Природні умови і ресурси регіону. Населення Азії
- 1-01-2022, 22:10
- 479
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 20. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ РЕГІОНУ. НАСЕЛЕННЯ АЗІЇ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
Класифікацію природних ресурсів.
Як природні умови і ресурси впливають на економічний розвиток держави?
• Природні умови і ресурси регіону. Азія лежить у межах усіх кліматичних поясів і характеризується великим розмаїттям природних ландшафтів і природних зон. Значна частина території регіону має екстремальні природні умови.
Порівняно з іншими регіонами земної кулі Азія цілком забезпечена всіма видами природних ресурсів. Проте розміщені вони нерівномірно, що зумовлює і нерівномірність у розміщенні населення і господарства.
Країни Азії мають великі і різноманітні поклади корисних копалин. Тут зосереджена велика частина світових запасів нафти і природного газу (понад 40 % світових запасів паливно-енергетичних ресурсів). Також на країни Азії припадає майже 2/3 світових ресурсів олова і вольфраму і понад 1/3 кобальту, 1/4 нікелю, основні запаси графіту, сурми, калійних солей. А втім, значні території ще майже не досліджені з геологічного погляду.
Найважливішими на сьогодні корисними копалинами країн Азії є: нафта і природний газ, переважна частина родовищ яких пов’язана з найбільшим у світі нафтогазоносним басейном Перської затоки і Месопотамського прогину (Іран, Ірак, Саудівська Аравія, ОАЕ, Кувейт, Бахрейн, Катар), а також Центральноазійським (Казахстан, Туркменістан і Узбекистан), Зондським (Індонезія) басейнами і шельфовою зоною околичних морів Східної і Південно-Східної Азії; кам’яне вугілля, найбільші родовища якого сконцентровані в Карагандинському (Казахстан), Північно-Східному (Китай) і Східному (Індія) басейнах; залізна і марганцеві руди (Китай, Індія, Казахстан); хромові руди (Туреччина, Індія, Філіппіни); олов’яні руди (Китай, Малайзія); вольфрамові руди (Китай); мідні руди (Казахстан, Монголія, Іран).
Нерудні копалини представлені багатими родовищами кам’яної солі (Туреччина, Іран, Пакистан), калійних солей. На Іранському нагір’ї знаходиться найбільше у світі родовище сірки. В Індії і Шрі-Ланці є поклади дорогоцінного каміння.
Азія загалом багата на водні ресурси. Проте розміщені вони вкрай нерівномірно. Найгустіша річкова мережа в Південній і Південно-Східній Азії. А величезні простори Центральної, Східної і Західної Азії бідні на водні ресурси.
Мал. 34. Непал є популярним центром міжнародного туризму
Агрокліматичні ресурси регіону характеризуються великими запасами тепла з нестачею вологи в багатьох районах, тому тут поширене штучне зрошування.
Азія має значну частину світових земельних ресурсів: 31 % орних земель, 20 % пасовищ, 65 % зрошуваних площ. Проте ґрунти не вирізняються високою родючістю. Виняток становлять лише алювіальні ґрунти річкових долин.
Лісові ресурси представлені волого-тропічними лісами Південно-Східної Азії. Тут є цінні породи дерев: червоне, залізне, сандалове, камфорне. Загалом же лісові ресурси Азії становлять усього 12 % світових.
Багато країн мають значні рекреаційні ресурси. Загалом Азійсько-Тихоокеанський регіон є одним із найдинамічніших щодо розвитку туризму регіоном світу. До найпопулярніших серед міжнародних туристів країн Азії належать Туреччина, Кіпр, Ізраїль, ОАЕ, Китай, Японія, Індонезія, Таїланд, Індія, Мальдівські острови, Малайзія, Філіппіни, Сінгапур, Непал (мал. 34).
• Населення Азії. Чисельність населення Азії - 4 млрд 117 млн осіб, з них близько 2,5 млрд осіб проживає лише у двох країнах - Китаї та Індії. У першу десятку країн світу за кількістю населення входять шість азійських країн: Китай, Індія, Індонезія, Пакистан, Японія і Бангладеш.
РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ
На думку експертів, у найближчі 50 років кількість населення на заході Азії збільшиться на 105 %, а на сході - лише на 5 %. У найближчі 15 років зростання кількості населення Китаю загальмується. До 2025 р. китайців стане на 198 млн більше, ніж нині. Темпи зростання кількості населення Індії, навпаки, прискоряться, і до 2025 р. ця країна майже вирівняється з Китаєм за кількістю населення. Очікується значне зменшення кількості населення Японії.
Етнічний склад населення Азії вирізняється великою різноманітністю: тут мешкає понад 1000 націй і народностей, які розмовляють 600 мовами.
