їх називають тропними (від грец. тропос - поворот).
Мал. 194. Ознаки порушення функцій гіпофіза: 1 - гігантизм; 2 - акромегалія; 3 - карликовість
Яка будова та функції гіпофіза? Гіпофіз, або мозковий придаток, пов’язаний з гіпоталамусом за допомогою тоненької ніжки. У гіпофізі розрізняють дві основні частки: передню і задню. Одні гормони передньої частки регулюють діяльність інших залоз внутрішньої секреції (тропні гормони), а інші - окремі органи або організм у цілому (мал. 193, 2). Наприклад, пролактин регулює діяльність молочних залоз.
Гормон росту (соматотропний гормон) впливає на розвиток усього організму. За надлишкового вироблення цього гормону в дитячому віці відбувається посилений ріст усього організму - гігантизм (мал. 194, 1). Якщо це трапляється після завершення формування організму людини, виникають значні диспропорції всього тіла і внутрішніх органів, наприклад, спостерігають надмірне розростання окремих частин тіла (ніс, вуха, кінцівки). Це захворювання називають акромегалією (мал. 194, 2), порушується обмін речовин, можливі розлади психічних функцій. У разі гіпофункції гіпофіза в дитячому віці зупиняється ріст, настає раннє скостеніння хрящів. Таке захворювання називають карликовістю (мал. 194, 3). На відміну від кретинізму, зумовленого недостатнім виробленням гормонів щитоподібної залози, людям з карликовістю притаманний нормальний розумовий розвиток.
Недостатня кількість гонадотропних гормонів, які стимулюють розвиток органів статевої системи, зумовлює порушення у формуванні статевої системи людини (один з проявів інфантилізму (від лат. інфантиліс - дитячий), для якого характерне збереження у людини фізичних або психічних особливостей, притаманних особинам дитячого віку).
У задню частку гіпофіза надходять нейрогормони (вазопресин, окситоцин), які утворюються в гіпоталамусі. Вазопресин, або антидіуретичний гормон, регулює реабсорбцію води в нирках і тонус судин. Зниження утворення цього гормону може спричинити так званий нецукровий діабет: надлишкове виділення сечі, що, на відміну від цукрового діабету, не має високого вмісту глюкози. У людини виникає відчуття спраги. Окситоцин стимулює скорочення матки під час пологів, відведення молока з молочних залоз під час годування немовлят.
Отже, гіпофіз, який перебуває під контролем гіпоталамуса, сам контролює вироблення гормонів щитоподібною залозою, функцію надниркових залоз, чоловічих і жіночих статевих залоз, а також ріст тіла та водний баланс.
Ключові терміни і поняття: підшлункова залоза, статеві залози, гіпофіз, гігантизм, акромегалія, карликовість.
ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ
Дайте відповідь на запитання
1. Яка роль підшлункової залози в регуляції обміну речовин? 2. Які функції статевих залоз? Які гормони вони виробляють? 3. Що собою становить гіпофіз? 4. Яка роль гіпофіза в регуляції діяльності ендокринної системи?
Виберіть одну правильну відповідь
Виберіть гормон, який впливає протилежно гормону інсуліну: а) тироксин; б) глюкагон; в) тестостерон; г) вазопресин.
Поміркуйте. 1. Поясніть вплив статевих гормонів на розвиток організму в підлітковий період. 2. Чому гормони називають високоспецифічними біологічно активними речовинами?
Творче завдання. 1. Підготуйте презентацію на тему «Гіпофіз та його функції». 2. Складіть пам’ятку «Наслідки безконтрольного вживання гормонів».
Коментарі (0)