Короткий словник біологічних термінів
- 28-09-2021, 18:48
- 407
9 Клас , Біологія 9 клас Межжерін, Межжеріна (нова програма)
КОРОТКИЙ СЛОВНИК БІОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ
А
Абіогенез — загальна назва гіпотез про виникнення життя з неживої матерії.
Автотрофні організми (автотрофи) — живі істоти, здатні синтезувати органічні речовини з неорганічних з використанням світлової енергії (фотосинтетики) або енергії певних хімічних реакцій (хемосинтетики).
Агроценоз — збіднене видами угруповання рослин, тварин, грибів і мікроорганізмів, створене людиною для одержання сільськогосподарської продукції
Адаптація — виникнення пристосувань у живих систем (організмів, екосистем тощо) у відповідь на зміни, які відбуваються в їхньому зовнішньому чи внутрішньому середовищах.
Аеробні організми (аероби) — живі істоти, здатні до життя, розвитку та розмноження виключно за наявності в середовищі існування кисню (О2), який вони використовують як окиснювач у процесах метаболізму.
Акросома — особлива органела на кінці головки сперматозоїда, утворена з елементів комплексу Гольджі, яка забезпечує проникнення сперматозоїда в яйцеклітину.
Алельні гени — різні варіанти певного гена, які займають подібне положення (локус) у гомологічних хромосомах та визначають різні варіанти певної ознаки.
Алель — один із можливих структурних станів гена.
Амінокислоти — органічні сполуки, які одночасно містять у своєму складі аміно- (—NH2) та карбоксильну (—СООН) групи.
Аналізуюче схрещування — схрещування між особинами, які мають рецесивний та домінантний варіанти певної ознаки, з метою встановлення генотипу особини з домінантною ознакою.
Анаеробні організми (анаероби) — живі істоти, здатні до життя, розвитку та розмноження за відсутності в середовищі існування кисню (О2).
Антеридії — чоловічі статеві органи рослин.
Антикодон — триплет нуклеотидів, розташований на верхівці молекули тРНК; визначає амінокислоту, яку транспортує дана молекула тРНК і впізнає комплементарну йому ділянку з трьох нуклеотидів (кодон) молекули іРНК.
Антропогенні фактори середовища — екологічні чинники, зумовлені діяльністю людини.
Ареал — частина біосфери, яку населяють особини певного виду чи систематичної групи.
Ароморфоз — еволюційне перетворення, яке підвищує рівень організації організму в цілому і сприяє пристосуванню до різноманітних умов існування.
Архегонії — жіночі статеві органи більшості вищих рослин (за винятком покритонасінних).
Асиміляція — одна зі сторін обміну речовин; сукупність процесів поглинання з довкілля, засвоєння і накопичення хімічних речовин, які слугують для синтезу сполук, необхідних клітині чи організму в цілому.
Атавізми — прояв ознак в окремих представників певного виду, притаманних їхнім предкам.
АТФ (аденозинтрифосфатна кислота) — нуклеотид, який складається із залишків нітратної основи (аденіну), вуглеводу (моносахариду рибози) та трьох молекул оргофосфатної кислоти; запасає енергію у вигляді високоенергетичних (макроергічних) хімічних зв’язків, які виникають між залишками ортофосфатної кислоти, є універсальним накопичувачем та переносником енергії в біологічних системах.
Аутбридинг — див. неспоріднене схрещування.
Аутосоми — всі хромосоми каріотипу, крім статевих.
Б
Бактеріофаги (фаги) — віруси, що паразитують у клітинах прокаріотних організмів,
Бентос — сукупність організмів, які мешкають на поверхні та у товщі дна водойм.
Білки — складні високомолекулярні природні органічні речовини, що складаються з амінокислот, сполучених пептидними зв’язками.
Біогенез — загальна назва гіпотез про життя як особливу форму матерії, яке відтворює саме себе та не може виникнути з неживих елементів.
Біогеоценоз — ділянка місцевості з однорідними умовами існування, населена взаємопов’язаними популяціями різних видів, які об’єднані між собою, та з фізичним середовищем життя, кругообігом речовин й потоком енергії; основу біогеоценозу становлять фотосинтезуючі організми — фітоценоз.
Біологічний годинник — здатність організмів реагувати на плин часу, яка зумовлена внутрішніми біологічними ритмами (певного періодичністю фізико-хімічних процесів, що відбуваються в клітинах).
Біом — сукупність різних видів і їхнього середовища життя (тобто подібних біогеоценозів) у межах певної ландшафтно-географічної зони.
Біомаса — маса особин популяції, що припадає на одиницю її площі або об’єму.
Біопродуктивність — біомаса, що створюється у певному біоценозі за одиницю часу; первинна продуктивність — біомаса, створена за одиницю часу автотрофними організмами; вторинна продуктивність — біомаса, створена за одиницю часу гетеротрофними організмами.
Біорізноманіття — різноманітність живих систем на різних рівнях організації; розрізняють біорізноманітність органічних речовин, генів, організмів (внутрішньовидове біорізноманіття), видів (міжвидове біорізноманіття), екосистем тощо.
Біосфера — частина геологічних оболонок земної кулі (атмосфери, гідросфери, літосфери), - заселена живими організмами; єдина глобальна екосистема нашої планети.
Біота — сукупність різних біомів у певному біогеографічному підрозділі.
Біотехнологія — сукупність промислових методів, які застосовують у виробництві різних речовин з використанням організмів та біологічних процесів чи явищ.
Біотичні зв’язки — будь-які взаємодії між різними організмами, що впливають на їхню життєдіяльність.
