Харчові та енергетичні потреби людини
- 30-11-2021, 20:54
- 561
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний (нова програма)
6. Харчові та енергетичні потреби людини
Перед тим як перейти до вивчення харчових та енергетичних потреб людини, пригадайте, як тварини отримують енергію для своєї життєдіяльності. А звідки беруть енергію рослини? Як ви гадаєте, на що організм людини може витрачати енергію?
Енергетичні потреби людини
Будь-яка діяльність організму супроводжується витратами енергії. Тому людина щоденно повинна поповнювати енергетичні запаси свого організму. Зрозуміло, що за різних умов енергетичні витрати будуть різними. Сидяча робота потребує меншого розходу енергії, ніж туристичний похід у гори.
Також на витрати енергії впливають такі фактори, як стать, вік, маса тіла людини тощо. Відповідно, і відновлення цих витрат буде різним у різних людей. Більше того, в однієї й тієї самої людини енергетичні потреби щодня можуть бути різними! Так, розумова праця з незначним фізичним навантаженням потребує в середньому 167,4 кДж енергії на 1 кг маси тіла на добу, а важка фізична праця — 255,2 кДж енергії на 1 кг маси тіла на добу.
Харчові потреби людини
В організмі людини постійно відмирає якась частина клітин. Їх замінюють нові клітини, що утворюються шляхом поділу. Для створення нових клітин організм людини повинен щодня отримувати певну кількість речовин. Він може самостійно перетворювати одні органічні речовини на інші, але не завжди це можливо.
У процесі обміну речовин організм людини може синтезувати з інших органічних сполук деякі амінокислоти. Проте аж ніяк не всі: певні амінокислоти в білках є незамінними, і вони потрапляють у наш організм лише з їжею. Незамінними є й інші органічні речовини, отримати які людина може тільки із зовнішнього середовища. Тому для харчування людини важлива не лише загальна кількість, але і склад їжі (мал. 6.1 на с. 24).
Про кількісну характеристику харчових потреб людини можна дізнатися з таблиці.
Добова потреба організму людини в білках, жирах і вуглеводах (у грамах)
Нестача вітамінів
Нестача або відсутність вітамінів у їжі призводять до вкрай негативних наслідків. Явище браку вітамінів має назву гіповітаміноз, цілковиту ж їх відсутність називають авітамінозом. Ці порушення не завжди пов’язані з недостатнім харчуванням, швидше — з нестачею певних вітамінів.
Про наслідки такої нестачі дізнайтеся з таблиці.
Наслідки нестачі вітамінів
Вітамін А: морква, сметана, абрикоси, риб'ячий жир
Вітамін С: шипшина, обліпиха, чорна смородина, цитрусові
Вітамін D: яйця, печінка, масло вершкове, молоко, лосось
Вітамін В1: арахіс, свинина, вівсянка, горіхи, гречка
Вітамін В2: печінка, мигдаль, яйця, гриби, шпинат, сир
Вітамін В6: квасоля, горіхи, печінка, гранат, пшоно
Мал. 6.1. Продукти, що містять деякі важливі вітаміни
Надлишок вітамінів
Надмірне надходження вітамінів в організм — гіпервітаміноз — також призводить до негативних наслідків. Найчастіше гіпервітамінози спричиняються надлишком жиророзчинних вітамінів. Це пов’язано з тим, що вони значно важче виводяться з організму через нирки, ніж водорозчинні сполуки.
До гіпервітамінозу може призвести надмірне захоплення вітамінними препаратами. У разі тривалого прийому значної кількості вітамінів спричинити порушення можуть навіть водорозчинні вітаміни.
Наслідки гіпервітамінозу описано в таблиці.
Наслідки надлишку вітамінів
Збалансоване харчування
Потреба людини в поживних речовинах та енергії визначається такими факторами, як її маса тіла, вік, рівень рухової активності. Очевидно, що коли людина споживатиме надто багато їжі, то маса її тіла збільшиться, відповідно, через недостатню кількість їжі маса тіла зменшиться. Якщо в їжі буде замало або забагато окремих речовин, то в людини порушиться обмін речовин, що призведе до погіршення стану здоров’я. Щоб запобігти цьому, слід дотримуватися норм збалансованого харчування та підтримувати енергетичний баланс організму.
Збалансоване харчування — це харчування, за якого в організм із харчовими продуктами надходять усі поживні речовини, вітаміни й мінеральні солі в кількості, необхідній для нормальної життєдіяльності.
Енергетичний баланс — співвідношення енергії, що надходить до організму з їжею, та енергії, що витрачається внаслідок діяльності організму.
Для забезпечення життєдіяльності свого організму людина повинна щодня споживати певну кількість поживних речовин. Ці речовини забезпечують організм енергією та є матеріалами для його побудови. Щоб уникнути негативних наслідків, людина повинна харчуватися збалансовано.
Перевірте свої знання
1. Які чинники впливають на енергетичні потреби організму людини?
2. Що таке гіпервітаміноз?
3. Що таке гіповітаміноз?
4. Які наслідки для організму людини буде мати нестача вітаміну С?
5. Які наслідки для організму людини буде мати надлишок вітаміну А?
6. Які продукти можуть бути джерелом вітаміну В6?
7. Які продукти можуть бути джерелом вітаміну А?
8*. Які наслідки для людини буде мати надлишок вітаміну D?
9*. Чому харчування людини має бути збалансованим?
10*. Які наслідки для людини матиме нестача вітаміну B1?
Коментарі (0)