Канада
- 2-01-2022, 00:27
- 995
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 25. КАНАДА
• Офіційна назва - Канада
• Столиця - Оттава
• Площа - 9984,6 тис. км2
• Населення - 35,6 млн осіб (на 2017 р.)
• Мови — англійська та французька
• Форма державного правління - держава у складі Співдружності
• Форма державного устрою - федеративна держава
• Адміністративний поділ - 10 провінцій і 3 федеральні території
• Найбільші міста - Торонто, Монреаль, Ванкувер, Оттава, Калгарі
• ВВП на душу населення -42 210 дол. (2017 р.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. З якого часу Канада звільнилася від колоніальної залежності й отримала державний суверенітет?
2. Як давно завдяки Канаді колишня група G-6 змінила формат на G-7?
3. За рахунок чого Канада - країна, де головні напрями спеціалізації належать до первинного сектору економіки, входить до першої десятки країн за ІЛР?
• Місце країни у світі та її ЕГП. Канада посідає друге місце у світі за площею, входить до десятки найрозвинутіших держав світу за індексом ІЛР, є членом G-7.
Країна розміщується на півночі Америки і численних прилеглих островах (Канадський Арктичний архіпелаг, Ванкувер, Ньюфаундленд, Принца Едуарда й ін.). Канада омивається водами Атлантичного, Північного Льодовитого й Тихого океанів і має найдовшу у світі берегову смугу завдовжки 243,7 тис. км (включно з островами).
Канада є державою у складі Співдружності. Глава країни - британський монарх, якого представляє генерал-губернатор Канади. Законодавчу владу здійснює двопалатний парламент.
• Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. За багатством природно-ресурсного потенціалу Канада посідає одне з провідних місць у світі. У надрах Канади містяться близько 60 видів різних мінеральних ресурсів, серед яких вугілля (передгір’я Скелястих гір), залізні руди (біля оз. Верхнього, на пів-ві Лабрадор і в Кордильєрах), азбест. На Канадському щиті залягають величезні родовища залізних, нікелевих, мідних і кобальтових руд, платини, золота й срібла.
Річкова мережа густа й повноводна. Територією Канади течуть Маккензі (4,5 тис. км), Колумбія, Ніагара, Святого Лаврентія, Атабаска, Фрейзер й ін. Понад 2/3 басейнів річок належать до Північного Льодовитого океану. Повноводні річки Св. Лаврентія та Ніагара мають велике господарське значення, служачи транспортними шляхами між Канадою і США. Канадські річки мають безліч порогів і водоспадів. Гідроенергетичний потенціал канадських річок є одним із найбільших у світі. Багата Канада й на озера, яких налічують тут понад 4 млн (за кількістю перше місце у світі), з них великих озер - понад 200 (Великі озера, Велике Невільниче, Велике Ведмеже, Атабаска, Вінніпег, Манітоба й ін.). Озера дуже мальовничі (мал. 87), мають чисту й прозору воду та красиві скелясті береги.
Понад третина канадської території (3,5 млн км2) вкрита лісами із цінними породами дерев (мал. 88). За загальними запасами деревини Канада поступається лише Росії та Бразилії, а за їхніми запасами на душу населення (9,7 га) посідає перше місце у світі.
Канада володіє потужним рекреаційним потенціалом. Рекреаційному розвитку сприяє і велика кількість національних парків. Так, у власності федерального уряду перебувають 34 національні парки, зокрема Банф, Вуд-Баффало, Глейшер (льодовики й озера), Джаспер, Йохо, Кей-Брейтон-Гайлендс, Принс-Альберт. Останнім часом багато парків створено на півночі Канади.
Трудові ресурси Канади характеризуються високим професійним рівнем. Рівень писемності в Канаді є одним із найвищих у світі - 99 %, а частка населення віком 25-64 роки із вищою освітою є однією з найбільших у світі - 57 %. Структура зайнятості економічно активного населення є типовою для розвинутих країн: понад 79 % працездатного населення зайнято у сфері послуг, 19 % - у промисловості й усього 2 % - у сільському господарстві. Канада відчуває певний дефіцит трудових ресурсів, особливо в районах нового освоєння на півночі країни.
