Канада
- 5-01-2022, 00:38
- 917
10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)
§ 37. КАНАДА
МІСЦЕ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Канада — найбільша за розміром території держава Америки, що займає 41 % площі Північноамериканського континенту і друга у світі після Росії. Суходільний кордон країна має лише зі США. Рельєф країни здебільшого рівнинний. На заході простягаються пасма Кордильєрів — Берегові хребти, Скелясті гори та гори Маккензі. Далі на схід поверхня стає рівнинною, на півосторові Лабрадор рельєф височинний. Канада багата на внутрішні води. Близько 14 % її території займають острови Канадського Арктичного архіпелагу, більша частина яких розташована за полярним колом. Попри величезні простори країни, комфортні помірні природно-кліматичні умови для життя є лише на порівняно вузькій смужці на півдні, вздовж канадсько-американського кордону. Натомість, на більшій частині території формується субарктичний і арктичний клімат. Саме тому, посідаючи друге місце в світі за величиною території, за кількістю населення Канада поступається значно меншим за площею країнам.
Таблиця 38
Канада у регіоні та світі
Великі простори обумовили багатство її природних ресурсів. На Канаду припадає близько 30 % світової площі лісів (тайга). Прибережні акваторії океанів багаті на промислові види риби. Країна володіє значними запасами вугілля, нафти і природного газу (Канадський басейн), залізної руди та руд кольорових металів (свинцево-цинкових,нікелевих, алюмінієвих, золота,урану та ін.).
Великі запаси природних ресурсів дали змогу Канаді за свою коротку історію незалежності впевнено інтегруватися у світове господарство у ролі великого експортера сировини і закласти основу для швидкої індустріалізації, а згодом і для переходу до постіндустріальної стадії розвитку. Нині це одна з провідних держав світу, член «Великої сімки», що входить до десятки найбільших світових експортерів та імпортерів, країна з одним найвищих рівнів життя населення.
За формою державного правління Канада є парламентською демократією у складі Співдружності націй. Формально главою держави є королева Великої Британії Єлизавета ІІ, а її уповноваженим представником — генерал-губернатор. Фактичні ж повноваження виконавчої влади належать уряду на чолі з прем’єр-міністром, що його формує двопалатний парламент. Канада — федеративна держава, у складі якої є провінції та адміністративні території (мал. 155).
НАСЕЛЕННЯ. За кількістю населення величезна за площею Канада сумірна з такими країнами, як Польща або Марокко. Для її демографічної ситуації характерні збалансовані народжуваність і смертність. Природний приріст становить 3—4 %, додатковий (до 6 % на рік) забезпечує імміграція. Проте останніми роками уряд прагне скоротити приплив іноземців, обмежуючи трудові міграції найбільш затребуваними для країни видами професій.
Світ у просторі й часі
Становище корінних народів
Індіанці зазнали значних утрат у колоніальних війнах між Великою Британією та Францією. Але найбільш руйнівні наслідки мало викоренення традиційної культури (вірувань, ритуалів, кочового способу життя). У 2008 р. уряд Канади приніс вибачення за таку політику, що за стандартами ООН прирівнюється до геноциду. Нащадкам постраждалих було сплачено компенсацію (2 млрд канадських доларів). Нині уряд забезпечує усі громадянські права та популяризує традиційну культуру корінних мешканців.
Так само, як і у США, канадське суспільство є «плавильним казаном» народів і рас. Близько 76 % населення мають європейське коріння (переважають англійці, шотландці, французи, ірландці, німці). Афро-канадці становлять лише 3 %, натомість понад 10 % мешканців є вихідцями з країн Азії. Частка корінних народів Америки — індіанців та інуїтів, які живуть за полярним колом, невелика — понад 4 %. У Канаді функціонують дві державні мови — англійська та французька. Англомовного населення більше — 78 %. Франкомовні ж канадці проживають переважно у провінції Квебек і мають сильне відчуття власної ідентичності — так званий квебекський сепаратизм.
РОБОТА З КАРТОЮ
1. Назвіть найбільші за площею провінції і території Канади. Де вони розташовані?
2. Назвіть провінції з найбільшою щільністю населення. Де вони розташовані? Чи є вони і найбільшими за площею?
3. У яких провінціях і територіях найменша щільність населення? Чому?
Доволі великою є спільнота канадців українського походження — понад 1,3 млн осіб (3,6 % населення країни). Багато з них зберігають культурну ідентичність і говорять українською мовою. Канадська українська діаспора — друга за величиною після Росії. Масові переміщення українців до Канади відбувалися під час чотирьох хвиль еміграції починаючи з ХІХ ст., і тривають дотепер. Канадський уряд заохочував переселенців з українських земель влаштовувати колонії у степових районах Альберти, Саскачевану і Манітоби, щоби пришвидшити їх сільськогосподарське освоєння. Згодом українські переселенці осідали здебільшого в індустріальних районах Онтаріо та Квебеку. Нині найбільше наших земляків проживає у провінціях Онтаріо, Альберта, Британська Колумбія, Манітоба, Саскачеван. У Канаді діють неурядові організації українців культурного, освітнього та соціально-політичного спрямування є школи, в яких навчання ведеться водночас і англійською, і українською мовами.
Населення Канади розміщене вкрай нерівномірно (мал. 155). На тлі загального тяжіння на південь сформувалися кілька густо заселених районів. Найбільшим з них є мегалополіс у провінції Онтаріо — так званий коридор Квебек — Уіндзор (понад 18 млн осіб), що є продовженням Приозерного мегалополісу США. Найбільші його ядра — світові міста Торонто і Монреаль та агломерація Оттава — Гатіно.
