Сполучені Штати Америки
- 1-01-2022, 12:31
- 605
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 33. Сполучені Штати Америки
1. Пригадайте інформацію, яка вам уже відома про США. Назвіть чинники, які взято за основу успішного розвитку цієї країни.
2. Що ви знаєте про формування української діаспори в Америці?
1. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Офіційна назва - Сполучені Штати Америки. Столиця — Вашингтон (майже 400 тис. осіб). Площа — 9,8 млн км2. Населення — майже 327,6 млн осіб. Державна мова — англійська. Грошова одиниця — американський долар.
Країна складається з трьох несуміжних територій — основної частини США (7,8 млн км2), Аляски (1,5 млн км2) і Гавайських островів (17 тис. км2). США належать також острови в Карибському морі та Тихому океані.
У цілому географічне положення країни дуже вигідне. Основна її частина розміщена в оптимальних для життя та господарської діяльності природних поясах між двома головними в транспортному плані океанами. США віддалені від основних регіонів політичної нестабільності та воєнних конфліктів.
Охарактеризуйте за допомогою карт атласу географічне положення країни, зазначивши його переваги й недоліки.
США — перша ядерна держава світу, ядро капіталістичного табору з найпотужнішою армією та військово-морським флотом (країні належить третина глобальних військових витрат), перша країна за номінальним ВВП, який виробляють майже 4,3 % населення світу, і сьома країна — за ВВП на душу населення. Валюта країни — перша резервна валюта світу.
Основними чинниками, які визначають провідне місце країни у світі, у тому числі й в економіці, є географічне положення держави, її державний устрій, сприятливі природні умови та багаті ресурси, велика кількість креативного, культурного, високоосвіченого та висококваліфікованого населення, найсучасніші методи ведення господарства, розвиток конкуренції та низький рівень корупції. Наука та освіта — основні галузі держави, на які використовують третину світових витрат. Держава створює умови вільного, рівного доступу для здобуття якісної освіти й розвитку приватного бізнесу своїм громадянам і громадянам інших держав.
2. Система розселення. Українська діаспора США. США посідають 3 місце у світі за чисельністю населення, середня густота якого в країні ледве перевищує 33 особи/км2. Населення розміщене територією надзвичайно нерівномірно. Східне узбережжя найбільш густо заселене, у деяких місцях цей показник перевищує 400 осіб/км2. На середньому заході густота населення зменшується до 2-3 осіб/км2. На безлюдній Алясці — 1 особа на 3 км2.
Поясніть, чому населення країни розміщене територією так нерівномірно.
США належать до найурбанізованіших держав світу. Міське населення перевищує 82 %. З понад 20 міських агломерацій-мільйонерів країни найбільшими є метрополії: Нью-Йорк (23,7 млн осіб), Лос-Анджелес (18,7 млн), Чикаго (9,47 млн), Даллас-Форт-Верт (7,4 млн), Вашингтон (6,7 млн), Х’юстон (6,7 млн осіб). У США утворилися три мегаполіси з п’яти найбільших у світі.
Назвіть найбільші мегаполіси країни та знайдіть їх на карті. Які найбільші міста входять до складу кожного з них?
Мал. 66. Піраміда статевовікової структури населення США (за даними на 2016 р.)
При народжуваності 12,5 %о смертність у країні становить майже 8,2 %. Приблизно 77 % населення становлять євро-, а 23 % — афроамериканці. У країні постійно зростає питома вага переселенців з Латинської Америки. Унаслідок власної свободи, раціональності організації життя та його комфортності до США іммігрують люди з усього світу, щодня понад 1,2 тис. осіб.
За допомогою мал. 66 проаналізуйте перспективи країни щодо забезпечення її економіки трудовими ресурсами на найближчі 20 років.
Українська діаспора США — це понад 2,5 млн осіб, які в основному належать до середнього класу. Українці зробили й роблять великий внесок у розвиток американської культури, науки й економіки. Найвідомішими американцями українського походження є: засновник « PayРаї» Макс Левчин, оперна співачка Квітка Цісик, засновник компанії звукозапису «А&М Records» Герберт Алперт, піаніст-віртуоз Володимир Горовіц, письменник Чак Поланік, піонер авіації Ігор Сікорський, економіст, Нобелівський лауреат Саймон Кузнець, космонавт НАСА Гайді-Марія Стефанишин-Пайпер, кінозірки — Міла Йовович, Девід Духовни, Міла Куніс, Дастін Гоффман, Кетрїн Вінник, Віра Фарміга, кінорежисер Анатоль Литвак, кіносценарист Стівен Спілберг, провідний учений компанії IBM Любомир Романків, професор Гарварду, один із творців американської атомної зброї Георгій Кістяківський, учений у галузі аеронавтики, один із творців космічного корабля «Аполлон» Михайло Яримович.
Знайдіть додаткову інформацію про відомих у США людей українського походження (Стів Возняк, Енді Воргол, Джек Палат, Петро Капиця, Роберт Максвел або інших) для повідомлення на одному з уроків географії.