Мал. 87. Гірське озеро Пейто
Мал. 88. Лісовий пояс Канади
Man. 89. Густота населення Канади (осіб/км2)
• Система розселення. Чисельність канадців в останні десятиліття зростала високими темпами, завдяки як високій народжуваності, так і великому притоку іммігрантів (щороку до 250 тис. осіб).
Канада є малозаселеною країною, її середня густота - 3,4 особи/км2. Більша частина населення країни зосереджена уздовж кордону із США (2 % території, понад 50 % мешканців). Північ Канади майже безлюдна (мал. 89).
Важливою сучасною тенденцією є швидке зростання кількості міського населення (82 %), однак містом вважається населений пункт із кількістю мешканців усього в 1 тис. осіб. Найбільшими містами є Торонто (2,7 млн осіб) і Монреаль (1,7 млн), агломерації яких є найбільшими в країні.
• Сучасний стан господарства. Канада - високорозвинута постіндустріальна країна з високим економічним потенціалом та одним із найвищих у світі рівнем життя населення.
Третинний сектор у Канаді є провідним сегментом економіки (71 % ВВП), що розвивається випереджальними темпами, особливо в таких галузях, як транспорт, освіта, будівництво, банківська справа, комунікації, торгівля, туризм і державна служба. Канада має сучасну транспортну мережу, яка є однією з найрозвинутіших у світі. Залізниці тягнуться на 77,9 тис. км, найбільший залізничний вузол країни - Монреаль. Найгустіша мережа шляхів - у південній частині країни, де прокладені дві трансконтинентальні залізниці, які мають кілька відгалужень у райони видобутку корисних копалин і до лісових розробок. Головні міста Канади зв’язані між собою автострадами, загальна довжина автошляхів у країні - 1,04 млн км. Півднем країни проходить Трансканадська автотраса від Ньюфаундленда до м. Прінс-Руперт на Тихому океані (мал. 90), побудовані також Аляскинське шосе (2,5 тис. км завдовжки) і шосе «Маккензі». Велике господарське значення має морський і річковий транспорт. Найбільші порти країни - Ванкувер, Монреаль, Квебек, Торонто. Головними повітряними воротами країни є Торонто (понад 30 млн пасажирів на рік), Ванкувер і Монреаль. Основною авіакомпанією країни є Air Canada.
Мал. 90. Трансканадське шосе (7,8 тис. км)
Туризм є одним із важливих джерел прибутків Канади. У 2016 р. країну відвідали понад 20 млн іноземних туристів. їх приваблюють національні парки з незайманою природою, Ніагарський водоспад, безліч озер і гірських вершин, культурна спадщина міст Квебек (мал. 91), Монреаль, Ванкувер.
Промисловість Канади представлена практично всіма галузями сучасного виробництва. Канада посідає провідні місця у світі за видобутком урану, азбесту, нікелю, цинку, срібла, міді, золота, свинцю тощо. Велике значення має видобуток нафти (218 млн т - VI місце у світі) й природного газу (152 млрд м3 - V місце), родовища яких розміщені у штаті Альберта. Великою мережею трубопроводів нафта транспортується в основні нафтопереробні центри в провінціях Онтаріо і Квебек, а також постачається на термінали США. Велику роль в енергетиці відіграють гідроресурси, на ГЕС виробляють 61 % електроенергії. На 4 АЕС припадає 17 % канадської електроенергії. Дешева електроенергія стала запорукою розвитку енергоємного металургійного виробництва, зокрема виплавки алюмінію (3,2 млн т - III місце у світі). Чорна металургія працює на місцевій сировині (залізна руда Лабрадору).
