Войти
Закрыть

Особливості економіки країн Америки. Первинний і вторинний сектори економіки

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 35. ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІКИ КРАЇН АМЕРИКИ. ПЕРВИННИЙ І ВТОРИННИЙ СЕКТОРИ ЕКОНОМІКИ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Які країни належать до Латинської Америки?

За яких умов розвивається первинний сектор економіки?

• Особливості економіки країн Америки. ВВП більшості країн регіону формується за рахунок сфери послуг. Однак в Америці існує суттєва відмінність між рівнем розвитку економіки у Північній і Латинській Америці. Провідні країни Північної Америки - США і Канада належать до економічно розвинутих країн і входять до «Великої сімки» (G-7). Натомість Латинська Америка - це країни, що розвиваються, де спостерігаються найвищі у світі показники нерівності, зокрема в розподілі доходів.

Латинська Америка неоднорідна. Такі держави, як Чилі, Панама, Уругвай, Аргентина, Мексика, а також низка карибських острівних країн (Аруба, Багамські Острови, Антигуа і Барбуда тощо) мають високі доходи на душу населення (від 20 до 30 тис. дол. і більше). Крім того, чимало країн регіону мають середні доходи. Єдина найменш розвинута країна - це Гаїті, де на душу населення припадає менше ніж 2 тис. дол.

Із 2004 по 2013 р. у країнах Латинської Америки спостерігалися відносно високі темпи економічного зростання. Особливих успіхів досягли країни, що експортують енергоресурси і мінеральну сировину, - Венесуела, Чилі, Болівія, Перу, Колумбія й Еквадор, а також великі експортери сільськогосподарської продукції - Аргентина і Бразилія.

Проте у 2014 р. швидке економічне зростання загальмувалось. Серед причин цього було й зниження цін на основну продукцію, яку постачають на світовий ринок країни Латинської Америки, і загальне уповільнення міжнародної торгівлі. Нині це єдиний регіон у світі країн, що розвиваються, який демонструє темпи приросту ВВП, нижчі за середньосвітові.

• Первинний сектор економіки. Роль первинного сектору досить помітна. Адже Америка традиційно є одним із провідних сировинних регіонів світу, і чимало американських держав є великими виробниками й експортерами природних ресурсів.

Видобувна промисловість від початку свого існування була орієнтована на експорт. Нині серед провідних експортерів вугілля - США, Колумбія і Канада, що входять до світової десятки країн-експортерів. Канада, Венесуела і Мексика - одні з найбільших у світі експортерів нафти. Так само до провідних експортерів світу щодо залізної руди належать Бразилія, Канада, Чилі і США. Чилі є найбільшим у світі експортером міді, Мексика - срібла, а Ямайка - бокситів. Крім того, США, Канада, Перу, Мексика і Бразилія вирізняються як одні з найбільших експортерів золота. Розміщення більшості промислових виробництв збігається з місцями видобутку сировини.

За останні десятиліття Америка перетворилася на одного з головних міжнародних постачальників продовольчих товарів. За оцінками експертів, Аргентина з населенням 43 млн здатна «прогодувати» до 400 млн осіб, а 207-мільйонна Бразилія - близько 1 млрд.

Нині з регіону надходить більшість бананів, в експорті яких особливо вирізняються світові лідери - Еквадор, Гватемала і Коста-Рика. Саме американські країни - США, Бразилія та Аргентина - є найбільшими у світі експортерами сої і кукурудзи.

Мал. 73. Вирощування ананасів - напрям спеціалізації рослинництва Коста-Рики

Найбільший у світі експортер кави — Бразилія, але відомими експортерами є також Колумбія, США, Гондурас, Гватемала і Перу.

Разом із Бразилією, що постачає найбільші у світі обсяги цукру, вирізняються також Мексика, Гватемала, Куба, Колумбія і Аргентина.

США - лідер за експортом пшениці, рафінованої олії, мигдалю і один з найбільших експортерів какао. За експортом пшениці серед світових лідерів і Канада з Аргентиною. Мексика нікому не поступається за експортом томатів, солодкого перцю, кавунів, авокадо і гарбузів, Чилі - винограду, а Коста-Рика - ананасів (мал. 73).