Біотоп — певна ділянка біосфери з однорідними умовами існування, яку займає біоценоз.
Біоценоз — угруповання популяцій організмів різних видів, які населяють певну ділянку біосфери з однорідними умовами існування (біотоп) і тісно взаємодіють між собою.
Бластула — одна зі стадій розвитку зародка багатоклітинних тваринних організмів, якою завершується процес дроблення заплідненої яйцеклітини
Близнюки — всі нащадки, що народились одночасно від однієї матері або вилупились з однієї яйцекладки: однояйцеві близнюки — організми, що розвинулись із різних бластомерів однієї зиготи; різнояйцеві близнюки — близнюки, що виникли із різних зигот.
В
Вакуолі — одномембранні органели; залежно від функцій розрізняють скоротливі, травні та вакуолі рослинних клітин, заповнені клітинним соком.
Віддалена гібридизація — схрещування особин, які належать до різних видів чи родів.
Вид — сукупність популяцій особин, подібних між собою за будовою, функціями, положенням у біогеоценозі (екологічна ніша), які населяють певну частину біосфери (ареал), вільно схрещуються між собою в природі, дають плідних нащадків і не гібридизуються з іншими видами.
Видоутворення — еволюційний процес виникнення нових видів.
Віруси — внутрішньоклітинні паразити, що не мають клітинної будови та становлять окреме царство Віра; прості віруси мають лише білкову оболонку; складні віруси, крім білкової, додатково оточені ліпопротеїновою поверхневою мембраною.
Воски — органічні речовини рослинного або тваринного походження, утворена з багатомолекулярних жирних кислот і вищих одноатомних спиртів.
Вуглеводи — органічні сполуки із загальною формулою Cn(Н2O)m; деякі похідні вуглеводів можуть також містити Нітроген, Сульфур, Фосфор тощо...
Г
Гамети (статеві клітини) — клітини, що беруть участь у копуляції та мають порівняно із соматичними клітинами даного організму половинний набір хромосом.
Гаметогенез — процес утворення статевих клітин (гамет), який проходить послідовні стадії розмноження, росту, дозрівання та формування.
Гаметофіт — статеве покоління рослин, у яких відбувається чергування поколінь.
Гаплоїдний набір хромосом — хромосомний набір ядра, у якому всі хромосоми відрізняються між собою (умовно позначається 1n, де n — кількість хромосом).
Гаструла — стадія зародкового розвитку багатоклітинних тваринних організмів, наступна після бластули; зародок на стадії гаст-рули складається з двох чи трьох так званих зародкових листків і має порожнину.
Ген — ділянка молекули нуклеїнової кислоти, що містить інформацію про первинну структуру молекул поліпептиду, білка, певного типу РНК або взаємодіє з регуляторним білком; є елементарним носієм спадкової інформації.
Генеалогічний метод генетичних досліджень — установлення характеру успадкування ознак за допомогою вивчення родоводів організмів.
Генеративні клітини — клітини, призначені для статевого чи нестатевого розмноження (наприклад, гамети).
Генетика — наука про закономірності спадковості та мінливості організмів.
Генетична інженерія — галузь генетики та біохімії, яка розробляє методи перебудови геномів організмів шляхом вилучення або введення окремих генів чи їхніх груп; штучного синтезу генів тощо.
Генетичний код — властива всім живим організмам єдина система запису спадкової інформації в молекулах нуклеїнових кислот у вигляді певної послідовності нуклеотидів, яка визначає порядок уведення амінокислот до поліпептидного ланцюга під час його синтезу.
Геном — сукупність послідовностей молекул ДНК гаплоїдного набору хромосом організмів певного виду.
Генотип — сукупність генетичної інформації, закодованої в генах клітини або організму в цілому.
Генофонд — сукупність усіх генів та їхніх алелів особин певної популяції, групи популяцій або виду.
Гермафродитизм — явище, коли жіночі та чоловічі статеві клітини утворюються в одному організмі.
Гетерозигота — диплоїдна або поліплоїдна клітина (особина), гомологічні хромосоми якої вміщують різні алелі певного гена.
Гетерозис — явище, за якого перше покоління гібридів, одержаних шляхом неспорідненого схрещування, має підвищені життєздатність та продуктивність порівняно з батьками.
Гетеротрофи — організми, які споживають органічні сполуки, створені іншими істотами, але нездатні синтезувати їх з неорганічних речовин.
Гіалоплазма — безбарвна напіврідка основа цитоплазми.
Гібриди — нащадки від схрещування батьків, які відрізняються між собою набором спадкової інформації.
Гібридологічний метод у генетиці полягає в схрещуванні (гібридизації) організмів, які відрізняються за певними варіантами однієї чи кількох ознак.
Гібридологічний аналіз — дослідження характеру успадкування варіантів ознак за допомогою системи схрещувань.
Гідрофільність — здатність деяких речовин змочуватися водою.
Гідрофобність — здатність деяких речовин не змочуватися та відштовхувати воду.
Глікоген (тваринний крохмаль) — полісахарид (С6Н10О5)x; полімер, що складається із залишків глюкози; резервна речовина; основна форма її зберігання у клітинах тварин, більшості грибів, багатьох бактерій та архей.
Гліколіз — друга безкиснева стадія розкладання глюкози, внаслідок чого вона перетворюється на піруват.
Глюкоза (виноградний цукор) — моносахарид (С6Н12О6); білі кристали, солодкі на смак, легко розчиняються у воді.