Більше про українську діаспору в США дивіться на сайті: usa.mfa.gov.ua/ua/ukraine-us/ukrainians-in-us (офіційний сайт посольства України в США) й у Вікіпедії.
3. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Домінуючі складові третинного сектора економіки. США — класична постіндустріальна країна, де майже 80 % національного багатства створюється в третинному секторі економіки.
Понад 3/4 зайнятого населення працює в нематеріальній сфері (фінанси, торгівля, побутові послуги, управління, освіта, охорона здоров’я, культура тощо). Фінанси та торгівля — провідні складові третинного сектора економіки США. Тут знаходиться один з трьох провідних фінансових центрів світу — Нью-Йорк, з його найбільшою у світі фондовою біржею. З 20 найбагатших мільярдерів світу 13 живуть у США. Тут найбільші трастові компанії, інвестиційні фонди та фондові біржі.
Мал. 67. Картосхема порівняння обсягів ВВП окремих штатів США з ВВП окремих країн світу
У США також добре розвинена вища освіта. Тут же розміщені й найбільші та найкраще оснащені клініки світу. На відміну від інших країн, у США найбільші й найкращі лікарні є державними, а не приватними.
Хоча США й виникли лише понад 200 років тому, тут дуже бережуть і примножують власну історико-культурну спадщину, яка сприяє розвитку туризму. У найбільших містах є велика кількість найрізноманітніших музеїв, художніх галерей, бібліотек, кінотеатрів тощо. Одна тільки вулиця Бродвей у Нью-Йорку переповнена знаменитими театрами, виставками та музеями. У країні більше тисячі симфонічних оркестрів і найрозгалуженіша у світі мережа спортивно-оздоровчих установ.
У транспортній системі країни працює 92 авіаперевізники, які мають 6,8 тис. повітряних засобів, 13,5 тис. аеропортів та аеродромів, що перевозять майже 800 млн осіб щорічно. Залізниця країни має найбільшу протяжність у світі. Автомобільні траси відрізняються найвищою якістю навіть у районах пустель і гір, майже 400 морських і річкових суден зареєстровані в країні й у два рази більші від тих, що використовують так звані «зручні прапори» Маршаллових, Багамських і Кайманових островів, Панами, Ліберії, Гонконгу й інших країн.
Пригадайте, що таке «зручний прапор». З якою метою морські перевізники їх використовують і реєструють судна в інших країнах?
Найбільші морські вантажні порти країни: Батон-Руж, Х’юстон, Лонг-Біч, Лос-Анджелес, Новий Орлеан, Нью-Йорк; контейнерні: Гемптон-Роудс, Х’юстон, Лонг-Біч, Лос-Анджелес, Нью-Йорк-Нью-Джерсі, Окленд, Сієтл; круїзні: Маямі, Порт Еверглейдс, Порт Канаверал, Сієтл та ін.
Серед 10 найбільших компаній-розробників комп’ютерного програмного забезпечення — 7 американських: «Microsoft», «Oracle», «Salesforce.com», «VMware», «Fiserv», «Adobe Systems», «Symantec», а в галузі інформаційних технологій американських компаній половина: «Apple Inc», «Amazon.com», «Alphabet. Inc», «Microsoft», IBM.
Проаналізуйте дані таблиці 23 та зробіть висновки.
Таблиця 23
Найбільші інтернет-компанії світу
4. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Економіка потужної постіндустріальної країни має другий за обсягами виробництва у світі виробничий сектор, що створює майже 25 % світових товарів. В економіці США гармонійно поєднуються державна, корпоративна (колективна) і приватна власність. Держава — найбільший землевласник, володіє всіма стратегічними об’єктами (понад 40 % електростанцій, пошта, залізниця Аляски тощо). У матеріальному виробництві домінують великі корпорації, які охоплюють філіями майже весь світ і визначають міжнародну спеціалізацію країни. Найвідоміші серед них: «Lockheed Martin» (авіабудування), «General Motors» (автомобільна промисловість), «Johnson & Johnson» (хімія), «General Electric» (електротехніка), «ExxonMobil» (синтетичні моторні масла), «Hewlett-Packard» (електроніка), «Chevron» (енергетика) та ін.
На світовому ринку США відомі виробами машинобудування (літаки, автомобілі, електроніка, озброєння, продукція ракетно-космічної галузі). Країна є одним із найбільших виробників продукції хімічної промисловості у світі — від побутової хімії та фармацевтики до нафтопереробки й мінеральних добрив (табл. 24).
Таблиця 24
Місце США серед основних виробників і споживачів мінеральних добрив (2018 р.)
Одне з перших місць у світі належить США й за поставками на світовий ринок продуктів харчування. Відома країна й виробами текстильної, деревообробної та паперової промисловості.
За допомогою таблиці 24 визначте місце США на світовому ринку мінеральних добрив.
