Субрегіони Америки та їх політико-географічні особливості
- 5-01-2022, 00:30
- 2 922
10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)
§ 32. СУБРЕГІОНИ АМЕРИКИ ТА ЇХ ПОЛІТИКО-ГЕОГРАФІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
• Пригадайте, якими є особливості природних умов (рельєфу, клімату, внутрішніх вод, природних зон) Північної та Південної Америки.
• З іменами яких мандрівників пов’язано відкриття й дослідження теренів Америки? Чому Америку називають Новим Світом?
ГЕОГРАФІЧНЕ РОЗМІЩЕННЯ ТА СКЛАД РЕГІОНУ. Америку як частину світу утворюють два материки — Північна і Південна Америка. Вони сполучені між собою Панамським перешийком, разом їхні території простягаються з півночі на південь через усю Західну півкулю. Від інших частин світу Америку відокремлено просторами Атлантичного, Тихого та Північного Льодовитого океанів. У країні як суспільно-географічному регіоні світу розрізняють кілька субрегіонів, що охоплюють низку країн і залежних територій (табл. 34).
Таблица 34
Регіональний склад Америки*
* Тут і далі регіони, субрегіони та їх склад подано згідно з геосхемою ООН.
ПОЛІТИЧНА КАРТА. Основні політико-географічні реалії країн Америки склалися після відкриття цієї частини світу європейцями. Але життя людей там існувало задовго до того, як біля берегів континенту з’явилися каравели Христофора Колумба. Після його подорожей, як відомо, почалася колонізація Америки європейськими країнами — Іспанією, Португалією, Великою Британією, Францією та ін. Процес звільнення американських країн був тривалим — вони здобували незалежність від початку ХІХ ст.
Проте й нині на політичній карті Америки існують залежні території. Так, Аруба — невеликий острів у Карибському басейні є суб’єктом федерації у складі Нідерландів; Бермудські Острови й Кайманові Острови у Карибському басейні — заморські території Великої Британії; Американські Віргінські острови й Пуерто-Рико контролюють США; Французька Гвіана є заморським департаментом Франції. Мальвінські/Фолклендські острови, що лежать у південній частині Атлантичного океану, є заморською територією Великої Британії, але водночас на них претендує й Аргентина, тому їх уважають спірною територією.
Світ у просторі й часі
Англо- й Латинська Америка
Існує поділ Америки за культурними та геополітичними, зокрема мовними, ознаками на Англо-Америку (або Північну Америку) й латинську. Англо-Америка — це США і Канада. латинську Америку утворюють країни Південної та Центральної Америки і Карибського басейну. У добу колонізації її освоювали в основному вихідці з Іспанії, Португалії та їнших країн Південної Європи, мови яких походять від латинської — звідси й назва.
За формою правління більшість країн Америки є республіками (президентськими), монархій (конституційних) значно менше: Канада, Багамські Острови, Ямайка. За територіальним устроєм більшість країн — унітарні, федераціями є найбільші за площею країни Америки — Канада, США, Мексика, Венесуела, Бразилія, Аргентина, Гренада, Ямайка.
МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ. Країни Америки є учасниками багатьох міжнародних організацій. Північноамериканська угода про вільну торгівлю (НАФТА) — інтеграційне об’єднання до якого входять Канада, США та Мексика. Його учасниками є лише три, але великі за територією та економічним потенціалом країни, які мають різні рівні економічного розвитку — високорозвинені країни та країна, що розвивається. НАФТА є однією з найбільших у світі регіональних зон вільної торгівлі (14 % світового експорту та 19 % імпорту).
Подорож у слово
Назва НАФТА походить від англ. NAFTA — North American Free Trade Agreement — Північноамериканська угода про вільну торгівлю.
Мал. 129. Емблеми міжнародних організацій
Угода передбачає усунення перешкод у зовнішній торгівлі, створення умов для справедливої конкуренції, збільшення прямого інвестування, спільний захист прав інтелектуальної власності, ефективну регіональну співпрацю та розв’язання суперечностей, регулювання міграцій робочої сили. Центром об’єднання є США: на торгівлю з ними припадає більша частина зовнішньоторгового обороту країн-сусідів. У 2017 р. Сполучені Штати ініціювали перегляд низки положень угоди, зажадавши скорочення торгового дефіциту своєї країни, припинення нелегальної імміграції до США та ін. У результаті відносини між США та іншими учасниками, особливо Мексикою, погіршилися.