Гомеостаз — здатність біологічних систем різних рівнів організації зберігати відносну сталість складу та властивостей внутрішнього середовища за змін, що відбуваються у навколишньому середовищі.
Гомозигота — диплоїдна або поліплоїдпа клітина (особина), гомологічні хромосоми якої вміщують однакові алелі певного гена.
Гомології — подібність загального плану будови органів різних видів, зумовлена їхнім спільним походженням, хоча внаслідок адаптації до тих чи інших умов існування такі органи зовні можуть значно різнитися між собою.
Гомологічні хромосоми — хромосоми однієї пари, які мають однакові розміри, будову та набір генів
Грана — розміщені один на одному тилакоіди.
Д
Дальтонізм — спадкове порушення кольорового зору людини, яке проявляється у нездатності розрізняти деякі кольори; передається зчеплено зі статтю.
Дарвінізм — гіпотеза Ч. Дарвіна, згідно з якою еволюція організмів відбувається на підставі спадкової мінливості під дією боротьби за існування, наслідком якої є природний добір.
Денатурація — процес порушення (під дією певних чинників: температури, хімічних сполук) природної структури (вторинної, третинної або четвертинної) білка, нуклеїнових кислот та деяких інших біополімерів; буває повного чи частковою, оборотною та необоротною.
Дивергенція — явище розходження ознак у нащадків спільного предка як наслідок пристосувань особин предкового виду до різних умов довкілля.
Дизруптивний добір — добір, який спрямовує мінливість у двох, рідше кількох різних напрямках, однак не сприяє середнім ступеням прояву варіантів ознак.
Диплоїдиий набір хромосом (умовно позначається 2n, де n — кількість хромосом у гаплоїдному наборі) — хромосомний набір ядра, у якому є по дві гомологічні хромосоми, що належать до кожної пари.
Дисиміляція — одна зі сторін обміну речовин; сукупність процесів, які призводять до розкладання в організмі складних хімічних сполук до простіших.
ДНК (дезоксирибозу клеїнова кислота) — нуклеїнова кислота; біополімер, мономерами якого є залишки нуклеотидів: аденіну (А), гуаніну (Г), тиміну (Т) та цитозину (Ц). Складається з двох спірально закручених ланцюгів. Міститься в клітинах усіх організмів, а також у деяких вірусах. ДНК забезпечує кодування, зберігання та передачу спадкової інформації дочірнім клітинам під час поділу материнської.
Добові ритми — зміни інтенсивності фізіологічних процесів живих організмів, поведінки тварин тощо в різні пори доби.
Домінантні види — види, популяції яких у даному біоценозі найчисленнішг
Домінування — явище пригнічення прояву одного алеля іншим.
Дрейф генів — неспрямована зміна частот трапляння певних алелів у популяції під впливом випадкових причин.
Другий закон Менделя (закон розщеплення) — за моногібридного схрещування гібридів першого покоління між собою серед їхніх нащадків спостерігають розщеплення за фенотипом у співвідношенні 3 : 1 і за генотипом — у співвідношенні 1 : 2 : 1.
Е
Еволюційне вчення — біологічна наука про чинники (фактори), механізми, загальні закономірності та наслідки еволюції.
Еволюція — необоротний процес історичних змін живих систем.
Екологія — біологічна наука про взаємозв’язки живих організмів та їх угруповань між собою та довкіллям, про структуру та функціонування надорганізмових біологічних систем.
Екологічна ніша — притаманне кожному видові унікальне положення в біогеоценозах, яке є наслідком його взаємодії із сукупністю екологічних факторів.
Екологічна піраміда — графічне відображення трофічної структури ланцюга живлення: екологічна піраміда біомаси відображає кількісні закономірності передачі біомаси від одного трофічного рівня ланцюга живлення до іншого; екологічна піраміда енергії відображає кількісні закономірності передачі енергії від одного трофічного рівня ланцюга живлення до іншого; екологічна піраміда чисел відображає співвідношення кількості особин між різними трофічними рівнями ланцюга живлення.
Екологічні фактори — всі компоненти довкілля, які впливають на живі організми та їх угруповання: абіотичні екологічні фактори — складові неживої природи; антропогенні (антропічні) екологічні фактори — різні форми господарської діяльності людини; біотичні екологічні фактори — різні форми взаємозв’язків між особинами в популяціях і між популяціями в угрупованнях.
Екосистема — сукупність популяцій різних видів, які взаємодіють між собою та з фізичним середовищем існування таким чином, що виникає потік енергії та кругообіг речовин.
Ектодерма — зовнішній зародковий листок багатоклітинних тварин.
Елементарні фактори еволюції — згідно із синтетичною гіпотезою, це фактори еволюції, що діють у популяціях: хвилі життя, ізоляція, дрейф генів.
Ембріон (зародок) — стадія онтогенезу, що розвивається всередині яйця, насінини чи материнського організму.
Ембріональний (зародковий) період онтогенезу — час, протягом якого новий організм (ембріон) розвивається всередині материнського організму або яйця, насінини тощо; завершується народженням (вилупленням, проростанням).
Ендемік — вид чи інша систематична група з обмеженим ареалом.
Ендоплазматична сітка — система порожнин у вигляді мікроскопічних канальців і вакуоль, що сполучаються між собою й оточені мембраною; незерниста (агранулярна) ендоплазматична сітка позбавлена рибосом, на ній синтезуються вуглеводи та ліпіди; зерниста (гранулярна) ендоплазматична сітка містить на мембранах рибосоми, за участі яких відбувається синтез білка.
Ендопаразити — паразити, що мешкають усередині організму хазяїна.
