Єгипет
- 1-01-2022, 12:38
- 515
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 40. Єгипет
1. Пригадайте, що ви знаєте про сучасний Єгипет.
2. Назвіть природні чинники, які впливають на розвиток країни.
1. Місце країни у світі та регіоні. Арабська Республіка Єгипет (столиця м. Каїр) — одна з найдавніших держав світу, що розпочинає свою історію з IV ст. до н. е. Населення країни — понад 96 млн осіб. Державна мова — арабська. Грошова одиниця — єгипетський фунт.
Територія Єгипту, що розташована на північному сході Африки та Синайському півострові Азії, з півночі омивається водами Середземного моря Атлантичного океану. Через це країна має вихід до країн Європи. Зі сходу Єгипет омивається водами Червоного моря Індійського океану. Єгипту належить економічно й стратегічно дуже важливий Суецький канал, який з’єднує ЄС з країнами Азії. Знаходячись між Африкою, Азією та Європою, Єгипет має в цілому дуже сприятливе географічне положення.
2. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці, — це передусім природні умови й ресурси, вигідне економіко-географічне положення, багата історико-культурна спадщина та надра, які ще до кінця не розвідані.
Найвищі температури повітря у світі, сухість повітря та наявність вод Нілу, які використовують для зрошення, дають можливість цій країні збирати найбільше у світі найкращого довговолокнистого бавовнику. Великі запаси нафти, газу й руд кольорових металів дають можливість поставляти на світовий ринок цю продукцію. Суецький канал надає транспортні послуги та є частиною глобальної світової транспортної мережі. Одна з найбільших історико-культурних спадщин сприяє розвитку міжнародного туризму, що розвинутий на березі Червоного моря в Шарм-ель-Шейху, Хургаді та в Ель-Гуні.
Назвіть події, що негативно впливають на розвиток сфери готельно-туристичного господарства Єгипту.
3. Система розселення. Середня густота населення (90 % якого мусульмани) — майже до 100 осіб/км2, воно розміщене територією країни вкрай нерівномірно. Понад 90 % його зосереджено в долині та дельті Нілу (зі щільністю майже 250 осіб/км2). Чисельність населення швидко зростає. Природний приріст становить приблизно 19 %о. Міське населення перевищує 50 %. Крім столиці, до міст-мільйонерів належать Александрія, Шубра Ель-Хейма, Ель-Гіза, разом з якою Каїр сформував найбільшу міську агломерацію Африки, найбільший промисловий, транспортний та фінансовий вузол на півночі материка.
Мал. 84. а) нічний Єгипет; б) традиційний одяг і транспорт єгипетського селянина
Охарактеризуйте природні умови, під впливом яких населення країни розміщене її територією вкрай нерівномірно. Які асоціації викликає у вас мал. 84, а?
4. Особливості структури економіки країни. Види діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Основними джерелами прибутку економіки Єгипту є туризм, грошові перекази від єгиптян, які працюють за кордоном, і доходи від Суецького каналу.
У структурі економіки країни донині важливим залишається сільське господарство, яке дає 12 % ВВП і робочі місця для майже 28 % працездатного населення. Однак воно не в змозі задовольнити потреби населення в продуктах харчування. У деякі роки країна експортувала майже 60 % продовольства. Основними сільськогосподарськими культурами є бавовник (мал. 85), рис, пшениця, кукурудза, цибуля, часник і цукрова тростина. Постійно збільшуються площі зрошувальних земель. Тваринництво відіграє допоміжну роль у зв’язку з обмеженою кормовою базою. Розводять велику рогату худобу, овець, кіз і найбільше адаптованих до пустельного та жаркого клімату країни верблюдів і віслюків.
У промисловості основною галуззю є гірничодобувна, яка спеціалізується на видобуванні нафти, природного газу, залізної та марганцевої руд, руд кольорових металів, переважно хромітів, і сировини для хімічної промисловості (солі, фосфорити). На річці Ніл працюють ГЕС, але країна з експортера енергії перетворюється на її імпортера.
Знайдіть додаткову інформацію про будівництво ГЕС на річці Ніл і підготуйте повідомлення до наступного уроку.
Серед галузей обробної промисловості найрозвинутішими є чорна та кольорова металургія, машинобудування, нафтопереробна, металообробна, хімічна, нафтохімічна, цементна, харчова, легка галузі. Щодо останньої, то вона переживає тяжкі роки, але новий спільний із Китаєм проект дасть можливість відновити 90 000 робочих місць у текстильній промисловості.