Меркосур — торговельний союз держав Південної Америки: Аргентини, Бразилії, Парагваю, Уругваю (членство Венесуели призупинене). Асоційованими учасниками є Чилі, Болівія, Перу, Колумбія, Еквадор, Суринам. Це об’єднання охоплює майже 60 % території Латинської Америки. Метою союзу є сприяння вільній торгівлі, рухові товарів, валюти і людей. Згодом Меркосур перейшов на вищий інтеграційний рівень — торгівля, мита, технічні стандарти, податки і грошово-кредитна політика щодо торгівлі, промислова, транспортна, технологічна, енергетична і сільськогосподарська політика тощо.
Подорож у слово
Назва Меркосур походить від ісп. Mercosur — Mercado Comun del Cono Sur — об’єднаний ринок країн Південного конуса (так називають південну частину Південної Америки, яка формою нагадує перевернутий конус).
Ви знаєте, що НАТО (Організація Північноатлантичного договору) — це військово-політичний союз держав Північної Америки та Європи. Його мета — створення системи колективної безпеки в Північній Атлантиці та Західній Європі. Нині в НАТО — 29 членів країн Америки — це США і Канада. Колумбія стала першою та єдиною латиноамериканською країною, що співпрацює з НАТО. Сукупні військові витрати всіх членів НАТО становлять близько 60 % від загальної суми у світі. На США припадає понад 7 % витрат альянсу на оборону.
ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ. На величезних просторах Америки сформувалися різноманітні природні умови.
Північна Америка — найбільш північний субрегіон Америки. Вона лежить у субтропічному, помірному і субарктичному кліматичних поясах. На заході простягаються Кордильєри, молоді високі гори. Вони розширюються, формуючи пасма Скелястих гір і Сьєра-Неваду. Між пасмами гір розташовані Великий Басейн і пустеля Долина Смерті. На сході Північної Америки височіють старі гори Аппалачі. Прибережні низовини, що тягнуться вздовж Атлантичного океану, та неозорі Великі рівнини у внутрішній частині, добре освоєно. На Північну Америку припадає 17 % площ розораних сільськогосподарських земель світу, великі площі пасовищ, 30 % площі лісів. Річки мають потужний гідропотенціал. За багатством мінеральних ресурсів Північна Америка поступається тільки Азії. Розвідано поклади вугілля, що становлять 30 % світових запасів, нафти й природного газу — по 25 % від світових (за видобутком природного газу США посідають перше місце в світі, вугілля — друге, нафти — третє, а Канада за видобутком усіх видів палива входить до першої десятки). Є великі поклади залізних руд, руд кольорових металів, срібла, золота (США і Канада входять до першої п’ятірки), урану та ін.
Мал. 130. Гора Мак-Кінлі в Кордильєрах — найвища вершина Північної Америки, Аляска, США
Центральна Америка — це перешийок південної частини Північної Америки, що звужується на південь, який омивають води Карибського моря, Мексиканської затоки і Тихого океану. Гірські хребти Кордильєрів простягаються з Північної Америки в Центральну. У міжгірних родючих долинах, на прибережних рівнинах та Мексиканському нагір’ї люди з прадавніх часів жили землеробством і скотарством. Там нині зосереджено більшу частину населення субрегіону. Центральна Америка є зоною сейсмічної активності. Субрегіон лежить у тропічних широтах, де формується спекотний тропічний клімат. За покладами мінеральних ресурсів з-поміж невеликих за площею країн вирізняється Мексика, яка володіє багатими покладами нафти і природного газу, а за видобутком мідних, свинцево-цинкових руд, золота, срібла, сірки вона входить до першої десятки країн світу.