Ендосперм — тканина насіння, що містить поживні речовини для розвитку зародка.
Еукаріоти — організми (рослини, гриби, тварини), клітини яких мають ядро; становлять окреме надцарство живої природи.
Ж
Жива речовина — вся сукупність тіл живих організмів в біосфері, незалежно від їх систематичної належності.
Жири — група органічних сполук, що складаються з багатоатомних жирних кислот та багатоатомних спиртів; нерозчинні у воді.
Життєвий цикл — сукупність усіх фаз розвитку чи різних за будовою та проявами життєдіяльності поколінь організмів певного виду; відбувається між однаковими фазами розвитку двох чи більше послідовних поколінь: простий життєвий цикл завершується між двома поколіннями, які не відрізняються одне від одного; складний життєвий цикл відбувається з чергуванням різних за способом розмноження поколінь.
З
Закон гомологічних рядів спадкової мінливості — споріднені види та роди характеризуються подібними рядами спадкової мінливості так правильно, що вивчення ряду форм у межах одного виду чи роду дає можливість передбачити появу форм з подібним поєднанням ознак у межах близьких видів чи родів.
Закон одноманітності гібридів першого покоління (закон домінування) — у гібридів першого покоління у фенотипі проявляються винятково домінантні варіанти ознак.
Закон розщеплення ознак — під час схрещування гібридів першого покоління між собою серед їхніх нащадків спостерігають явище розщеплення варіантів ознак: у фенотипі 1/4 особин проявляється рецесивний, а в 3/4 — домінантний варіанти певної ознаки.
Закон чистоти гамет — у гібридного (гетерозиготного) диплоїдного організму кожна гамета містить лише один алельний ген з певної їхньої сукупності.
Запліднення — процес злиття двох гамет з утворенням зиготи: внутрішнє запліднення тварин відбувається в жіночих статевих органах; зовнішнє запліднення тварин відбувається поза статевими шляхами жіночої статевої системи.
Запилення — процес перенесення пилку з тичинки на приймочку маточки.
Зародок — див. ембріон.
Зигота — запліднена яйцеклітина.
Зчеплене успадкування — успадкування ознак, закодованих у генах однієї хромосоми.
І
Ідіоадаптація — зміна будови організму, яка має характер пристосування до певних умов і не змінює його рівень організації.
Ізоляція — унеможливленім схрещувань між особинами одного виду в природі; за географічної ізоляції різні популяції роз’єднані непрохідним для них географічним бар’єром; за екологічної — всередині популяції виникають певні форми (раси) з різними вимогами до умов довкілля, що унеможливлює схрещуванім між ними.
Інбридинг — див. споріднене схрещування.
Інтерфаза — період між двома послідовними поділами клітини або від її останнього поділу до загибелі. Під час інтерфази відбуваються процеси росту, подвоєння ДНК, синтезу білків, АТФ та інших органічних сполук, розмноження мітохондрій і пластид.
К
Камедь — складний полісахарид; прозора смолиста речовина бурштинового кольору, яка виступає у деяких рослин на поверхню кори за її пошкодження.
Каріотип — специфічний для кожного виду організмів набір хромосом ядра; характеризується певного кількістю хромосом та особливостями їхньої будови.
Клітина — структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів, для якої характерний власний метаболізм та здатність до самовідтворення.
Клітинна мембрана — структурний матеріал клітини, з якого побудована більшість органел; складається із двох шарів ліпідів, містить білки й вуглеводи.
Клітинна оболонка (стінка) — ущільнена надмембранна структура рослин (здебільшого складається із целюлози), грибів (з хітину та інших полісахаридів) та прокаріотів (у бактерій — переважно з муреїну, ціанобактерій — із целюлози).
Клітинне дихання — сукупність біохімічних реакцій живих організмів, що протікають у клітинах, у ході яких відбувається окиснення вуглеводів, ліпідів та амінокислот.
Клітинний центр — органела, що складається з двох центріолей, які розташовані в ущільненій ділянці цитоплазми; бере участь в утворенні веретена поділу.
Клітинний цикл — період життя клітини від початку одного поділу до іншого або від початку останнього поділу до загибелі; складається з власне поділу та перерви між двома поділами (інтерфази).
Клітковина (целюлоза) — полісахарид (C6H10O5)x, мономерами якого є залишки глюкози; волокниста речовина, стійка до дії води; головна складова оболонки рослинних клітин.
Клон — сукупність клітин або особин, які виникли від спільного предка нестатевим шляхом.
Кодомінування — явище, коли обидва алелі певного гена повністю проявляються у фенотипах гібридних особин.
Кодон — триплет нуклеотидів; одиниця генетичного коду в молекулі нуклеїнової кислоти, яка несе інформацію про певну амінокислоту. Послідовність кодонів у гені визначає послідовність включення амінокислотних залишків у синтезовану молекулу білка.
Комбінативна мінливість — спадкова мінливість, спричинена рекомбінаціями алельних генів.
Коменсалізм — тип взаємозв’язків різних видів, за якого один з них (коменсал) використовує їжу чи житло іншого (хазяїна), не завдаючи йому помітної шкоди.
Комплекс Гольджі — органела еукаріотної клітини; складається з укритих мембранами пласких цистерн, пухирців і канальців; накопичує, перетворює та виділяє різні речовини; бере участь в утворенні лізосом, клітинних стінок, скоротливих вакуоль та інших структур.
