Сполучені Штати Америки. Економіка країни
- 1-01-2022, 22:40
- 415
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 38. СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ. ЕКОНОМІКА КРАЇНИ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
Що називають постіндустріальним суспільством?
Які є особливості структури ВВП провідних європейських держав?
• Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Економіка США характеризується типовою для постіндустріального суспільства структурою.
Більша частина американського ВВП (80,2 % у 2016 р.) створюється у третинному секторі господарства, тобто у сфері послуг. На частку матеріального виробництва таким чином залишається 19,8 %, з яких промисловість забезпечує 18,9 %, сільське господарство - тільки 0,9 % ВВП.
Риси постіндустріальної економіки простежуються і через структуру зайнятості. Так, у первинному секторі зайнято лише 0,7 % працюючих. Більшість інших працюючих зайнято також у сфері надання різних послуг.
• Домінуючі складові третинного сектору. Провідною в економіці США є сфера послуг, яка є дуже розгалуженою. Понад 18 % загального обсягу наданих послуг припадає на фінансові послуги, страхування, нерухомість і оренду (мал. 78). Ще понад 11 % становлять професійні й ділові послуги. Понад 10 % припадає на торгівлю, понад 8 % - на освітні послуги, охорону здоров’я і соціальну допомогу, понад 5 % - на інформаційні послуги і понад 3 % - на транспортування тощо.
У забезпеченні інноваційних продуктів і послуг США є світовим лідером. Вони лідирують в експорті ліцензій на свої відкриття, винаходи і новітні розробки. Це часто призводить до економічної залежності інших країн від США. З 500 найбільших у світі міжнародних компаній 134 мають штаб-квартиру в США.
США є одним зі світових центрів міжнародної торгівлі. За обсягом імпорту (2,2 трлн дол.) країна є неперевершеною, а за експортом (1,4 трлн дол.) США поступається лише Китаю.
США є найбільшим експортером на міжнародному ринку освітніх послуг. Поряд з активним залученням іноземних студентів до здобуття вищої освіти в університетах на своїй території, США пропагує поширення транснаціональної освіти. Ідеться про так звані корпоративні програми підвищення кваліфікації. Їхньою особливістю є використання спеціальної системи залікових одиниць, визнаних незалежно від державних кордонів усіма корпораціями і навчальними закладами, що пропонують ці програми. Навчання таких програм проходять усі, хто побажає.
США є також світовим лідером за експортом туристичних послуг (206 млрд дол.), оскільки належать до найпопулярніших у міжнародних туристів країн Західної півкулі.
Мал. 78. Нью-Йоркська фондова біржа, що на Уолл-стрит у Нью-Йорку головна фондова біржа США, найбільша у світі за обігом, символ фінансової могутності країни
Загалом розміщення невиробничої сфери збігається з розміщенням населення.
• Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Останніми десятиліттями розвивалися високі технології і наукоємні галузі - мікроелектроніка, лазерна техніка, біотехнологія, генна інженерія тощо. Це дало змогу США досягнути величезних успіхів, зокрема, у багатопрофільному машинобудуванні. Країна є одним з найбільших у світі виробників у автомобілебудуванні, авіаракетно-космічній промисловості, електронній і електротехнічній промисловості. Так само значних успіхів досягнули США й у хімічній промисловості. Сьогодні всесвітньо відомими є американські компанії, які, по суті, є ТНК - IBM, Microsoft, Apple, Intel, Google, AT&T, General Electric, Hewlett-Packard, Ford Motor, Chrysler, General Motors, Boeing, Dow Chemical та ін.
США є світовим лідером за експортом продукції аерокосмічної промисловості, військової зброї, вертольотів (мал. 79). Країна посідає друге місце у світі за експортом комп’ютерних пристроїв, хімікатів (після Китаю), вантажівок (після Мексики) й автозапчастин (після Німеччини).
Новітнє машинобудування орієнтоване на кваліфіковану робочу силу й споживача. Тому більшість його підприємств зосереджена у містах найбільших мегалополісів. Зокрема, Детройт відомий як світовий центр автомобілебудування.
Серед центрів авіаційної й авіаракетно-космічної промисловості вирізняються авіаракетно-космічний центр країни - Лос-Анджелес, а також Сіетл, де виробляють лайнери компанії «Боїнг» (мал. 80).
Виробництво хімічної промисловості тяжіє до сировини і концентрується здебільшого в штатах Техас і Луїзіана, багатих на нафту і природний газ. А місто Х’юстон відоме як «нафтохімічна столиця» США.
У США вперше у світовій практиці було створено науково-промислові й технологічні парки, у яких територіально об’єдналися наукові дослідження і наукоємні виробництва. Прикладом є знаменита Кремнієва долина - частина мегалополісу Сан-Сан. Тут поряд із університетами розташовані численні компанії, які спеціалізуються на розробці комп’ютерів, програмного забезпечення, пристроїв мобільного зв’язку, біотехнології.