Мал. 131. Ландшафт Мексиканського нагір’я, Мексика
Карибський басейн — це острови, острівці й рифи (більш як 700) в Атлантичному океані між Північною та Південною Америкою, зосереджені в акваторії Карибського моря. Багато островів мають вулканічне походження, а деякі утворено кораловими рифами (Багамські). На сході від них розташоване найглибше місце Атлантичного океану — глибоководний жолоб Пуерто-Рико. Теплий тропічний клімат (температури повітря і води в морі цілорічно становлять +20 ... +30 °С), поширення коралових рифів, багатих на різноманітні види риб і черепах, сприяють розвиткові пляжного туризму. Стихійним лихом субрегіону є урагани — потужні тропічні циклони, що утворюються з червня по листопад. На островах поширені тропічні ліси, а там, де сухіше, — савани. Численні бухти островів є зручними гаванями. Через Карибське море до Панамського каналу пролягають важливі морські транспортні магістралі. Острови бідні на мінеральні ресурси, виняток становлять багаті поклади бокситів на Ямайці, нікелю — на Кубі, золота — в Домініканській Республіці. Нафту й природний газ має Куба.
Мал. 132. Багамські Острови, Карибський басейн
У Південній Америці так само, як і в Північній та Центральній, на заході здіймається гігантська стіна високих гір — Андів, що тягнуться від Панамського перешийка, розширюючись у центральній частині у вигляді високогірних плато і далі знову звужуючись до мису Горн. Тихоокеанське узбережжя і прилеглі хребти Анд — зона сейсмічної активності, тому країни, розташовані там, потерпають від землетрусів і виверження вулканів. На схід від Андів лежать величезні рівнини — Амазонська й Ла-Платська низовини та Бразильське й Гвіанське плоскогір’я. Там розкинулися басейни великих річок — Амазонки, Ориноко, Парани. Південна Америка простягається від тропічного на півночі до помірного поясів на півдні і має дуже різноманітні агрокліматичні умови. Водночас у зоні малокомфортного екваторіального й субекваторіального клімату поширена непрохідна сельва (глибинну Амазонію називають «зеленим пеклом») і Пантанал — найбільший у світі тропічний заболочений район.
Мал. 133. Амазонія, Бразилія
Природні ресурси Південної Америки великі. Там тече найбільш багатоводна річка світу — Амазонка, розташований найбільший у світі водоспад Ігуасу і найвищий водоспад Анхель (висота 979 м, Венесуела). Серед потужних ГЕС — один з найбільших у світі енергокомплексів Ітайпу (на кордоні Бразилії та Парагваю). Важливим ресурсом Південної Америки є ліси — 30 % лісових ресурсів світу, в яких зростають цінні породи дерев (червоне дерево махаоні, бальса, гевея, дерево какао, хінне та ін. Основними мінеральними ресурсами Південної Америки є рудні — золото, срібло (1/3 світових запасів), мідні (2/5), залізні й олов’яні (по 1/4), свинцево-цинкові (1/6 світових запасів) руди. Великі басейни високоякісних залізних руд є в Бразилії, Венесуелі, Перу, Чилі; бокситів — у Венесуелі, Гайані, Суринамі, Французькій Гвіані, Бразилії. В Андах зосереджено поклади мідних і олов’яних руд — у Чилі (світовий лідер), Перу (на третьому місці у світі); свинцево-цинкових — у Перу (друге місце в світі), Болівії, Бразилії, Аргентині, Чилі; золота — у Перу, Бразилії; срібла — у Перу (перше місце у світі), Чилі (друге місце). Є багаті родовища нафти і природного газу у Венесуелі, Еквадорі, Аргентині. Колумбія — світовий лідер з видобутку смарагдів. Запаси селітри в Чилі оцінюють у 98 % світових.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Які субрегіони розрізняють у складі Америки? Покажіть їх на карті.
2. На основі яких чинників розрізняють Англо- і Латинську Америку? Наведіть приклади країн, які належать до кожної з них.
3. Наведіть приклади республік і монархій із країн Америки. Який територіальний устрій вони мають?
4. У чому полягають особливості сучасної політичної карти Америки?
5. Які міжнародні організації створено в регіоні? Яка мета їхньої діяльності?
6. Які із субрегіонів Америки мають найхолодніший; найбільш спекотний; найвологіший клімат?
7. Користуючись картою, назвіть країни Америки, що розташовані у так званому рудному поясі Андів-Кордильєрів. На які рудні копалини вони багаті?
8*. Оцініть вплив інтеграційних процесів у регіоні на економічний розвиток країн, що розвиваються.
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ
Користуючись картою, схарактеризуйте особливості географічного розташування субрегіонів Америки:
група 1 — Північної Америки;
група 2 — Центральної Америки;
група 3 — Карибського басейну;
група 4 — Південної Америки.
Коментарі (0)