Велика Британія (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії)
- 3-01-2022, 13:51
- 615
10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)
§ 12. Велика Британія (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії)
Пригадайте
• чому Велику Британію називали «володаркою морів»
• на які корисні копалини багатий шельф Північного моря
1. Економіко-географічне положення. Природні умови та ресурси.
Велика Британія складається із трьох історико-географічних областей, розташованих на острові Великобританія (Англія, Шотландія й Уельс) і четвертої (Північна Ірландія), яка розміщена на північному сході острова Ірландія. Саме на цьому острові країна межує з незалежною країною Ірландією.
Мал. 1. Частка Великої Британії у світовій економіці (2016 р.).
Наявність на узбережжі численних бухт, зручних для спорудження портів, дозволяє їй успішно підтримувати економічні відносини з іншими країнами, експортувати готову продукцію й імпортувати сировину з країн Америки, Азії й Африки (мал. 1).
За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника визначте особливості природних умов і ресурсів Великої Британії. Зверніть увагу на рівень забезпечення паливними корисними копалинами.
2. Населення. Система розселення. Співдружність націй.
Демографічні процеси у Великій Британії характеризуються рисами, властивими більшості високорозвинених країн. У країні низький природний приріст, відбувається старіння населення. У національному складі переважають англійці — 82%, шотландці становлять десяту частину населення, ірландці й валлійці (корінні жителі Валії) — по 2 %, іммігранти з країн Співдружності — 4 %. За віросповіданням британці є християнами (англійці, шотландці та валлійці здебільшого протестанти), завдяки мігрантам зростає кількість прихильників ісламу та індуїзму.
Розміщене населення Великої Британії на території нерівномірно. Середня густота населення становить близько 270 осіб/км2. Найбільша густота населення в Англії (370 осіб/км2), найменша — у Шотландії та Центральному Уельсі (понад 100 осіб/км2). Понад 90% британців проживають у містах, причому половина з них у великих (понад 100 тис. жителів). На території країни сформувалися кілька міських агломерацій із населенням понад 1 млн осіб, зокрема Великий Лондон, Західно-Мідлендська (центр — місто Бірмінгем), Великий Манчестер, Клайдсайд (Глазго). Частина з них утворюють один із мегалополісів світу — Англійський, або Лонлів (Лондон—Ліверпуль).
Наслідком минулого, коли до складу Британської імперії входили колонії, розташовані по всьому світу, стала Співдружність націй. Вона є добровільним об’єднанням суверенних держав, кожна з яких здійснює власну політику. Зараз до складу Співдружності входять 32 республіки й шість монархій, ще 16 її членів офіційно називають країнами у складі Співдружності. Кожна з них номінально визнає своїм головою монарха Великої Британії та Північної Ірландії (зараз це королева Єлизавета II).
3. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Домінуючі складові третинного сектору.
У структурі британської економіки провідним сектором є третинний, який створює 78,4% ВВП, тобто він перебуває на одному рівні із Францією. Лідерами в ньому є фінансові та бізнес-послуги, наприклад управління активами заможних людей світу, які значною мірою визначають спеціалізацію країни у світовій економіці. У Лондоні розташовані штаб-квартири найбільших банків і фінансових компаній, третина з яких представляють країни ЄС. Фахівці вважають, що у зв’язку з виходом Великої Британії із цього об’єднання їхня кількість зменшиться.
У столиці також розташовані найважливіші товарні й фондові майданчики світу. Серед них — Лондонська фондова біржа, Лондонська біржа металів, Міжнародна нафтова біржа. Завдяки цьому країна є світовим лідером за операціями із металами, торгівлі акціями (цінними паперами) різних компаній та із валютних операцій (більше третини світового обігу валюти), а Лондон посідає перше місце в рейтингу світових фінансових центрів. Він лідирує і в галузі управління активами заможних людей світу.
Велика Британія є провідним європейським і третім світовим страховим ринком.
