Польща
- 1-01-2022, 11:02
- 429
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 15. Польща
За допомогою політичної на фізичної карт Європи охарактеризуйте географічне положення Польщі. Назвіть його переваги й недоліки, поясніть вплив на розвиток країни.
1. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Польща унітарна країна, складається з 16 воєводств, північно-західний сусід України, індустріальна країна з розвиненою економікою. Одразу після розпаду СРСР стала асоційованим членом ЄС (1994), членом НАТО (1999), а пізніше членом ЄС (2004) і Шенгенської зони (2007). Програма «шокової терапії» на початку 1990-х років дала можливість країні перетворити економіку на одну з найнадійніших у Центральній та Східній Європі. Серед країн ЄС економіка Польщі розвивається найбільш динамічно й створює умови для досягнення високого індексу людського розвитку (ІЛР).
Країна має одну з найкращих у Європі систему шкільної освіти та безкоштовну університетську освіту, універсальну для всіх громадян систему охорони здоров’я. У країні високі стандарти та якість життя, але ВВП на душу населення значно менший, ніж середній в країнах ЄС, а заробітна плата становить 70 % від середньої в ЄС (2016). Стабільність економіки країни зробила її найбільш привабливою серед країн колишнього соціалістичного табору та СРСР для іноземних інвесторів, а польські корпорації активно інвестують в економічні проекти в інших країнах, переважно Європи.
2. Система розселення. За останнє століття населення Польщі зазнало значних трансформацій, тут відбулися важливі події: голокост єврейського населення під час Другої світової війни, вигнання та депортація німецького населення, репатріація українського населення, польських меншин з Білорусі, Литви й України тощо.
Після вступу Польщі в ЄС розпочалася масова трудова еміграція працездатного населення в інші країни ЄС, особливо в Німеччину, Велику Британію, Ірландію, Швецію та Мальту (майже 2,5 млн осіб). Значна польська діаспора утворилась у США (наприкінці XIX — на початку XX ст., понад 3,5 млн осіб), а польська діаспора у Франції веде свою історію з початку наполеонівських війн і має видатних представників: Фредерік Шопен (композитор), Семюель Розенталь (шахіст), Марі Кюрі (фізик, двічі Нобелівський лауреат), Анрі Сітроєн (промисловець), Роман Поланські (актор, режисер) та ін. Загальна чисельність поляків, які мешкають за межами країни, майже 20 млн осіб.
Сучасна Польща — типова однонаціональна країна з чисельністю 38,6 млн осіб, з майже нульовим природним і від’ємним міграційним приростом населення. Середня щільність населення становить 123 особи/км2.
Найбільші міста та міські агломерації утворилися на околицях Варшави, Кракова, Лодзя, Вроцлава та Познані, але лише Варшава має чисельність населення понад 1 млн осіб (мал. 32).
Мал. 32. а) історичний центр Кракова; б) торговельний центр у Лодзі
Знайдіть на карті найбільші міста країни та визначте особливості їхнього географічного положення.
3. Третинний сектор економіки, сучасна транспортна система країни. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. ВВП Польщі за секторами складається з 2 % — сільське господарство, 40 % — промисловість і 68 % — сфера послуг. Третинний сектор економіки розвивається прискореними темпами завдяки значній фінансовій підтримці Євросоюзу й іноземних інвесторів.
Історія свідчить, що саме в Польщі було створене перше міністерство освіти у світі, а в 1364 р. почав працювати перший університет у країні — Ягеллонський (м. Краків). Тут навчалися Міколай Коперник і Папа Римський Іоанн-Павло II, польський король Іоанн III Собеський та Нобелівські лауреати — Владислава Шимборська й Іво Андрич. Країна має давні традиції в системі освіти, які дають позитивні результати.
Що ви знаєте про навчання українських студентів у Польщі?
Польща входить у світову двадцятку країн за кількістю туристів, що її відвідують (18 млн осіб у 2017 р.), завдяки різноманітним природним об’єктам (від Балтійських дюн на півночі до гір Високі Татри на півдні з найвищою точкою — горою Риси, 2499 м), прибережним курортам Свіноуйсьце, Мендзиздроє, Колобжег, Леба, Сопот, Владиславе, збереженню пам’яток історії та архітектури країни, розвиненій туристичній інфраструктурі (турагенції, готелі, ресторани, транспортна система). Найпопулярніше серед туристів м. Краків. Дуже тяжкі емоції викликає відвідування музею колишнього концентраційного табору Освенцім.
Транспортну систему країни очолює «LOT Polish Airlines» — одна з найдавніших авіакомпаній світу, створена в 1929 р. у Варшаві (мал. 33). Літаки компанії мають повітряне сполучення з понад 80 пунктами в Європі, Азії та Америці. Визнана однією з найбезпечніших у світі. Окрім Варшави, міжнародні аеропорти працюють у Познані, Гданську, Кракові, Лодзі, Люблені, Катовіце й інших містах.
Поясніть, що таке транзитні транспортні шляхи та яке вони мають значення для економіки Польщі.
Транзитне розміщення країни сприяло розвитку потужної мережі якісних і швидкісних залізниць та автострад. Крім державних, у Польщі є приватні лінії залізниць: «Polskie Koleje Panstwowe» — найбільший оператор залізничного сполучення країни. Розвиток ліній автомобільного транспорту відбувся завдяки вдалому використанню країною коштів, виділених ЄС.
Найбільші морські порти країни на узбережжі Балтійського моря: Гданськ, Гдиня, Щецин-Свіноуйсьце, Колобжег.
Дізнайтеся про об’єкти країни, які внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Які з них ви хотіли б відвідати й чому?