Природний приріст у країнах Азії, за винятком Японії, дуже високий (понад 15 осіб на 1000 мешканців). Це хоч і створює величезний працересурсний потенціал, однак породжує в багатьох країнах соціальні проблеми. Проте період «демографічного вибуху» залишився в минулому, адже річні темпи приросту населення становлять 1,4 % (приблизно на рівні середньосвітових показників). У Китаї внаслідок жорсткої обмежувальної демографічної політики приріст населення вдвічі нижчий середнього в регіоні показника, а Японія вже перейшла до звуженого типу відтворення населення. Утім населення Західної Азії продовжує зростати вкрай швидкими темпами. З 13 найнаселеніших країн світу 8 розташовані в Азії.
Загалом Азія - досить молодий регіон: у Західній і Південній Азії понад 40 % населення - діти до 16 років. При цьому «найлітніша» країна світу розташована теж в Азії - це Японія. У країнах Східної і Південно-Східної Азії переважає населення в працездатному віці. У статевій структурі населення регіону переважають чоловіки, їх майже на 100 млн більше, ніж жінок. На 1000 жінок в Азії припадає 1049 чоловіків. Це більше, ніж у будь-якому іншому регіоні світу.
Східна Азія - один із найзаселеніших регіонів Землі. Проте більшість населення зосереджена на тихоокеанському узбережжі. Найчисленнішим і найдавнішим народом регіону є китайці. Іншими великими народами Східної Азії є японці, айни, корейці, монголи. Так звані малі народи і народності представлені тибетцями, іцзу, тайцями, мяо, яо й ін.
Південно-Східна Азія. Етнічний склад населення регіону відрізняється складністю і строкатістю. Найбільшим народом тут є в’єти - в’єтнамці. Велику групу становлять тайські народи. Численними є також тибето-бірманці, яванці, малайці, філіппінці й ін. Для країн Південно-Східної Азії характерне нерівномірне розміщення населення. Південно-Східна Азія є одним із найменш урбанізованих регіонів світу (середній рівень урбанізації сягає 43 %). Сінгапур знову є винятком: рівень урбанізації становить 100 %.
Панівними релігіями в регіоні є буддизм та іслам. Цікавою є вікова і статева структури населення. На відміну від багатьох інших субрегіонів Азії, тут переважають молодь і жінки.
Західна Азія. Однією з рис регіону є те, що більшість населення - це араби-мусульмани. Так, у Саудівській Аравії, ОАЕ, Кувейті, Омані, Катарі, Ємені арабське населення становить 96-100 %. Виняток щодо віросповідання становлять Грузія, Вірменія й Ізраїль. До того ж Західна Азія є історичним центром ісламу.
Середній природний приріст населення становить 1,8 %, середня густота населення — близько 30 осіб/км2. Економічно активне населення становить лише 30 % населення регіону. Стрімке зростання економіки, що спостерігалося у більшості країн субрегіону останні кілька десятиліть, супроводжувалося й збільшенням чисельності населення і рівня урбанізації.
Південна Азія. За кількістю населення Південна Азія дещо перевищує Східну Азію і посідає перше місце у світі. Цей субрегіон є й найгустозаселенішим. Середня густота населення перевищує 250 осіб/км2 (у Бангладеш - близько 1000 осіб/км2), що вшестеро більше від пересічного світового показника.
У регіоні налічують 33 основні етноси. Найчисленніші народи - це хіндустанці, бенгальці, пенджабці. Найстрокатіший етнічний склад населення в Індії, де налічують кілька сотень націй, народностей, етнічних груп.
У країнах Південної Азії поширені різні релігії. Так, індуїзм переважає в Індії і Непалі, іслам - у Пакистані, Бангладеш і в Мальдівській Республіці, буддизм є головною релігією в Бутані й у Шрі-Ланці. Серед інших релігій, що трапляються у Південній Азії, найпоширеніші християнство, сикхізм, джайнізм та анімізм.
Центральна Азія. Зважаючи на географічне положення цього регіону, розташованого здебільшого в пустельній і напівпустельній зонах, населення тут пристосувалося жити в долинах, на узбережжях річок і в оазисах (наприклад, Ташкентський оазис або Ферганська долина).
На сьогодні населення регіону становить понад 90 млн осіб. Воно розміщується дуже нерівномірно: в оазисах і міжгірських долинах густота населення сягає 500 осіб/км2, а в пустельних (Каракуми і Кизилкум) і високогірних (Памір) районах постійне населення практично відсутнє.
Корінними мешканцями регіону є казахи, узбеки, таджики, киргизи, туркмени, афганці, перси (іранці). У всіх країнах регіону значну частину населення становлять українці, росіяни, татари, євреї. Усі корінні народи Середньої Азії традиційно сповідують іслам.
• Урбанізаційні процеси. Азія є одним із найменш урбанізованих регіонів світу (в містах проживає лише 42 % населення), проте це відставання від інших макрорегіонів стрімко скорочується. Особливо це відчутно на півдні і сході, де розташовані деякі з найбільших і швидко зростаючих мегаполісів планети.
Більшості країн Азії притаманні середній рівень урбанізації і високі темпи приросту міського населення. У деяких країнах темпи урбанізації випереджають темпи зростання промисловості, будівництва і сфери послуг, тому виникає явище хибної урбанізацїі.
Особливо стрімке зростання міського населення стосується країн Перської затоки. Середньорічний приріст міського населення тут сягнув 6 %, що удвічі перевищувало природний приріст.