Комплементарність — відповідність послідовностей нуклеотидів у двох ланцюгах молекули ДНК або між нуклеотидами молекул ДНК та РНК, яка на ній синтезується; зумовлена особливостями хімічної будови відповідних нуклеотидів.
Консументи — гетеротрофні організми, які споживають інші організми або їх рештки.
Кон’югація хромосом — зближення й утворення спільної структури під час профази-І мейозу.
Кофактор — небілкова частина складного ферменту. Кофакторами можуть бути неорганічні катіони або аніони, а також органічні речовини (коферменти), наприклад, похідні вітамінів.
Кофермент — кофактор органічної природи.
Кросинговер (перехрест хромосом) — обмін певними ділянками між гомологічними хромосомами під час кон’югації останніх у профазі першого поділу мейозу.
Крохмаль — рослинний високомолекулярний полісахарид (C6H10O5)x; мономери — залишки глюкози; складається із амілози та амілопектину, мономером яких є глюкоза; нагромаджується у плодах, зерні, коренях і бульбах рослин як запасна форма вуглеводів.
Л
Ламаркізм — система еволюційних поглядів Ж.- Б. Ламарка про те, що в основі еволюції лежать виникнення спадкових пристосувальних змін під впливом умов довкілля та внутрішнє прагнення живих організмів до самовдосконалення (ускладнення).
Ланцюги живлення — послідовності, в яких організми одного виду, їх рештки або продукти життєдіяльності слугують об’єктом живлення для організмів іншого виду.
Лейкопласти — безбарвні пластиди різноманітної форми, в яких запасається крохмаль.
Летальний алель — алель, який, проявляючись у фенотипі, призводить до загибелі організму.
Лізосоми — оточені мембраною органели; містять ферменти, здатні розщеплювати різноманітні органічні сполуки, забезпечувати процеси внутрішньоклітинного травлення або перетравлювати групи клітин.
Ліпіди — різні за хімічною природою органічні речовини (жирні кислоти, воски, фосфоліпіди, стероїди та інші), які входять до складу живих організмів; нерозчинні у воді.
Локус — певна ділянка гомологічних хромосом, де розташовані алелі відповідного гена.
М
Макроеволюція — еволюційні процеси, що призводять до виникнення надвидових таксонів (рід, родина і т. д. аж до царства).
Мезодерма — середній зародковий листок більшості багатоклітинних тварин.
Мейоз — спосіб поділу еукаріотних клітин, унаслідок якого хромосомний набір зменшується вдвічі; мейоз відбувається шляхом двох послідовних поділів, інтерфаза між якими вкорочена або відсутня. Мейоз забезпечує сталість числа хромосом тих видів організмів, яким притаманне статеве розмноження.
Метаболізм (обмін речовин) — сукупність процесів надходження речовин із зовнішнього середовища, їхнього перетворення в організмі чи окремій клітині та видалення у довкілля продуктів життєдіяльності.
Методи біологічних досліджень — способи отримання знань про біологічні об’єкти.
Мікроеволюція — сукупність еволюційних процесів, які відбуваються у популяціях і завершуються видоутворенням.
Мінливість — здатність організмів набувати нових спадкових або неспадкових станів ознак протягом життя або історичного розвитку виду.
Мітоз — основний спосіб поділу еукаріотних клітин; супроводжується утворенням особливого апарату, який забезпечує точну передачу спадкової інформації від материнської клітини дочірнім; складається з чотирьох послідовних етапів (фаз): профази, метафази, анафази й телофази.
Мітохондрії — двомембранні органели еукаріотних клітин різноманітної форми; в них відбувається синтез АТФ.
Моделювання — метод дослідження та демонстрації структур, функцій, процесів за допомогою їхнього спрощеного відтворення (імітації).
Моніторинг — постійне стеження за перебігом певних процесів в окремих екосистемах, біосфері в цілому чи за станом інших біологічних об'єктів
Мутагени — фактори довкілля різної природи (фізичні, хімічні, біологічні), здатні спричинити мутації.
Мутації — стійкі зміни генів (точкові мутації), будови хромосом (хромосомні мутації) або кількості хромосом (геномні мутації), які виникають раптово.
Н
Нейрула — ембріон хордових на етапі нейруляції.
Нейстон — організми, які мешкають на межі водного та наземно-повітряного середовищ, населяючи поверхневу плівку води.
Нектон — організми, здатні до активного пересування в товщі води незалежно від напрямків течій.
Неповне домінування — явище, за якого домінантні алелі лише частково переважають над рецесивними.
Непрямий розвиток, або метаморфоз — тип постембріонального розвитку тварин, за якого новонароджена особина (личинка) істотно відрізняється за будовою від дорослої.
Неспорідпене схрещування (аутбридинг) — гібридізація організмів, які не мають спільних предків протягом останніх шести поколінь; його наслідком є зростання гетерозиготності нащадків.
Нестатеві клітини — див. соматичні клітини.
Ноосфера — новий стан біосфери, за якого розумова діяльність людини стає визначальним чинником її розвитку.
Норма реакції — межі модифікаційної мінливості, які визначаються генотипом організму.
Нуклеїнові кислоти — біополімери, які складаються з мономерів (нуклеотидів); до них належать дезоксирибонуклеїнові (ДНК) та рибонуклеїнові (РНК) кислоти.
Нуклеотиди — мономери нуклеїнових кислот, що складаються з нітрогенумісної основи, п’ятиатомного цукру та залишку орто-фосфатної кислоти.
О
Окисне фосфорилювання — один з найважливіших компонентів клітинного дихання, що призводить до отримання енергії у вигляді АТФ.