Мал. 33. а) найбільший контейнеровоз світу з Гонконгу в порту Гданська: б) літак авіакомпанії «БОТ Polish Airlines»
Банківський сектор Польщі — найбільш потужний у Центральній та Східній Європі. Складається з національних, кооперативних та іноземних банків. «Biedronka» — велика мережа магазинів роздрібної торгівлі в Польщі, що належить португальській компанії.
Найбільша технологічна корпорація країни, що має дочірні фірми в понад 50 країнах світу, шоста в Європі за обсягами створеного програмного забезпечення — «Asseco Poland».
Дізнайтеся більше про діяльність корпорації «Asseco Poland» на її офіційному сайті: pl.asseco.com/.
У Польщі виробляють електроніку, морські та річкові судна в Гданську та Щецині, військову техніку, ліки «Polpharma», автобуси «Solaris» і трамваї «Solbus», гелікоптери «PZL Swidnik» і літаки «PZL Міеіес», обладнання для залізничного транспорту «Pesa SA», продукти харчування, одяг, скло та керамічні вироби «Boleslawiec», різноманітну хімічну продукцію — від мінеральних добрив до продуктів нафтопереробки.
Відомі в Європі та за її межами: «Тauron Polska Energia» — найбільша енергетична та вуглевидобувна компанія, «Grupa Lotos» — нафтовидобувна та нафтопереробна компанія, «КGНМ Polska Miedz» — польська транснаціональна корпорація з виробництва міді, срібла, золота, платини й інших кольорових металів, яка експлуатує шахти в США, Канаді, Чилі та Польщі.
Дізнайтеся більше про діяльніст ь корпорації «KGHM Polska Miedz.» на її офіційному сайті: kghm.com/en.
Знайдіть на карті найбільші промислові центри країни, морські порти, міжнародні аеропорти.
Яка продукція польського виробництва відома особисто вам? Що ви можете сказати про її якість?
Енергетика країни використовує власне кам’яне вугілля на паливних електростанціях, найбільша з яких — Белхатувська — працює на бурому вугіллі однойменного відкритого родовища. У країні є одна недобудована АЕС «Жарновець», обговорюються перспективи побудови нової АЕС або завершення цієї.
4. Спеціалізація аграрного сектора. Характерні ознаки просторової організації господарства. Навіть у часи, коли країна була сателітом СРСР, у Польщі існувала приватна власність на землю. Нині в країні майже 2 млн приватних фермерських господарств, які вирощують картоплю, пшеницю, жито, тритикале (гібрид жита та пшениці), ячмінь, овес, цукрові буряки, льон, фрукти, овочі, ріпак, суниці, розводять свиней (4 місце за поголів’ям у Європі після Німеччини, Франції та Іспанії), домашню птицю та велику рогату худобу.
У Європі та й в Україні широко відомі якісні продукти харчування (ковбаси, молочні та кондитерські), які виробляє харчова промисловість країни з продукції вітчизняного сільського господарства.
У Балтійському морі виловлюють майже 500 тис. т риби на рік, у рибних господарствах розводять форель, харіуса, судака, щуку, дунайського тайменя та ін.
Польща — четверта за площею країна в Європі, лісистість якої становить 30 % території. Лісове господарство заготовляє деревину, з якої виробляють пиломатеріали, деревоволокнисті плити, меблі.
5. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Польщею. Польський експорт — це машини, промислове та транспортне обладнання, меблі, продукти харчування, високоякісне взуття, одяг і косметика, сільськогосподарські машини, морські судна, майже весь спектр побутової техніки, емальований посуд. Найбільшими торговельними партнерами країни в Європі є Німеччина, Велика Британія, Чехія, Франція, Італія, Нідерланди.
Найбільше готової продукції — промислове обладнання, автомобілі, хімікати, паливні й мастильні матеріали — і сировину Польща імпортує з Німеччини, Китаю, Нідерландів, Росії, Італії, Франції та Чехії.
Інформацію про сучасний стан відносин між Україною та Республікою Польща шукайте на сайтах посольства Польщі в Україні (kijow.msz.gov.pl/pl/) і посольства України в Польщі (poland.mfa.gov.ua/ua).
Північно-західний сусід України, індустріальна країна з розвиненою економікою, високими стандартами та якістю життя, Польща є членом НАТО та ЄС. Вона має найбільший економічний потенціал у регіоні Центральної та Східної Європи. Галузі промисловості відповідають європейському стандарту, а якість продукції наближається до нього.
Населення країни, яке за останнє століття зазнало значних трансформацій та масової трудової еміграції, має високий ступінь етнічної та релігійної однорідності. Майже 20 млн осіб польського походження мешкає за межами країни.
Третинний сектор економіки Польщі розвивається прискореними темпами завдяки значній фінансовій підтримці ЄС й іноземних інвесторів. Країна входить у світову двадцятку за кількістю туристів, має потужну, розвинену та сучасну транспортну систему, банківський сектор Польщі — найбільш потужний у Центральній та Східній Європі, у країні розвинена торгівля.
Найбільшими торговельними партнерами Польщі є країни ЄС і Китай.
У країні виробляють майже весь спектр промислової й сільськогосподарської продукції та розвинені всі сектори економіки, які виготовляють експортну продукцію.
1. Проаналізуйте причини нестачі трудових ресурсів у Польщі.
2. Аргументуйте й порівняйте причини утворення польської та української діаспор.
3. Назвіть сектори економіки Польщі, які традиційно потужні й розвиваються прискореними темпами.
4. За допомогою карт атласу охарактеризуйте розміщення в країні найбільших промислових центрів і транспортних магістралей.
5. Які, на вашу думку, перспективи розвитку має польська економіка?
Коментарі (0)