5. Особливості аграрного сектора. Високоефективне багатогалузеве сільське господарство США — високомеханізоване, комп’ютеризоване й високорентабельне. У ньому задіяно майже 0,7 % працездатного населення країни, яке виробляє менше 1 % від загального ВВП США, але при цьому не лише забезпечує власні потреби в сільськогосподарській продукції, а є одним із найбільших у світі її експортерів. Основні кукурудзяні штати країни — Айова, Іллінойс, Небраска та Міннесота; рисові — Техас, Арканзас, Луїзіана, Міссісіпі; бавовняні — узбережжя Атлантики та Мексиканської затоки, які ведуть свою історію з часів колонізації материка (табл. 25). Зменшення родючості земель та інші соціально-економічні чинники частково спричинили заміну тут бавовнику на кукурудзу, рис, пшеницю, овочі та скотарство.
Таблиця 25
Місце США серед країн-лідерів з виробництва й експорту сільськогосподарської продукції
Майже в усіх штатах США поширені господарства, що спеціалізуються на річковій, ставковій (розведення сома) і морській (креветки, устриці, лососеві риби, мідії) аквакультурі. Промислове виробництво США в основному зосереджено в штатах, які прилягають до Великих озер, а також у Каліфорнії, на північному заході та сході країни. За останні десятиліття промисловість перемістилася на захід і південь у штати, що розміщені біля Мексиканської затоки. Тут сформувалися потужні промислові райони.
За допомогою карт, мал. 67 (с. 149) і додаткових джерел інформації визначте штати з найбільшим внеском у ВВП США.
6. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України із США. США є найбільшим імпортером і другим у світі після Китаю експортером. Країна експортує найрізноманітнішу техніку (49 % експорту: літаки, комп’ютери, телекомунікаційне та промислове обладнання, продукція військово-промислового комплексу, мотори, транзистори, автомобілі й інші транспортні засоби), споживчі товари (медикаменти, продукти харчування), сільськогосподарську продукцію (фрукти, кукурудза, цитрусові, соя, виноград і вино, продукція тваринництва), хімічні речовини, вугілля тощо. Країна — великий експортер (реекспортер) зрідженого природного газу, який у країну постачають Алжир та інші держави.
Реекспорт — імпортований продукт, який потім експортується; процес експорту товарів, які раніше були ввезені в країну.
Re-export — an imported product that is then exported; the process of exporting goods that were previously imported into a country.
Країна імпортує сільськогосподарську та промислову продукцію, сиру нафту, природний газ, техніку (автомобілі, телекомунікаційні й електричні машини, деталі автомобілів, офісну техніку), споживчі товари, одяг, ліки, меблі, іграшки.
Головними зовнішньоторговельними партнерами США є Канада, Японія, Китай, Мексика, Німеччина, Велика Британія тощо.
США визнали незалежність України 26 грудня 1991 р. Крім посольства, в Україні діють й інші організації США, зокрема «Корпус миру». США є стратегічним партнером України.
Інформацію про сучасний стан відносин між Україною та США шукайте на сайтах посольства США в Україні (ua.usembassy.gov/uk/) і посольства України в США (usa.mfa.gov.ua/ua).
Географічне положення, різноманітні природні ресурси й умови, державна й приватна політика та фінансування в галузі освіти та науки, умови розвитку підприємництва, конкуренція та низький рівень корупції створюють умови й сприяють подальшому розвитку США.
Населення розміщене територією нерівномірно. У країні сформувалося понад 20 міських агломерацій-мільйонерів і найбільші мегаполіси світу.
Майже 80 % національного багатства США створює третинний сектор економіки, у якому задіяно 3/4 населення. У США працюють найбільші трастові й торговельні компанії, інвестиційні фонди, фондові біржі, банки тощо.
Транспортна система країни складається з 92 авіаперевізників, залізниць, що мають найбільшу протяжність у світі, щільної мережі якісних автомобільних трас, потужного водного та трубопровідного транспорту.
У країні працюють найбільші компанії-розробники комп’ютерного програмного забезпечення та інформаційних технологій, найвідоміші ТНК світу, які виробляють широкий спектр товарів і послуг.
Високоефективне багатогалузеве сільське господарство США — високомеханізоване, комп’ютеризоване й високорентабельне. США входить до десятки світових лідерів з виробництва й експорту багатьох видів продукції сільського господарства.
Головні партнери США — високорозвинені країни світу, Китай та країни Латинської Америки.
1. Назвіть основні складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки США.
2. Наведіть приклади промислових виробництв і послуг, що визначають міжнародну спеціалізацію США. Порівняйте з однією з країн, які вам уже відомі. Зробіть висновки.
3. Спроектуйте вплив демографічних процесів і міграційних потоків на працересурсний потенціал країни та перспективи його майбутнього.
4. Використайте статистичні матеріали параграфа та підручника для визначення рейтингу соціально-економічного розвитку США й місця країни у світі.
5. Поясніть доцільність використання досвіду США та Канади, потенціалу української діаспори в цих країнах у реформуванні економіки України.
Коментарі (0)