Видільна система
- 29-11-2021, 22:00
- 599
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний 2021 (нова програма)
21. Видільна система
Перед тим як перейти до вивчення видільної системи людини, пригадайте, яку будову має видільна система різних тварин. Як особливості життєдіяльності тварин можуть позначатися на будові їхньої видільної системи?
Будовa й функції видільної системи
Видільна система є вкрай важливою для організму людини. Продукти обміну речовин необхідно швидко виводити, інакше вони можуть призвести до отруєння організму.
Основним органом виділення людини є нирки. Основним, але не єдиним. Також видільну функцію здійснюють легені, шкіра й печінка (виводить продукти обміну через травну систему) (мал. 21.1).
Мал. 21.1. Органи людини, які здійснюють видільні функції
Нирки ж є частиною сечовидільної системи, до складу якої ще входять сечоводи, сечовий міхур і сечівник (мал. 21.2). Головне завдання сечовидільної системи — виведення з організму водорозчинних продуктів обміну речовин.
Мал. 21.2. Будова сечовидільної системи
Нирки
Нирки — це парні органи бобоподібної форми (мал. 21.3). Маса нирки в дорослої людини в середньому становить 120 г. Ці органи складаються з двох шарів — зовнішнього кіркового і внутрішнього мозкового. Артерії, вени, лімфатичні судини, нерви й сечівник заходять у нирку з її внутрішнього боку, а місце їхнього входу називають воротами нирки. Порожнина всередині нирки називається нирковою мискою.
Мал. 21.3. Будова нирки
Основною функціональною одиницею нирки є нефрон. Саме нефрони відповідають за утворення сечі.
Сечоводи
Сечоводи — це трубки завдовжки 30-35 см, які з’єднують нирки із сечовим міхуром. По них сеча з ниркової миски потрапляє в сечовий міхур.
Сечовий міхур
З нефронів сеча по збірних трубочках потрапляє до ниркової миски, а звідти по сечоводу — до сечового міхура. Сечовий міхур — це м’язовий мішок, який складається з непосмугованої (гладенької) мускулатури і зсередини вкритий епітелієм. У ньому збирається сеча. Щоб вона не витікала назовні мимовільно, цей орган має два сфінктери (м’язи-замикачі). Із сечового міхура сеча виводиться з організму через сечівник.
Сечівник
Сечівник — це трубка, що виводить сечу, яка накопичилася в сечовому міхурі, з організму. У чоловіків сечівник значно довший, ніж у жінок. Якщо у жінок його довжина становить лише 3-4 см, то в чоловіків вона сягає 18 см.
Нефрон
Нефрон (мал. 21.4, с. 84) складається з капсули, двох звивистих канальців і довгої петлі між ними. Усередині капсули розміщується судинний клубочок, утворений капілярами. Від капсули відходить звивистий каналець, який утворює довгу петлю, що переходить у наступний звивистий каналець. Той упадає до збірної трубки, по якій сеча, що утворилася в нефроні, транспортується далі.
Мал. 21.4. Схема будови нефрону
Шкіра
Через протоки потових залоз із організму виводяться вода, сечовина й деякі солі. Завдяки великій площі поверхні шкіри через неї можуть дуже швидко видалятися різноманітні токсини та продукти обміну. Випаровування води, виведеної через потові залози, спричиняє втрату тепла, що теж дуже важливо, оскільки тепло є одним із продуктів обміну речовин і його надлишок в організмі є небажаним.
Тепло може виводитися через шкіру не тільки під час випаровування поту. Шкіра зазвичай має температуру вищу, ніж температура довкілля, і виділяє тепло всією своєю поверхнею. Чим більша різниця температур шкіри й навколишнього середовища, тим швидше тепло виводиться з організму людини.
Печінка
У печінці відбувається утворення з гемоглобіну зруйнованих еритроцитів жовчних пігментів, які в складі жовчі виводяться в кишечник, звідки видаляються разом із калом. Окрім того, одна з найважливіших функцій печінки — переробка продуктів обміну білків і нуклеїнових кислот, унаслідок чого утворюються нітрогеновмісні продукти, що виводяться нирками.
Легені
За допомогою легень з організму виводяться газоподібні продукти обміну. Передусім це вуглекислий газ, який є продуктом окиснення органічних речовин у процесі вироблення енергії. Через вологу поверхню легеневих альвеол з організму також виводиться вода.
Роль нирок у здійсненні водно-сольового обміну
Для нормального обміну речовин концентрація солей в організмі людини повинна бути відносно сталою. У результаті вона може коливатися в досить вузьких межах завдяки наявності в людини нирок, які є надзвичайно важливим регулятором водно-сольового балансу організму.
Якщо води в організмі забагато й концентрація солей зменшується, нирки зменшують поглинання води з первинної сечі, яка утворюється в капсулі нефрону, і прискорюють її виведення з організму. Якщо води, навпаки, мало, то інтенсивність її поглинання з первинної сечі зростає.
• Здорові нирки фільтрують близько 1200 мл крові за хвилину.
• З-поміж усіх органів нирки людям пересаджують найчастіше.
• Інколи в людини під час ембріонального розвитку може формуватися додаткова нирка.
• Усього в нирці налічують близько 1 млн нефронів.
Видільна система видаляє з організму продукти обміну речовин. Видільні функції в організмі виконують нирки, легені, шкіра, печінка. Нирки входять до складу сечовидільної системи, яка виводить з організму водорозчинні продукти обміну. Основною функціональною одиницею нирки є нефрон. Окрім нирок, до складу сечовидільної системи входять сечоводи, сечовий міхур і сечівник.
Перевірте свої знання
- 1. Навіщо потрібна видільна система?
- 2. Які органи виконують видільні функції?
- 3. Яку будову мають нирки?
- 4. Що є функціональною одиницею нирки?
- 5. Які продукти виділяються через легені?
- 6*. Чому продукти обміну швидко виводяться з організму саме через шкіру?
- 7*. Запропонуйте своє пояснення того факту, що існує кілька шляхів виведення продуктів обміну речовин з організму людини.
Коментарі (0)