Онтогенез (індивідуальний розвиток) — розвиток багатоклітинних організмів, що починається від однієї клітини (зиготи, спори тощо) чи багатоклітинного зачатка (за вегетативного розмноження) та закінчується смертю.
Оогенез — процес формування яйцеклітин.
Органели — постійні компоненти клітини певної будови, які забезпечують певні процеси життєдіяльності.
П
Паразит — вид, який тривалий час використовує організм іншого виду (хазяїна) як джерело живлення та середовище життя.
Паразитизм — тип взаємозв’язків між різними видами, за яких один з них (паразит) відносно тривалий час використовує іншого (хазяїна) як джерело живлення та середовище життя.
Партеногенез — розвиток організму з незаплідненої яйцеклітини.
Перший закон Менделя (закон одноманіття гібридів першого покоління) — за моногібридного схрещування гомозиготних особин, які відрізняються за однією парою станів ознаки, все потомство у першому поколінні одноманітне як за фенотипом, так і за генотипом.
Піноцитоз — процес поглинання рідин клітинами живих організмів.
Плазматична мембрана (плазмолема) — біологічна мембрана, що оточує цитоплазму.
Планктон — істоти: рослини — фіто-планктон чи тварини — зоопланктон, що мешкають у товщі води та нездатні протистояти течіям.
Пластиди — органели клітин рослин і деяких одноклітинних тварин, укриті двома мембранами. Залежно від умісту пігментів поділяються на лейкопласти, хлоропласти та хромопласти.
Пластичний обмін — сукупність реакцій, які забезпечують ріст клітин та організму в цілому й оновлення їхнього хімічного складу; процеси біохімічного синтезу необхідних біологічним системам сполук.
Подвійне запліднення квіткових рослин — одночасне злиття одного спермія з яйцеклітиною, а другого — із центральною диплоїдною клітиною у зародковому мішку.
Поліплоїдний набір хромосом — хромосомний набір ядра, у якому кожна хромосома представлена трьома чи більшим числом гомологів.
Популяційні хвилі (хвилі життя) — періодичні коливання чисельності особин у популяції.
Популяція — сукупність особин виду, які тривалий час мешкають у певній частині його ареалу, частково чи повністю ізольовано від інших подібних сукупностей цього самого виду.
Порода — штучно створена внаслідок селекції популяція тварин з корисними для людини властивостями.
Постембріональний (післязародковий) період онтогенезу — період від народження (вилуплення, проростання) до набуття здатності до розмноження.
Правило екологічної піраміди — на кожному попередньому трофічному рівні ланцюга живлення кількість біомаси та енергії, що запасаються організмами за одиницю часу, значно більша (зазвичай у 10 разів), ніж на наступних.
Природний добір — рушійний фактор еволюції; процес тривалого вибіркового виживання й розмноження організмів, наслідком якого є вдосконалення адаптацій і видоутворення завдяки накопиченню та інтеграції корисних ознак.
Пріони — модифіковані білкові молекули, звичні для організму, які зазнають змін унаслідок порушення синтезу білків через мутації відповідних генів; спричиняють смертельно небезпечні захворювання людини й тварин.
Продуценти — популяції автотрофних організмів, здатних синтезувати органічні сполуки з неорганічних.
Прокаріоти — надцарство, до якого належать одноклітинні організми (бактерії, ціанобактерії), клітини яких не мають ядра та більшості інших органел; багато видів здатні утворювати колонії.
Прямий розвиток — тип постембріонального розвитку тварин, коли новонароджена особина за будовою загалом нагадує дорослу.
Р
Регенерація — процеси відновлення втрачених або ушкоджених частин, а також відтворення цілісного організму з певної його частини (репаративна регенерація); поновлення клітинного складу різних тканин та органів (фізіологічна регенерація).
Редуценти — популяції гетеротрофних організмів, які живляться органічною речовиною решток організмів чи продуктів їхньої життєдіяльності, розкладаючи її до неорганічних сполук.
Рекомбінація — нові поєднання алелів різних генів у гаметах гібридних особин, які відрізняються від таких поєднань у гаметах батьків.
Релікти — рослини й тварини, що входять до складу рослинного покриву або тваринного світу даної країни чи області як пережитки флори й фауни минулих геологічних епох.
Ренатурація — процеси відновлення природної структури певних біополімерів (білків, нуклеїнових кислот тощо), порушеної внаслідок денатурації.
Репарація — процес виправлення ушкоджень ДНК, зумовлених дією різних хімічних і фізичних факторів.
Рецесивний алель — алель, який кодує стан ознаки, що не проявляється у фенотипі гетерозиготних за цим геном особин (умовно позначається малою літерою латинського алфавіту — а, b, с, тощо).
Решітка Пеннета — двомірна таблиця, яку використовують для передбачення результатів певного схрещування. Для побудови решітки Пеннета у клітинках по горизонталі відкладають усі можливі типи гамет одного із батьківських організмів, а по вертикалі — другого. На перетині записують відповідні комбінації цих гамет, що відображають потенційні типи зигот, які можуть виникнути із однаковою імовірністю. Таким методом можна оцінити співвідношення генотипових і фенотипових класів у потомстві, за умови, що генотипи батьківських особин у схрещуванні відомі.
Рибосоми — немембранні органели у вигляді сферичних тілець, до складу яких входять рРНК і білки; складаються з двох часток різного розміру (субодиниць) і забезпечують біосинтез білків у клітині.
Рівні організації живої матерії — ієрархічно супідрядні рівні організації (молекулярний, клітинний, організмовий, популяційно-видовий, біогеоценотичний, біосферний) біосистем, що відображають рівні їх ускладнення.