Основою обробної промисловості є машинобудування, зокрема автомобілебудування. Останнє базується на філіях і дочірніх підприємствах американських та японських компаній. Виробляють 2,3 млн авто (центри - Онтаріо і Квебек). Крім того, у Канаді виготовляють мотоцикли, снігоходи (понад 400 тис.), середньомагістральні літаки; прискореними темпами розвиваються такі нові напрями, як виробництво електронного й електротехнічного обладнання, різних засобів телекомунікації. Хімічна промисловість має багату сировинну базу і представлена рядом великих заводів із виробництва сірчаної кислоти, мінеральних добрив, синтетичного каучуку, гумових виробів, пластмас. Канада володіє величезним лісовим фондом, щороку заготовляється понад 170 млн м3 деревини, країна є одним із найбільших у світі виробників паперу.
Сільське господарство Канади відрізняється високим рівнем спеціалізації та механізації, високою продуктивністю праці. Домінуючим є тваринництво, яке спеціалізується на розведенні м’ясної та молочної худоби, зростає роль птахівництва. На півночі населення займається оленярством і полюванням. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні зернових (пшениці, ячменю, вівса й кукурудзи) у степових провінціях. Для внутрішнього споживання вирощують льон, сою, картоплю, овочі, тютюн тощо. Садівництво поширене в Британській Колумбії, тому недарма її звуть ще «садом Канади».
Мал. 91. Історичний центр Квебека
• Характерні риси просторової організації виробництва. Канаду зазвичай поділяють на п’ять економічних районів (мал. 92).
Центральний район розміщений на південному сході країни, є найбільш освоєним і промислово розвинутим. Він займає 26 % території Канади, однак на нього припадає 60 % населення, 76 % продукції обробної промисловості і 42 % агропродукції. Тут розташовані найбільші економічні центри країни - міста Торонто (найбільше місто Канади, великий промисловий, торговий і фінансовий центр, великий транспортний вузол, і Монреаль (важливий діловий, промисловий і культурний центр, технології, туризм, кіноіндустрія), а також столиця країни - місто Оттава.
Мал. 92. Економічні райони Канади
Атлантичний район розміщений на узбережжі Атлантичного океану і займає всього лише 5 % території Канади. Це найслабкіший в економічному відношенні район, із видобувною промисловістю, сільським господарством і рибальством. На базі місцевих руд розвивається металургія. Основний економічний центр - Галіфакс (великий морський порт, судно- і автомобілебудування, туризм).
На Степовий район припадає 20 % канадської території, що охоплює більшу частину Великих рівнин. Ці території дають країні нафту й природний газ, нікель, калійні солі, поліметали, провідну роль у ньому відіграє сільське господарство. Найбільший центр - Вінніпег (великий транспортний, фінансовий, промисловий, сільськогосподарський та науковий центр).
Майже 10 % території і 12 % населення припадає на Тихоокеанський район. Він є територією нового освоєння, що спеціалізується головним чином на постачанні сировини - лісової, мінеральної та аграрної. Традиційною діяльністю є рибальство. Головний економічний центр - Ванкувер (найбільший порт Канади, центр з розробки програмного забезпечення і кіноіндустрії, розвинутий туризм).
Північний район є регіоном нового освоєння, що охоплює 39 % країни і спеціалізується на гірничорудній промисловості, гідроенергетиці й кольоровій металургії. Останнім часом набуває розвитку екологічний туризм.
• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Канада належить до провідних торговельних держав світу. Вона вивозить близько 40 % усієї виробленої продукції і завозить понад 1/3 споживаних товарів. Експорт Канади складається з алюмінію, уранового концентрату, нафти й природного газу, залізної руди, деревини, паперу, пшениці та м’яса. В імпорті переважають готові промислові вироби (електроніка, наукові інструменти), вугілля, бавовна, каучук, продовольство тощо. Найбільшим торговельним партнером є США, а також Японія і країни Євросоюзу.
• Населення - 934 тис. мешканців, густота населення - 335 осіб/км2.
• Місто стоїть на р. Оттава на висоті 72 м.