Високим рівнем урбанізації вирізняються Сінгапур (100 %), Ізраїль (91 %), Республіка Корея (81 %), Японія (80 %), КНДР (61 %), Монголія (61 %), Казахстан (60 %), а також арабські країни (зокрема, Кувейт - 97 %) і держави Закавказзя. Низький рівень урбанізації спостерігається в Афганістані (20 %), Бангладеш (18 %), Непалі (13 %) і Бутані (6 %).
• Світові міста, міські агломерації в Азії, мегаполіси Японії і Китаю. Специфічною рисою урбанізації країн Азії є зосередження більшої частини містян у дуже великих містах, тому Азія є світовим лідером за кількістю міст-мільйонерів. Тільки в Китаї та Індії налічується понад 90 таких міст-мільйонерів.
Міста, що є важливими елементами світової економічної системи і мають сильний політичний, економічний і культурний вплив на увесь регіон, називають світовими містами. Прикладом в Азії таких міст є Токіо, Сінгапур (мал. 35), Сянган, Дубай, Шанхай, Сеул, Пекін, Стамбул, Нью-Делі, Мумбаї, Бангкок.
Мал. 35. Сінгапур. Центральний діловий район міста і контейнерний термінал одного з найбільших портів світу
Мал. 36. Токіо - найбільше у світі місто-агломерація
Найбільшим містом-агломерацією є Токіо з населенням понад 37 млн мешканців (мал. 36). Тут сформувався найбільший у світі мегаполіс Токайдо, в якому проживає понад 70 млн осіб.
На другому місці перебуває агломерація міста Сеул (понад 22 млн осіб).
Третє місце в цьому рейтингу належить індійському місту-агломерації Мумбаї (близько 22 млн мешканців).
Іншими великими агломераціями регіону є: філіппінська столиця Маніла (20,7 млн мешканців), столиця Індонезії Джакарта (19,2 млн), міста Делі (Індія) (19 млн) і Шанхай (Китай). Кількість осіб, які проживають на цій території, становить 18,6 мільйона.
Історія географії
До середини XX ст. дві провідні економіки світу - США і Японія - стали основою виникнення феномену урбанізації - мегаполіса. Першими мегаполісами стали Нью-Йорк і Токіо. На початку 1980-х рр. у Токіо замешкувало майже 30 млн осіб. У 1990-ті рр. Мумбаї став першим мегаполісом Азії поза Японією, а за кількістю мегаполісів Азія порівнялася з Америкою. Їх стало 5 (Токіо, Осака-Кобе, Мумбаї, Калькутта, Сеул). До 2000 р. Азія отримала ще чотири мегаполіси, зокрема Делі, Шанхай, Карачі в Пакистані і Дакки в Бангладеш.
До 2010 р. у світі налічувався 21 мегаполіс. На початку десятиліття населення Делі росло такими темпами, що додавало півтора мільйона осіб що два роки. Дуже скоро Делі став другим найзаселенішим містом світу після Токіо.
• Працересурсний потенціал. Роль Азії у світовій економіці визначається величезним працересурсним потенціалом регіону. Наразі в Азії мешкає понад половину населення Землі. Упродовж 2009-2050 рр. населення регіону, згідно з прогнозами, має зрости ще на понад 1 млрд осіб (табл. 1). З 20 найзаселеніших країн світу 11 розташовані в Азії (табл. 2).
Таблиця 1. Населення найбільших країн Азії у 2009 і 2050 рр.
Джерело: World Population 2008. United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Division, 2009.
Таблиця 2. ТОП-20 країн за кількістю населення
Джерело: http://www.worldometers.info/world-population/
ГОЛОВНЕ
Азія міститься в межах усіх кліматичних поясів і характеризується великим розмаїттям природних ландшафтів і зон.
Країни Азії багаті різноманітними ресурсами корисних копалин.
Багато країн Азії мають значні рекреаційні ресурси: як природні, так і антропогенні. Чисельність населення Азії - 4 млрд 117 млн осіб, з них майже 2,5 млрд осіб проживає лише у двох країнах - Китаї та Індії.
До першої десятки країн світу за кількістю населення входять шість азіатських країн: Китай, Індія, Індонезія, Пакистан, Японія і Бангладеш.
Азія є одним із найменш урбанізованих регіонів світу (в містах проживає лише 42 % населення). Світовими містами є Токіо, Сінгапур, Сянган, Дубай, Шанхай, Сеул, Пекін, Стамбул, Нью-Делі, Мумбаї, Бангкок.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Визначте, які особливості має вікова структура населення більшості азіатських країн.
2. Чому в багатьох країнах регіону стрімко зросла чисельність міського населення?
3. За допомогою карти атласу «Густота населення» знайдіть і назвіть території Азії з максимальною і мінімальною густотою населення. Установіть чинники, що визначають такі показники.
4. Порівняйте за особливостями населення два (на вибір) субрегіони Азії.
5. Складіть презентацію «Корисні копалини Азії».
Коментарі (0)