Ріст — сукупність процесів, які забезпечують збільшення маси, розмірів, об’єму живих організмів.
РНК (рибонуклеїнові кислоти) — нуклеїнові кислоти, до складу нуклеотидів яких входять залишки нітратних основ (аденіну, гуаніну, цитозину, урацилу), рибози та ортофосфатної кислоти. Зазвичай вони складаються з одного ланцюга нуклеотидів. Розрізняють транспортні (тРНК, інформаційні, або матричні (іРНК, або мРНК), та рибосомні (рРНК) рибонуклеїнові кислоти. Входять до складу багатьох вірусних частинок.
Розщеплення ознак — прояв обох варіантів ознаки (рецесивного та домінантного) у фенотипах нащадків гібридної особини.
Розмноження — властивість організмів до відтворення собі подібних, що забезпечує неперервність і спадковість життя. Притаманна всім живим істотам.
Рудименти — органи або структури, недорозвинені чи спрощені у певних видів порівняно з подібними утворами предкових форм унаслідок втрати своїх функцій протягом філогенезу.
С
Самозародження життя — спонтанне виникнення живих організмів з речовин неживої природи.
Сапротрофи — організми, що живляться органічними рештками.
Сахароза (C12H22O11) — дисахарид; білий, без запаху, кристалічний порошок із солодким смаком.
Сезонні ритми — біологічні адаптивні ритми організмів, які пов’язані із річними циклами змін кліматичних умов, що зумовлені обертанням Землі навколо Сонця.
Селекція — наука про теоретичні основи та методи створення нових і поліпшення вже існуючих сортів рослин, порід тварин та штамів мікроорганізмів.
Симбіоз — форми тісного співіснування різних видів.
Синтетична теорія еволюції — комплекс уявлень про еволюційний процес, що склався в 20-50-х роках XX ст. унаслідок поєднання поглядів про мутації як єдине джерело спадкової мінливості, популяцію як основну одиницю еволюції та дарвінівських уявлень про боротьбу за існування і природний добір.
Система органічного світу — класифікація усіх живих істот з урахуванням їхньої спорідненості не лише за комплексом морфологічних, фізіологічних, біохімічних та молекулярно-генетичних ознак, а й з урахуванням філогенетичної спорідненості організмів.
Смертність — число особин популяції, які гинуть за одиницю часу внаслідок старіння та елімінації.
Смерть — припинення життєдіяльності організму.
Соматичні (нестатеві) клітини — клітини, що виконують вегетативні функції та у більшості багато-клітинних організмів мають диплоїдний набір хромосом.
Сорт — штучно створена внаслідок селекції популяція рослин з корисними для людини властивостями.
Спадковість — властивість живих організмів передавати з покоління в покоління спадкові ознаки, збереження й відтворення у нащадків основних ознак зовнішньої та внутрішньої будови, фізико-хімічних особливостей і життєвих функцій батьків.
Сперматогенез — процес формування сперматозоїдів (сперміїв).
Сперматозоїд — чоловіча гамета, яка рухається за допомогою джгутика.
Спермій — позбавлений джгутика нерухомий сперматозоїд.
Спора — зазвичай одноклітинна репродуктивна структура, пристосована для поширення і виживання в неактивному стані за несприятливих умов протягом довгого періоду часу.
Споріднене схрещування (інбридинг) — схрещування організмів, що мають безпосередніх спільних предків протягом останніх шести поколінь; його наслідком є зростання частки гомозигот.
Спорофіт — нестатеве покоління (переважно диплоїдне) видів рослин, у яких відбувається чергування поколінь.
Стабілізуючий добір підтримує сталість певного фенотипу, найбільш відповідного до навколишнього середовища, і відкидає будь-які зміни як менш адаптаційні, тим самим звужуючи норму реакції. Проявляється у постійних умовах довкілля.
Старіння — процес поступового руйнування і втрати важливих функцій організму або його частин, зокрема здатності до розмноження і регенерації.
Статева структура популяції — співвідношення особин різних статей у певній популяції
Статеве дозрівання — процес досягнення організмом анатомічного та фізіологічного розвитку, який робить його здатним до розмноження.
Статевий процес (коцуляція, запліднення) — поєднання в клітині, з якої розвиватиметься новий організм, генетичного матеріалу двох батьківських особин у формі утворення спільного ядра.
Статеві клітини — див. гамети.
Статеві хромосоми — пара хромосом, за якими хромосомні набори соматичних клітин чоловічих і жіночих особин того самого виду різняться між собою (позначаються X, Y, 0). Ці хромосоми визначають стать організму: у жінки — XX, у чоловіка — XY.
Сукцесії — спрямовані послідовні зміни угруповань організмів, які призводять до перетворення самого біогеоценозу.
Т
Тилакоїди — внутрішні структури хлоропластів у вигляді пласких вакуоль або мішечків.
Транскрипція (біол.) — етап синтезу білка, під час якого на молекулі ДНК синтезується молекула іРНК.
Трансляція (біол.) — етап синтезу білка, під час якого послідовність нуклеотидів у молекулі іРНК (яка слугує матрицею) перекладається у послідовність амінокислотних залишків синтезованої молекули білка.
Третій закон Менделя (закон розщеплення) — за ди- або полігібридного схрещування розщеплення за кожною ознакою відбувається незалежно від інших.
Тропізми — спрямовані ростові рухи органів рослин у відповідь на дію подразника.