• Оттаву засновано в 20-ті роки XIX ст. під первісною назвою Байтаун. У 1858-67 рр. Оттава стала столицею англійської колонії (провінції) Канада, а з 1931 р. - і незалежної держави.
• Провідне місце займають радіоелектронна, приладобудування, целюлозно-паперова, поліграфічна промисловість. Дуже часто столицю називають Північною Кремнієвою долиною, оскільки тут створені такі гіганти електронної індустрії, як Nortel, Corel, JDS тощо. Діє міжнародний аеропорт (Аплендс).
• Для Оттави характерні багатство води та зелені (понад 140 парків). У місті відомі неоготичний комплекс парламенту, Національний центр мистецтв, університет тощо.
Торговельно-економічні відносини між Україною і Канадою отримали позитивну динаміку до збільшення обсягів двосторонньої торгівлі. У структурі українського експорту товарів до Канади переважають чорні метали, ядерні реактори, котли і машини, різна аграрна продукція тощо; до України везуть канадське мінеральне паливо, нафту і нафтопродукти, фармацевтичні вироби, рибу тощо. На території Канади проживає близько 1,2 млн колишніх українців або вихідців з України. За чисельністю українська громада Канади є другою у світі (після української громади Росії) групою українців, які мешкають поза межами України. Українці становлять 3,8 % від загального населення країни та є сьомою національною меншиною Канади. Українська діаспора в Канаді дбає про своє духовне й історичне коріння.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
• Назва країни має цікаве походження. Коли французький дослідник Жак Картьє дістався Нового Світу, місцеві мешканці запросили його в kanata, тобто «село». Дослідник вирішив, що це і є назва країни. Пізніше kanata трансформувалася в Canada.
• Канадський прапор, який неофіційно називають the Maple Leaf (кленовий лист) і l’Unifolié (французькою «однолистий»), уперше з’явився як офіційний 15 лютого 1965 р., майже через 100 років після утворення держави (в 1867 р.). Відтоді 15 лютого в Канаді відзначають День національного прапора.
• Канада - батьківщина хокею. Перша професійна хокейна команда була створена в Канаді в 1904 р. Знаменитий Кубок Стенлі виставлений у Залі хокейної слави музею (м. Торонто).
1. Доведіть, що Канада належить до числа світових економічних лідерів.
2. Які чинники визначають місце Канади в МПП? Як вони впливають на спеціалізацію канадської економіки?
3. Дайте оцінку природно-ресурсному потенціалу Канади.
4. Охарактеризуйте особливості системи розселення в Канаді.
5. За якими критеріями Торонто і Монреаль набули статусу світових міст в Америці?
6. Які виробництва первинного та вторинного секторів економіки визначають міжнародну спеціалізацію Канади? Укажіть передумови розвитку туризму як однієї зі сфер третинного сектору економіки країни.
7. Поясніть особливості утворення, вибір місць розселення української діаспори в Канаді. У чому причина тісноти зв’язків канадських українців з історичною Батьківщиною (Україною)?
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6
Тема: Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади і Бразилії
Мета: закріпити знання про секторальну модель економіки країн Америки та місце в ній машинобудування; ознайомитися з провідними напрямами машинобудування та найбільшими ТНК США, Канади та Бразилії; порівнювати та аналізувати структуру виробництва продукції машинобудування в найбільших країнах Америки; робити висновки щодо факторів розміщення, проблем та перспектив виробництва машин і обладнання в країнах, що досліджуються.
Завдання:
1. За допомогою тексту параграфів підручника, відповідних тематичних карт атласу та додаткових джерел інформації порівняйте сучасний стан машинобудування в країнах Америки:
2. Визначте риси і причини подібності сучасного стану і перспективи розвитку машинобудування США, Канади та Бразилії.
3. Назвіть риси та причини відмінності, що характеризують машинобудування США, Канади та Бразилії.
ОРІЄНТОВНА ТЕМА ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Складники підприємницького успіху української діаспори в Канаді та США.
Коментарі (0)