Основний вид транспорту Єгипту — автомобільний. Головна залізнична магістраль пов’язує Александрію з Асуаном і містами дельти Нілу. Єгипетські залізниці знаходяться в державній власності, як і найбільший авіаперевізник країни «EgyptAir». У Каїрі працює метрополітен (єдиний у Північній Африці). Велике значення в зовнішньоекономічних зв’язках має морський транспорт. Найбільші порти — Александрія, Суец, Порт-Саїд. Важко переоцінити значення Суецького каналу, який має пропускну здатність майже 80 суден на добу й приносить Єгипту великі прибутки за рахунок плати за проходження його водами. Судноплавним є й Ніл. У столиці та найбільших туристичних центрах є міжнародні аеропорти.
Відомі у світі туристичні об’єкти, а також пляжні туристичні ресурси на узбережжі Червоного моря перетворили Єгипет на туристичну Мекку світу.
Мал. 85. Графік обсягів збору бавовнику в Єгипті
5. Характерні ознаки просторової організації економіки. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Єгиптом. В економіці Єгипту існують проблеми, що характерні для всіх країн, що розвиваються: корупція, контрабанда й чорні ринки, фермери та прості селяни страждають від нестачі насіння, добрив і пестицидів, незаконної промислової та житлової забудови, у тому числі сільськогосподарських земель, безробіття майже 1/5 частини працездатного населення, голод і злидні, нестачу води та відсутність ефективних зрошувальних систем, різноманітні інфекційні хвороби як серед населення, так і у тварин (пташиний грип).
За допомогою картосхем (мал. 86) і політичної карти Африки назвіть країни, у яких найбільше поширені СНІД і лихоманка Зіка. Що ви знаєте про інші небезпечні хвороби , поширені на материку? Які з них є проблемою Єгипту?
Які ще країни мають подібну до єгипетської просторову організацію економіки? Знайдіть їх на карті світу.
Просторова організація економіки Єгипту дуже своєрідна й характеризується тим, що майже вся економічна активність зосереджена або в долині Нілу, або на узбережжях Середземного та Червоного морів. За межами цих зон існують лише кочівники-бедуїни (мал. 87, а), які ведуть досить примітивне господарство.
Мал. 87. а) бедуїнка півдня Синайського півострова; б) переробка цитрусових
Зовнішні економічні зв’язки визначаються як внутрішніми потребами країни, насамперед у продовольстві, якого кожного року потрібно дедалі більше, так і тим, що Єгипет вирощує, наприклад, найкращий у світі бавовник, з якого виробляють якісний текстиль. До невеликого переліку найвідоміших у світі товарів і послуг із цієї країни належать туристичні, якісний трикотаж і продукція тропічного рослинництва, наприклад фініки. У країні виробляють також різноманітні ефірні олії й парфуми, кухонні приправи та спеції, зріджений природний газ.
У Києві функціонує посольство АРЄ, яка є головним торговельним партнером України в Африці. Звідти ми отримуємо бавовник і вироби з нього, наші туристи відпочивають у цій країні, через Суецький канал доставляють товари в Україну з країн Азії. Для Єгипту Україна є важливим торговельним партнером. І це не тільки продукція нашого машинобудування та військово-промислового комплексу, а й передусім великі обсяги постачання в цю країну українського зерна й іншого продовольства.
Більше інформації про зв’язки України й Арабської Республіки Єгипет ви знайдете на сайті посольства України в Єгипті: egypt.mfa.gov.ua/en.
Територія Єгипту, розташована на північному сході Африки та Синайському півострові Азії, має сприятливе географічне положення. Окрім цього, місце країни в міжнародному поділі праці визначають природні умови, багата історико-культурна спадщина та мінеральні ресурси.
Понад 90 % населення країни зосереджено в долині та дельті Нілу. Каїр разом із містом Ель-Гіза сформував найбільшу міську агломерацію Африки.
Основними джерелами доходу економіки Єгипту є туризм, грошові перекази від єгиптян, які працюють за кордоном, і доходи від Суецького каналу. У сільському господарстві задіяна майже третина працездатного населення країни. У промисловості основною галуззю є гірничодобувна, серед галузей обробної промисловості — металургія, машинобудування, хімічна та легка. Країна перетворюється на імпортера енергії. Найважливіші види транспорту — автомобільний та морський.
Майже вся економічна активність зосереджена в долині та дельті Нілу й на узбережжях Середземного та Червоного морів.
АРЄ — головний торговельний партнер України в Африці.
1. Назвіть домінуючі складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки Єгипту.
2. Проаналізуйте особливості розміщення в межах країни найбільших міст, промислових районів, найбільших морських портів, аеропортів, фінансових і туристичних центрів країни.
3. Поясніть доцільність використання досвіду Єгипту в розбудові туристичного комплексу України.
4. Оцініть місце Єгипту серед країн Північної Африки та континенту в цілому.
5. Проаналізуйте проблеми, які заважають розвитку економіки держави.
6. Оцініть перспективи економічного зростання Єгипту.
Коментарі (0)