Трофічні зв’язки — форма біотичних зв’язків, за якої організми одного виду безпосередньо або продукти їх життєдіяльності є об’єктом живлення для особин іншого.
Трофічний рівень — місце популяції певного виду у ланцюзі живлення.
Тургор — напружений стан клітинної стінки, зумовлений тиском на неї цитоплазми зсередини клітини.
Ф
Фагоцитоз — процес активного захоплення твердих об’єктів деякими клітинами тварин.
Фактори еволюції — фактори, які спричиняють необоротні адаптивні зміни організмів, популяцій і видів протягом існування біосфери.
Фенотип — сукупність всіх ознак і властивостей організму, що формується внаслідок взаємодії генотипу з факторами довкілля.
Ферменти — органічні каталізатори білкової природи, які утворюються в живих організмах та здатні в мільйони разів прискорювати перебіг хімічних реакцій в організмі.
Філогенез — історичний розвиток певної систематичної групи, тобто послідовний ряд її предкових форм.
Філогенетична (природна) систематика базується на таких принципах: усі сучасні види є нащадками викопних форм і це забезпечує безперервність життя; видоутворення відбувається переважно шляхом дивергенції і кожна систематична група є монофілетичною; кожний тип (відділ) має притаманний лише йому загальний план будови, який докорінно відрізняється від інших; як існуючі, так і вимерлі види входять в єдину класифікацію живого, тобто систематичне положення виду не залежить від часу його існування.
Філогенія — біологічна наука про шляхи історичного розвитку (філогенезу) певних систематичних груп.
Фітоценологія — біологічна наука про рослинні угруповання.
Формальна (штучна) систематика — систематика, в якій для побудови системи живих організмів основним критерієм є ступінь подібності об’єктів.
Фотоперіодизм — реакція організмів на зміни тривалості світлового дня.
Фотосинтез — синтез рослинами, деякими прокаріотами та одноклітинними тваринами органічних речовин з неорганічних завдяки перетворенню світлової енергії в енергію хімічних зв’язків синтезованих сполук.
Фототрофи — автотрофні організми, які для процесів синтезу органічних сполук з неорганічних використовують енергію світла.
Фруктоза (фруктовий цукор) — моносахарид (C6H12O6), що міститься в солодких плодах; безбарвні кристали солодкого смаку; розчинна у воді.
X
Хемосинтез — процеси утворення органічних речовин з неорганічних хемотрофами за рахунок енергії, яка звільняється внаслідок окиснення певних неорганічних сполук.
Хемотрофи — види автотрофних прокаріотів, які для синтезу органічних речовин використовують енергію, що звільняється внаслідок хімічних реакцій.
Хижацтво — тип відносин між біологічними популяціями, за яких хижак живиться іншими організмами.
Хлоропласти — пластиди, зазвичай забарвлені в зелений колір завдяки наявності пігментів — хлорофілів; у них відбувається фотосинтез.
Хлорофіли — група пігментів зеленого кольору, які містять Магній; за їх допомогою фото синтезуючі організми вловлюють енергію світла та здійснюють процеси фотосинтезу.
Хроматида — структурний елемент хромосоми, який формується в інтерфазі внаслідок подвоєння.
Хроматин — ниткоподібні утвори, що є комплексами з ядерних білків та нуклеїнових кислот (нуклеопротеїдів); з них складаються хромосоми.
Хромопласти — пластиди, забарвлені в різні кольори (жовтий, червоний тощо) завдяки наявності відповідних пігментів.
Хромосоми — внутрішньоядерні структури, здатні до самоподвоєння; до їхнього складу входять молекули ДНК та ядерні білки гістонй.
Ц
Цикл трикарбонових кислот (цикл Кребса) — центральна частина загального шляху катаболізму; циклічний біохімічний процес аеробних організмів, у ході якого відбувається перетворення дво- і тривуглецевих сполук, що утворюються як проміжні продукти в живих організмах під час розпаду вуглеводів, жирів і білків до СO2. При цьому звільнений водень прямує у ланцюг тканинного дихання, де надалі окиснюється до води, беручи безпосередню участь у синтезі універсального джерела енергії — АТФ.
Цитоскелет — система мікротрубочок і мікрониток (мікрофіламентів) білкової природи, яка слугує опорою клітини та бере участь у її русі; елементи цитоскелета забезпечують закріплення органів у певному положенні та їхнє переміщення по клітині.
Ч
Чергування поколінь — явище, коли у життєвому циклі чергуються два або більше різних за будовою, способом життя та розмноження поколінь.
Чисельність популяції — число особин, які входять до складу популяції.
Чисті лінії — генотипно однорідні нащадки, отримані від однієї особини шляхом самозапліднення, гомозиготні за більшістю генів.
Ш
Штам — культура мікроорганізмів, отримана від однієї клітини.
Штучний добір — добір, який людина проводить з метою виведення сортів, порід чи штамів із корисними для неї властивостями; індивідуальний добір — виділення для подальшого розмноження окремих особин на підставі вивчення їх фенотипів та генотипів; масовий добір — виділення з вихідного матеріалу груп особин, які мають певні фенотипові особливості.
Я
Ядерце — розміщена в ядрі щільна структура, яку складають комплекси РНК з білками, внутрішньоядерцевий хроматин та гранули — попередники субодиниць рибосом.
Ядро — складова еукаріотних клітин, укрита двома мембранами. Регулює процеси синтезу білків, забезпечує зберігання та передачу спадкової інформації дочірнім клітинам.
Яйцеклітина (ооцит) — велика нерухома жіноча статева клітина (гамета).
Коментарі (0)