Країні належить третє місце за розміром банківських активів (10 трлн дол.) після Китаю (20 трлн дол.) та США (15,9 трлн дол.). Британську банківську систему вигідно вирізняє міжнародна спрямованість: не лише зарубіжні банки складають значну частину банківської системи країни, а й британські банки впевнено конкурують на міжнародних ринках.
Велика Британія є одним зі світових лідерів у нанотехнологіях, які дозволяють отримати нові матеріали або пристрої із заданими властивостями шляхом управління окремими атомами й молекулами. У країні створено широку мережу дослідних установ для проведення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. Найбільш перспективними напрямками застосування нанотехнологій є електроніка, медицина, автомобіле- та літакобудування.
Мал. 2. Гра в крикет. Майже всі навчальні заклади Великої Британії мають власну спортивну базу. Стало загальноприйнятим, що «спортивний» день для студентів — середа. У цей день зазвичай навчальні заняття скорочуються, а в деяких університетах і зовсім скасовуються, щоб повністю присвятити себе спортивним заняттям. Найбільш популярні — футбол, регбі, академічне веслування й типово англійська гра — крикет.
Загальновідомі британські дослідження в галузі біотехнологій, які за масштабами є найбільшими в Європі. Так, у сільському господарстві це виведення стійких до хвороб тварин із високою продуктивністю і якістю продукції, наприклад овець, які дають молоко з необхідними для людини білковими продуктами.
Про значення науки та її зв’язок з актуальними проблемами господарства свідчать зміни, які відбулися в освіті. Технічні школи й коледжі збільшують кількість професійних наукових кадрів, працюють у тісному контакті з представниками бізнесу.
До британської освіти, яку вважають своєрідним еталоном, у всьому світі ставляться з повагою. У країні більше 40 університетів, провідні й найстаріші серед них — Оксфорд і Кембридж.
Особливістю освіти у Великій Британії є навчання в закритих приватних освітніх установах. У них школярі та студенти перебувають постійно. Після занять та у вихідні співробітники організовують спортивні та екскурсійні програми, розважальні та культурні заходи (мал. 2).
Одним із важливих джерел доходів країни є туризм. Переважна кількість іноземних туристів приїжджає із найближчих європейських країн: Ірландії, Франції, Нідерландів, Бельгії, Німеччини, скандинавських країн, а також із країн, у яких живуть нащадки мігрантів із Британії, — США, Канади, Австралії, Нової Зеландії. Збільшується кількість туристів із Китаю. Частина туристів є транзитними.
Велика Британія — острівна держава з розвиненою економікою та значними обсягами зовнішньої торгівлі. Цим пояснюється важливість морського транспорту. Найбільші порти країни — Лондон, Ліверпуль, Саутгемптон, Гуль. Створення швидкісної залізниці під Ла-Маншем зменшило навантаження на порти південної частини країни й спростило сполучення з материком.
У внутрішніх перевезеннях найбільшою є роль автомобільного транспорту. За довжиною автомобільних доріг на одиницю площі Велика Британія посідає четверте місце у світі.
Залізнична мережа є густішою на півдні, найбільший вокзал — Ватерлоо (Лондон). Із Лондона можна дістатися більшості великих міст острова Великобританія.
Збільшується значення авіаційного транспорту. Найбільший міжнародний аеропорт країни та всієї Європи — Хітроу (Лондон). За рік його працівники обслуговують понад 450 тис. літаків і майже 70 млн пасажирів (у тому числі транзитних).
4. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.
Як і в більшості інших високорозвинених країн, у промисловості Великої Британії провідна роль належить машинобудуванню та хімічній промисловості.
Машинобудування дає 40% вартості продукції обробної промисловості. Воно досить різноманітне й технічно високо оснащене. Його новітні виробництва — авіакосмічне (разом із Францією країна посідає друге-третє місця у світі за будівництвом літаків (мал. 3), є лідером у виробництві авіаційних двигунів), електронне, електротехнічне машинобудування, військово-промисловий комплекс. Вони розвиваються переважно на південному сході країни, де зосереджені найбільші наукові центри Кембридж та Оксфорд, висококваліфіковані трудові ресурси і найсприятливіші умови для кооперування з іншими європейськими країнами, а також у Мідленді (Бірмінгем, Ковентрі), який посідає зручне стратегічне положення в центрі Англії. Схожу географію має й автомобілебудування. Воно представлено відомими моделями легкових і вантажних автомашин, які переважно виготовляють на заводах найбільших автомобільних компаній світу (мал. 4). Загальне машинобудування представлене в Йоркширі, на півночі Англії та в Шотландії. Воно орієнтується на металургійні заводи.
Хімічна промисловість Великої Британії спеціалізується на виробництві нафтопродуктів, пластмас, фарб, кислот, соди, хімічних волокон, штучного каучуку, композитних матеріалів, які використовуються в авіабудуванні. Розвинені парфумерне й фармацевтичне виробництва. Більше третини нових європейських фармацевтичних препаратів, які використовують у лікуванні найбільш тяжких захворювань, виготовлені у Великій Британії. На експорт іде приблизно третина хімічної продукції. Найбільші центри — Лондон, Мідлсбро, Ліверпуль, Едінбург — тяжіють до узбережжя.
Велика Британія — єдина країна Європи, яка майже повністю забезпечує свої потреби в усіх видах палива. Видобуток вугілля ведеться на державних шахтах у кількох вугільних басейнах. Він поступово скорочується.
Мал. 3. Авіаційний двигун компанії «Роллс-Ройс» на американському літаку «Боїнг».
Мал. 4. Автомобіль «Бентлі» виробництва Великої Британії.
Нафту й природний газ добувають на дні Північного моря, звідки підводними нафто- і газопроводами транспортують на нафтопереробні заводи. Тому більшість цих підприємств розміщені на східних берегах Великої Британії. Вони можуть переробляти понад 110 млн т нафти на рік.
Велика Британія має потужну електроенергетику. Майже 70% електроенергії виробляють ТЕС. Основна їх частина розташована в центральній і південно-східній частинах Англії. Значну частку електроенергії (майже 1/6) виробляють АЕС. Найпотужніші з них працюють на півдні Англії. Частка ГЕС у виробництві електроенергії є незначною. Найбільше значення вони мають у Шотландії. Велика Британія має значні ресурси вітрової енергії і посідає восьме місце у світі за її виробництвом. Постійно зростає значення біоенергії.
У чорній металургії обсяги виробництва за останні 40 років скоротилися вдвічі й зараз становлять близько 10 млн т сталі на рік. Металургійні підприємства виробляють переважно спеціальні та якісні марки сталі.
Серед виробництв кольорової металургії провідними є виплавка свинцю та цинку (третє місце у світі) й алюмінію. Орієнтація на імпортну сировину (хоча зараз значна частина кольорових металів виплавляється з металобрухту) привела до зосередження таких підприємств у портах (Ланкашир, Південна Валлія). Виробництво алюмінію найкраще розвинене в Шотландії, де електроенергія є дешевою.
У легкій промисловості зберегло свої позиції виробництво найбільш дорогої продукції — шерстяних (Йоркшир) та лляних (Північна Ірландія) тканин.
Харчова промисловість орієнтується переважно на внутрішнього споживача, тому найбільше розвинена в Англії. Виділяються м’ясна, рибна промисловість, пивоваріння. На Велику Британію припадає значна частина європейського ринку охолоджених продуктів харчування. Вона відома своїми технологіями упаковки продовольства, виробництвом екологічно чистої та корисної їжі.
5. Спеціалізація сільського господарства.
Сільське господарство країни відрізняється високим рівнем механізації, хімізації та продуктивності праці, але порівняно із Францією виробляє значно менше продукції. Його основою є тваринництво (молочне й м’ясо-молочне скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво). Найбільші тваринницькі господарства розташовані в західній, більш вологій частині острова Великобританія.
У рослинництві половина оброблюваних земель зайнята під багаторічними травами; найбільші їхні площі — на заході країни. На інших землях вирощують зернові культури, цукровий буряк, овочі, ягоди й фрукти, кормові культури. Традиційною культурою є картопля, яку вирощують повсюдно, особливо в Північній Ірландії, на східному узбережжі Англії і в Шотландії.
Характерні риси просторової організації господарства. Зовнішні економічні зв'язки.
На території Великої Британії сформувалися кілька потужних економічних районів — Південна Англія, у тому числі південний схід (навколо Лондона), Центральна Англія, у тому числі Західний і Східний Мідленд, Північна Англія, у тому числі Ланкашир і Йоркшир, Уельс, Шотландія і Північна Ірландія. Завдяки Великому Лондону Південна Англія є найбільш потужним районом. У структурі його господарства явно переважають різні види послуг, а промисловість відрізняється багатопрофільною структурою.
Особливістю зовнішніх економічних зв’язків країни є велика роль вивезення капіталу. Країна має величезні інвестиції за кордоном. Зараз найбільше капіталів вкладається у сферу обслуговування США й розвинених країн Співдружності, а також у виробництва інших країн, що забезпечують країну сировиною й продовольством.
Традиційно великим є значення зовнішньої торгівлі. Велика Британія експортує близько чверті виробленої продукції. Основними статтями експорту є продукція точного та транспортного машинобудування, електрообладнання, енергоносії, продукція хімічної промисловості. Завозяться кольорові та рідкісні метали, частково залізна руда, машини та обладнання, продукти харчування. Провідними торговельними партнерами Великої Британії залишаються країни ЄС. На них припадає 50% товарообігу, у тому числі на Німеччину — 14 %, Нідерланди — 7 %, Францію — 5 %. Провідними партнерами в інших регіонах є США і Китай — по 8% товарообігу. Сальдо торговельного балансу країни, як правило, є від’ємним.
Велика Британія є другим у світі після США експортером послуг (330 млрд дол. на рік). Найбільше значення мають банківські, страхові, консультативні, транспортні, а також у галузі комп’ютерного програмування. Один із найбільших ринків страхування у світі — Лондонський Ллойд. Він страхує надзвичайно велику кількість різноманітних, у тому числі унікальних, об’єктів і ризиків у різних країнах.
7. Міжнародні зв'язки України й Великої Британії.
За обсягами зовнішньої торгівлі України Велика Британія розташована на 11-му місці. У структурі експорту з України переважає продукція чорної металургії та агропромислового комплексу, у структурі імпорту найбільше хімічної продукції, енергоресурсів і засобів транспорту. За інвестиціями, які надійшли до економіки України, держава посідає шосте місце.
Головне
• Велика Британія — острівна держава, розташована на Британських островах.
• Країна має основні види палива на своїй території.
• Демографічні процеси у Великій Британії характеризуються рисами, властивими більшості високорозвинених країн.
• У структурі британської економіки провідним сектором є третинний, лідерами в ньому є фінансові та бізнес-послуги.
• У промисловості Великої Британії провідна роль належить машинобудуванню та хімічній промисловості.
• Сільське господарство країни відрізняється високим рівнем механізації, хімізації та продуктивності праці.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Якими є особливості природних умов Великої Британії? 2. Якими є особливості системи розселення? 3. Розкажіть про характерні риси третинного сектору країни. 4. Охарактеризуйте промисловість країни. 5. Розкажіть про спеціалізацію сільського господарства країни. 6. Використовуючи карти атласу, охарактеризуйте транспортну мережу Великої Британії. 7. Якими є особливості зовнішніх економічних зв'язків Великої Британії?
Практичне завдання
Позначте на контурній карті найбільші центри машинобудування Великої Британії. Назвіть особливості географії основних виробництв.
Набуваємо практичних навичок
Використовуючи додаткові джерела знань, зберіть дані про британську систему освіти. Висловіть свою думку про її відмінності від української і запропонуйте пропозиції щодо вдосконалення вашого навчального закладу.
Географічні дослідження
Лондон, Берлін, Париж, Київ: схожість і відмінність сучасного розвитку міст
Коментарі (0)