Біологія як наука. Рівні організації біологічних систем
- 28-09-2021, 19:08
- 904
9 Клас , Біологія 9 клас Задорожний (нова програма)
1. Біологія як наука. Рівні організації біологічних систем
У попередніх класах ви вже познайомилися з кількома галузями біології та розглянули живі організми як біологічні системи. Пригадайте характерні риси таких систем. На основі матеріалів попередніх розділів курсу поясніть, чому біологічні знання можуть мати важливе значення саме для вас або ваших рідних і знайомих.
Біологія як наука
Біологія (від давньогрец. bios — життя, logos — учення) — це наука про життя. Як і будь-яка інша наука, біологія має об’єкт, який вона вивчає, і методи, якими вона користується для його вивчення. Крім того, біологія має власний понятійний апарат — сукупність термінів і понять, які вчені-біологи використовують у своїй роботі.
Але не тільки наявність усього цього робить біологію наукою. Біологія у своїй роботі спирається не на віру, а на сумнів. Біологи постійно піддають сумніву отриману інформацію. Вони багаторазово її перевіряють, пропонують пояснення отриманих результатів і висувають гіпотези. І тільки після експериментального підтвердження гіпотеза стає науковою теорією і, нарешті, науково обґрунтованим фактом.
Інформація —> Перевірка достовірності —> Пояснення отриманих результатів —> Висування гіпотези —> Експериментальна перевірка гіпотези —> Теорія —> Науковий факт
Предмет біології, її основні галузі
Предметом біології є всі живі організми та різноманітні прояви їхньої життєдіяльності. Але живих організмів на нашій планеті багато, і вони дуже різноманітні. А ще є вимерлі організми, які також вивчає біологія. Тому сучасна біологія стала справжньою системою наук, у якій виділяють багато галузей.
Галузі біології
Рівні організації біологічних систем
Характерною особливістю всіх біологічних систем є наявність у них кількох рівнів організації. Кожний рівень є системою, і він є елементом наступного рівня, який є більш складною системою. Таким чином, світ живого організований у вигляді ланцюга, що складається з ланок зростаючої складності. Цей ланцюг починається з атомів. Вони є складовими наступного рівня організації — молекул. Молекули, у свою чергу, об’єднуються у клітини, які є складовими тканин і органів. І так далі. Найвищою ланкою є біосфера Землі.
Але не всі живі системи мають однакову кількість рівнів організації. Так, одноклітинні організми (амеба, інфузорія, хламідомонада) не мають тканинно-органного рівня, а у вірусів відсутній ще й клітинний рівень організації.
Рівні організації живих систем
Основні методи біологічних досліджень
Як і будь-яка наука, біологія має свої методи досліджень. Цих методів дуже багато. Деякі з них з’явилися дуже давно, а деякі стали можливими тільки з появою сучасних технологій.
Найстарішим методом біології можна назвати спостереження. Саме з нього біологія й починалася, коли наші предки спостерігали за тваринами, щоб їх потім вполювати. Спостереження є основою описового методу біології, тому що її результатом є саме опис біологічного об’єкта, процесу або явища.
Дуже давнім методом біології є також порівняння, коли об’єкт дослідження порівнюють з іншими об’єктами. Але справжньою наукою біологія стала тоді, коли біологи почали проводити експерименти. Експеримент і зараз залишається головним методом у біології. Для того щоб результати експериментів можна було правильно пояснити й порівняти між собою, проводять кількісну математичну (статистичну) обробку результатів. Вона є основою статистичного методу в біології.
У наш час дуже важливими методами біологічних досліджень стали моніторинг і моделювання. Моніторинг є цілою системою спостережень за біологічними об’єктами, які проводять з певного періодичністю. А моделювання є віртуальним експериментом, який проводять за допомогою комп’ютерів.
Біологія є системою наук, у якій виділяють багато галузей. Предметом вивчення біології е живі організми (сучасні й вимерлі), їх угруповання, процеси і прояви їхньої життєдіяльності. Біологія використовує низку методів для вивчення своїх об’єктів: описовий, порівняльний, експериментальний, моделювання тощо. Біологічні організми є біологічними системами, у яких виділяють кілька рівнів організації.
Перевірте свої знання
1. Що таке біологія? Що є об’єктом біології? 2. Які рівні організації життя можна виділити у живих організмів? 3. Наведіть приклади біологічних систем, що перебувають на різних рівнях організації. 4. На прикладі будь-якої домашньої тварини поясніть, за допомогою яких методів дослідження можна вивчити особливості її поведінки. 5. На конкретних прикладах поясніть, як біологія пов’язана з іншими природничими й гуманітарними науками. Наприклад, з математикою, хімією, фізикою, історією тощо. 6*. Складіть класифікацію галузей біології, у якій укажіть назву галузі, об’єкт і методи вивчення.
Коментарі (0)