До того ж американські країни є серед світових лідерів і за експортом тваринницької продукції: США, Бразилія, Канада, Уругвай, Парагвай і Аргентина — яловичини; США — курятини.

Запаси деревини в Америці вважаються найбільшими у світі, особливо це стосується тропічних порід, що розглядаються як коштовна «кольорова» деревина для меблевої промисловості. У Північній Америці найбільшими експортерами є Канада і США, а в Латинській Америці - Бразилія. Проте якщо на півночі Америки вирубана деревина має товарне значення, то дуже часто причиною вирубки в тропічних лісах є звільнення місць для поголів’я великої рогатої худоби і для плантацій. Як наслідок, перелік країн світу, в яких найбільші втрати лісу, нині очолює Бразилія. Значні аналогічні проблеми мають також Венесуела, Болівія, Мексика й Аргентина.

Історія географії

Експорт природних ресурсів розпочався ще за часів колоній в Америці, коли все життя було підпорядковане інтересам метрополій. Дорогоцінні та кольорові метали, барвники, бавовна, тютюн, тростинний цукор і рис - усе це у великій кількості вивозилося в країни Європи, і не тільки. Велика частина сільськогосподарських продуктів також ішла на експорт.

• Вторинний сектор економіки. Значних успіхів у розвитку обробної промисловості завдяки іноземному капіталу й сучасній технології досягли не лише США й Канада, а й країни Латинської Америки. Передусім це стосується металообробки та машинобудування в Бразилії, Аргентині і Мексиці. Підприємства автомобілебудування випускають автомобілі європейських, японських та американських марок.

Одним з найбільших експортерів автомобілів і автозапчастин поряд із США та Канадою є, зокрема, Мексика. А за постачанням на світовий ринок вантажних автомобілів Мексиці немає рівних. Серед найбільших постачальників вантажівок - Аргентина і Бразилія. Мексика також один із найбільших у світі експортерів комп’ютерної техніки, моніторів, побутової техніки.

Розвиваються в Латинській Америці також судно- й авіабудування. Так, Кайманові острови - серед світових лідерів за експортом круїзних суден, а Бразилія входить у першу десятку найбільших експортерів гелікоптерів. Значних успіхів у розвитку обробної промисловості досягли також Венесуела, Колумбія, Чилі й Перу.

Останніми роками значний розвиток отримали наукоємні виробництва - електроніка, інформатика і біотехнології. Їхні підприємства представлені заводами, побудованими американськими та японськими компаніями в Мексиці, Бразилії, Аргентині тощо.

Потужний військово-промисловий комплекс (виробництво стрілецької зброї, боєприпасів, ракет класу «повітря—земля» і «земля—земля») склався в Бразилії, Аргентині та Чилі.

Водночас помітних успіхів останніми роками досягли й національні компанії. Прикладом може бути потужний мексиканський виробник автомобільних деталей Nemak. Посилили свою присутність і високотехнологічна чилійська IT-компанія SONDA, і мексиканська компанія з інформаційних технологій Softtek. Добре себе зарекомендувала Embraer - бразильська авіабудівна компанія. До цього переліку слід додати також бразильську телекомунікаційну компанію Telemar, одного з провідних авіаперевізників у Південній Америці AerolineasArgentinas та ін.

Осередками переробної промисловості є великі міста, і особливо мегалополіси — Приатлантичний, Приозерний, Примексиканський.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5

Порівняння асортименту продукції експортоорієнтованих виробництв переробної промисловості однієї з країн Північної і Південної Америки.

ГОЛОВНЕ

Особливість економіки країн Америки - величезні контрасти у рівні розвитку, особливо між Північною і Латинською Америкою.

Первинний сектор економіки Америки представлений експортною продукцією - видобувної промисловості та сільського господарства.

Вторинний сектор економіки Америки впродовж останніх десятиліть був розширений за участю іноземного капіталу, техніки й технологій.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. У чому особливість економічного розвитку країн Латинської Америки?

2. Назвіть основну експортну продукцію первинного сектору економіки Америки.

3. Поясніть роль Америки в забезпеченні світової продовольчої безпеки.

4. Які, на вашу думку, позитивні і негативні явища спостерігаються в структурі вторинного сектору економіки країн Америки?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду