Італія. Вторинний та третинний сектори економіки
- 3-01-2022, 16:15
- 2 493
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 33. Італія. Вторинний та третинний сектори економіки
Які споживчі товари італійського виробництва вам відомі?
1. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.
Головні особливості промисловості Італії: порівняно велике значення легкої та харчової промисловості; незначні обсяги видобутку корисних копалин і, як наслідок, суттєва залежність від імпортної сировини; недостатня спеціалізація на виробництві наукоємної продукції; дуже значний державний сектор.
Для розміщення промисловості характерна велика нерівномірність. Більшість виробничих потужностей розташована на півночі, де особливо виділяється «промисловий трикутник» Мілан—Турин—Генуя, який можна порівняти з найрозвиненішими промисловими районами світу.
На ТЕС виробляється до 65% електроенергії, ще майже третина на ГЕС. Після аварії на Чорнобильській АЕС на всенародному референдумі італійці проголосували проти розвитку атомної енергетики, і в 1990 р. в Італії було зупинено останній ядерний реактор.
Чому уряд Італії відмовився від використання АЕС, незважаючи на високу залежність країни від імпорту паливних ресурсів? Металургійна промисловість Італії виплавляє до 25 млн т сталі на рік. Найбільші підприємства працюють на імпортній сировині й паливі, тому розташовані на узбережжі (Генуя, Неаполь, Таранто). Поблизу великих машинобудівних центрів (Мілан, Турин) діють підприємства переробної металургії.
Машинобудування — найважливіша складова промисловості (30 % промислового виробництва). Його особливість — спеціалізація на виробництві товарів переважно середнього рівня складності. У транспортному машинобудуванні провідне місце посідає «ФІАТ» (із 2014 р. — «ФІАТ-Крайслер»). Цей багатоцільовий концерн виробляє легкові автомобілі «ФІАТ» та «Мазераті», вантажні автомобілі й автобуси «Івеко», рухомий склад для залізниць, міський електротранспорт. Найбільші підприємства транспортного машинобудування зосереджені в Турині («столиця» концерну «ФІАТ»), Мілані, Брешії.
Які вимоги висувають до спортивних автомобілів? Чому обсяг їх виробництва обмежений?
У світі добре відома й інша продукція машинобудування Італії: промислове та офісне обладнання, сільськогосподарські й шляхово-транспортні машини, телекомунікаційна апаратура. Найвідомішим виробником офісного обладнання, у тому числі комп’ютерів різного класу, є фірма «Оліветті». Її найбільший завод розташований поблизу Турина (місто Івреа). Італія є четвертою країною у світі за обсягом виробництва текстильного обладнання.
Світове значення має виробництво побутової електротехніки. Кожний дванадцятий холодильник світу й кожна восьма пральна машина виготовлені в Італії.
Із новітніх виробництв представлені авіаційне машинобудування (Турин, Неаполь) та електронна промисловість (переважно на півдні).
Італія посідає третє місце за обсягами хімічного виробництва в Європі та 11-те у світі (на її частку припадає близько 10% європейського ринку). Спеціалізація промисловості — нафтохімія та хімія органічного синтезу. Найбільше значення має виробництво синтетичних волокон, пластмас, автомобільних шин, фармацевтичних препаратів (друге місце в Європі). Нафтопереробка в Італії — одна з найпотужніших у світі (заводи здатні переробляти понад 200 млн т нафти на рік, але ніколи не були завантажені повністю).
Найважливіші райони зосередження хімічної промисловості — портові міста й головний центр Ломбардії — Мілан. Загалом на Ломбардію припадає 31 % усіх підприємств і 41 % усіх зайнятих у хімічній промисловості країни. За значенням цей регіон поступається в ЄС тільки Рейнській області та регіону Іль-де-Фране.
Чим би ви пояснили особливості географії хімічної промисловості країни?
Італія — великий виробник споживчих товарів: бавовняних тканин, взуття, одягу, меблів. Найбільше підприємств легкої промисловості розташовано на півночі. Найважливіше значення мають текстильне, швейне й взуттєве виробництва. Текстильна промисловість Італії виробляє 15% вовняних тканин світу (друге місце після Китаю). Країна — провідний експортер одягу в Європі та модельного шкіряного взуття в Європі та світі (у 2016 р. було експортовано майже 200 млн пар взуття на 9 млрд євро).
Харчова промисловість — серед лідерів обробної промисловості. У країні зареєстровано 36 тис. підприємств, на яких працює близько 400 тис. осіб. Найбільше виробляється молочної продукції (у тому числі різноманітні сири, наприклад моцарелла), кондитерських і м’ясних виробів, овочевих і фруктових консервів, виноградних вин, маслинової олії. Харчова промисловість розміщена територією порівняно рівномірно.
Знайдіть спільні риси у спеціалізації легкої і харчової промисловості Італії та Франції.
2. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.
Провідним у країні є третинний сектор, який створює 73,8% ВВП країни. Найбільше значення мають фінансові послуги й туризм, хоча кількість зайнятих у них дещо зменшилася, перш за все через поширення сучасних інформаційних технологій.
Фінансовий сектор в останні роки характеризується об’єднанням банків і страхових компаній. Тому їх кількість постійно зменшується. Так, банківська група «Інтеза Санпаоло» була утворена у 2007 р. в результаті злиття двох провідних італійських банків.
Великі банки країни є власниками великих підприємств, страхових компаній і нерухомого майна. Це підвищує їхню роль в економіці й суспільно-політичному житті Італії.
Як ви вважаєте, чому банки намагаються стати власниками промислових підприємств?
Зростає значення IT-індустрії. Нові потреби споживачів спонукають компанії замислюватися над розробкою комплексних рішень з управління ланцюгами поставок та різноманітних фінансових програм. Упродовж останнього десятиліття було вирішено проблеми інформатизації установ державного сектору та створення загальнонаціональних електронних систем.
Італія — один із найбільших центрів міжнародного туризму. Вона приймає понад 65 млн осіб на рік (2/3 із країн ЄЄ), завдяки чому отримує до 35 млрд євро на рік.
Мал. 1. Альпійський курорт Кортіна-д'Ампеццо.
За допомогою додаткових джерел розкажіть про розвиток туризму в країні.
Особливість країни — значна кількість державних підприємств. Так, італійський транспорт на 50% належить державі.
У внутрішніх перевезеннях основну роль відіграє автомобільний транспорт. Близько половини автомобільних доріг побудовано на півночі, на півдні густота дорожньої мережі значно менша. Головна транспортна вісь країни — «Автострада Сонця», що з’єднує Турин, Мілан, Флоренцію, Рим, Неаполь та йде в Калабрію і на Сицилію. У міжнародних перевезеннях основне навантаження лягає на дороги, прокладені в Альпах.
Країна витягнута з півночі на південь, тому мережа автошляхів і залізниць найбільш розвинена в меридіональному напрямку. Широтних магістралей недостатньо. Найбільші промислові міста Італії зв’язує залізничне сполучення. Так, між Римом і Міланом, Генуєю, Венецією, Неаполем курсують швидкісні поїзди.
Важливим засобом пересування є повітряний транспорт. Особливо широко авіація використовується для зв’язку з островами та в міжнародних сполученнях. Найбільші аеропорти країни розташовані в Римі (Фіумічіно ім. Леонардо да Вінчі), Мілані й Неаполі.
У зовнішніх перевезеннях переважає морський транспорт. Між материком та островами Сицилія і Сардинія налагоджені поромні переправи. Найбільші порти країни — Генуя, Трієст, Неаполь.
3. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
У межах Італії виділяють більш розвинену промислову північ і трохи відсталий південь.
За структурою господарства північ нагадує Центральну Європу, а південь має спільні риси з деякими середземноморськими районами (Португалія, Греція). Тут частка сільського господарства значно вища, ніж на півночі.
Поясніть відмінності в рівні розвитку півночі і півдня Італії.
На світовий ринок країна постачає промислове обладнання, автомобілі, оргтехніку, побутову електротехніку, метали й вироби з них (у тому числі труби), тканини, одяг, взуття, а також товари побутової хімії й продукти харчування, у тому числі вина. Найбільше італійських товарів купують країни — члени ЄС і США. В імпорті значною є частка промислового обладнання, товарів хімічної промисловості та енергоносіїв (переважно нафти, нафтопродуктів і природного газу). Більш вагомою, ніж в експорті, є роль інших видів мінеральної сировини. Імпорт географічно більш різноманітний, але все-таки понад половина припадає на країни ЄС.
Розгляньте таблиці 1, 2. Із якими країнами Італія має додатне, а з якими — від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі? Які з основних торговельних партерів Італії не входять до ЄС?
Основними країнами-інвесторами в економіку Італії є Нідерланди, Франція і Люксембург, а також США та Швейцарія. Для підтримки й розвитку експорту країни та залучення іноземних інвестицій італійський уряд прийняв спеціальну програму «План "Зроблено в Італії”».
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки України та Італії.
Таблиця 1
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ІТАЛІЇ (2015—2016 рр.), млрд євро
Таблиця 2
ОСНОВНІ ТОРГОВЕЛЬНІ ПАРТНЕРИ ІТАЛІЇ (2016 р.)
ВИСНОВКИ
• У промисловості Італії виділяються легка та харчова.
• Основну частину ВВП створює третинний сектор, найбільше значення мають фінансові послуги та туризм.
• У внутрішніх перевезеннях основну роль відіграє автомобільний транспорт, у зовнішніх — морський.
• На світовий ринок країна постачає продукцію машинобудування, легкої, хімічної та харчової промисловості.
• У межах Італії виділяють більш розвинену промислову північ і трохи відсталий південь.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. У чому полягає особливість структури обробної промисловості Італії?
2. Порівняйте спеціалізацію машинобудування Франції та Італії.
3. Франція та Італія по-різному підійшли до розвитку атомної енергетики. Знайдіть позитивні й негативні аспекти в підходах уряду Італії.
4. Охарактеризуйте зовнішні економічні зв'язки Італії.
Дослідження. Кластери в Італії як домінуюча форма організації виробництва товарів і послуг
1. За допомогою додаткових джерел визначте, що таке кластери.
2. З’ясуйте та вкажіть особливості поширення цієї форми організації виробництва в Італії.
3. Зробіть висновки про значення кластерів в економіці Італії.
Практична робота 5. Складання картосхеми просторової організації (просторового каркасу) економіки однієї з європейських країн «Великої сімки» (за вибором учнів/учениць)
1. Виберіть одну з європейських країн «Великої сімки».
2. Пригадайте, які виробництва визначають міжнародну спеціалізацію країни.
3. З’ясуйте за допомогою атласу, як ці виробництва позначаються на карті (за необхідності запропонуйте свої умовні позначення).
4. Укажіть умовні позначення в легенді карти.
5. Позначте відповідними умовними позначеннями райони (центри), де набули поширення виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.
6. Зробіть висновки про особливості просторової організації економіки країни «Великої сімки».
Коментарі (0)