Серед найбільших технопарків також «Трикутник Північної Кароліни», своєрідними географічними вершинами якого є три провідні університети штату Північна Кароліна. Ще один технопарк - «Бостонський маршрут 128» було створено на базі Массачусетського технологічного інституту.
Мал. 79. Військовий гелікоптер
Мал. 80. Завод з виробництва літаків «Боїнг» (Еверетт, Вашингтон)
• Особливості аграрного сектору. Завдяки сприятливим природним умовам, ефективному господарюванню і використанню сучасних технологій країна повністю забезпечує власні потреби і є найбільшим у світі експортером сільськогосподарської продукції.
США є світовим лідером за експортом пшениці, кукурудзи, свіжого шпинату, сої, мигдалю. За експортом салату і апельсинів США поступаються лише Іспанії, яловичини - тільки Австралії, свинини - лише Німеччині, яблук - тільки Китаю, за експортом винограду і черешні - лише Чилі.
Країна посідає 3-тє місце у світі за експортом брюссельської капусти, рису, спаржі, гарбузів, курятини, кавунів. Окрім того, США входять до провідної десятки країн, що є найбільшими експортерами баклажанів, цибулі, молока, солодкого перцю і перцю чилі, кориці, імбирю, картоплі, помідорів, огірків, лимонів.
Аграрний сектор економіки має державну підтримку. У США, як і в країнах Західної Європи, фермери мають можливість отримати від держави пільгові кредити.
• Зовнішні економічні зв’язки. США підтримує торговельні відносини з багатьма країнами світу. Особливо великі обсяги торгівлі в них із найближчими країнами-сусідами Америки, а також з країнами Азії.
Найбільшим торговельним партнером США (за сумою імпорту й експорту) є Китай. Саме із цієї країни надходить до США більшість комп’ютерів, планшетів і смартфонів. До основних торговельних партнерів США належить ще Канада, з якої до США надходять нафта, автомобілі, машини. Інший важливий торговельний партнер - Мексика також постачає до США автомобілі, комп’ютери й машини. Японія є постачальником всесвітньо відомих автомобілів, зокрема від компаній Hyundai і Mitsubishi. У Німеччини США купують пасажирські транспортні засоби.
Основною експортною продукцією США є високоякісні сільськогосподарські продукти, наукоємна промислова продукція і різноманітні сучасні послуги.
Україна також є одним із торговельних партнерів США. На США припадає понад 4 % українського експорту товарів і понад 7 % послуг.
Україна належить до тих країн, які мають право на пільговий безмитний режим ввезення на територію США певних видів товарів. З 2015 р. цей перелік налічує понад 3,5 тис. видів різноманітних товарів - промислових товарів, різних видів хімічних речовин і мінералів, будівельних матеріалів, феросплавів, частин до двигунів, деяких видів сільськогосподарської і рибної продукції тощо. У переліку послуг, що експортуються до США, - комп’ютерні послуги, інформаційні, повітряного транспорту, професійні й консультаційні, пов’язані з фінансовою діяльністю.
США належать до країн, з яких Україна імпортує чимало товарів (понад 4 % усього імпорту) - це засоби наземного транспорту, механічні машини, мінеральні палива, нафта і нафтопродукти. На США припадає 13 % імпорту послуг України - державні й урядові послуги, професійні й консультаційні, пов’язані з фінансовою діяльністю.
РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ
Важливим елементом співробітництва між США й Україною є партнерські зв’язки між містами. Це діалоги культурного й освітнього напряму, а також бізнес-контакти підприємців. На сьогодні існує понад 25 угод про розвиток побратимських відносин. Найефективнішими є зв’язки між Києвом і Чикаго, Долиною і Прері-Вілидж, Івано-Франківськом і Арлінгтоном, Чернівцями і Солт-Лейк-Сіті, Вінницею і Бірмінгемом, Харковом і Цинциннаті.
ГОЛОВНЕ
Економіка США характеризується величезними масштабами і типовою для постіндустріального суспільства структурою.
Провідною в економіці США є сфера послуг, яка є дуже розгалуженою.
Міжнародну спеціалізацію країни визначають високоякісна сільськогосподарська продукція, наукоємна промислова продукція і різноманітні сучасні послуги.
Найактивніші зовнішні економічні зв’язки США з найближчими країнами-сусідами Америки, а також з країнами Азії.
Україна також є одним із торговельних партнерів США.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Охарактеризуйте основні риси структури економіки США.
2. Визначте домінуючі складові третинного сектору США.
3. Розкрийте особливості промислового виробництва США.
4. Поясніть, яким чином аграрний сектор вливає на міжнародну спеціалізацію США.
5. За додатковими джерелами визначте продукцію найвідоміших компаній США, що експортуються до багатьох країн світу.
Коментарі (0)