Світ у просторі і часі
Видатні українські канадці
Українські емігранти беруть активну участь у суспільно-політичному житті Канади. Так, у 1990 р. по 1995 р. найвищу посаду генерал-губернатора обіймав нащадок українських емігрантів з Буковини Рей (Роман) Гнатишин. Етнічні українці очолювали уряди провінцій Саскачеван (Рой Романів) та Альберта (Ед Стельмах).
ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ. За рівнем соціально-економічного розвитку Канада належить до провідних розвинених постіндустріальних держав світу. У ХХ ст. країна успішно здійснила індустріалізацію з пріоритетним розвитком сучасних виробництв вторинного сектору та розвинула потужний третинний сектор, приділяючи велику увагу соціальним та екологічним питанням.
Важливим чинником міжнародної спеціалізації Канади стало сусідство зі США. Інтенсивне господарське освоєння території по обидва боки кордону і сприятлива економічна політика, посилена у рамках НАФТА, сприяли залученню американського капіталу та формуванню спільного ринку між країнами.
ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. На цей сектор економіки припадає 70 % ВВП та понад 79 % зайнятого населення. Найбільшими його складниками є роздрібна торгівля та ділові послуги, зокрема фінансові.
Провідними центрами банківської діяльності є Торонто, Монреаль і Ванкувер. Канадська банківська система вважається однією з найбільш надійних у світі. Як і США, Канада є експортером вищої освіти, її університети користуються популярністю серед іноземних студентів. Країна активно розвиває різні форми дистанційного, зокрема онлайн навчання. Пріоритетним напрямом є розвиток науково-дослідної та конструкторської діяльності. Суми витрат на неї становлять десятки мільярдів канадських доларів щороку. Канада має 13 нобелевських лауреатів у сфері фізики, хімії та медицини. Канадські ТНК активно інвестують у новітні технології. У Ванкувері сформувався великий центр з виробництва програмного забезпечення та різних видів ІТ-послуг. Канада має один з найвищих у світі рівнів інтернет-охоплення населення (94 %). Надзвичайно динамічно розвивається туризм. У країні розташовані 17 об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО, зокрема історичні квартали Старого Квебека, Провінційний парк Динозавр, стародавнє місце полювання на бізонів Хед-Смешт-Ін-Баффало-Джампта ін. Найбільше туристів приймають Торонто, Ніагара-Фоллс, Монреаль, Ванкувер.
Мал. 155. Діловий центр Торонто — економічної столиці Канади
Розвиток транспорту є запорукою ефективності усієї канадської економіки, зважаючи на розмір території, великі відстані між провідними економічними центрами та віддаленість місць видобутку копалин від місць перероблення сировини й портів, через які їх експортують. Транспортна система Канади охоплює мережу залізниць, автомобільних шляхів, 10 міжнародних і сотні внутрішніх аеропортів, близько 300 морських портів на узбережжях трьох океанів. Важливу роль відіграють водні сполучення у системі Великих озер. Головні «повітряні ворота» Канади — аеропорт Торонто — Пірсон. Найбільший контейнерний морський порт — Ванкувер. Порт Монреаль розташований у глибині країни на відстані 1600 км від гирла р. Святого Лаврентія
Рекорди світу
Провінційний парк Динозавр — одне з найбільших у світі скупчень викопних решток динозаврів: там знайдено 50 їх видів; понад 500 екземплярів передано в музеї по всьому світу.
Рекорди світу
Трансканадське шосе завдовжки 8 030 км — головна автомагістраль країни, що пронизує усі десять її провінцій і сполучає узбережжя Тихого й Атлантичного океанів, є найдовшою в світі швидкісною автострадою.
ВТОРИННИЙ СЕКТОР. Чинниками, що сприяли розвиткові промисловості у Канаді, є власна сировинна база і сусідство зі США, які є великим ринком для канадскої промислової продукції та джерелом інвестицій. Канаду називають «енергетичною наддержавою» за її потужні природні енергоресурси. Вона посідає шосте місце у світі за виробництвом електроенергії, 63 % якої генерують ГЕС, близько 19 % — ТЕС, 17 % — АЕС. Дешева електроенергія дає змогу розвивати енергоємні виробництва (зокрема кольорову металургію). Велику частину електроенергії експортують до США.
У розміщенні промисловості Канади є цікава особливість: виробництва, що переробляють сировину і працюють здебільшого на експорт (кольорова металургія, деревообробне, целюлозоно-паперове), розташовані у невеликих населених пунктах, тоді як більш складні, що більше орієнтуються на внутрішній ринок, сконцентровані у великих містах. Майже 50 % обсягу продукції промисловості виробляють у провінції Онтаріо, 25 % — у Квебеку. Найвища концентрація виробництва — на півдні, у районі між озерами Гурон, Ері й Онтаріо та вздовж р. Святого Лаврентія. Там оптимально поєдналися чинники близькості сировини, великого споживчого ринку, високої концентрації трудових ресурсів, наявності науково-дослідних і освітніх центрів та зручні транспортні сполучення з американським та світовими ринками. Найбільші промислові центри — Торонто, Монреаль, Гамільтон, Лондон, Оттава. Цей район має багатопрофільну спеціалізацію з домінуванням металургії, машинобудування і металооброблення. Великими промисловими центрами є Калгарі, Едмонтон, Ванкувер.
Промислову спеціалізацією Канади в міжнародному поділі праці визначає машинобудування. Серед провідних його виробництв — автомобілебудування. Хоча країна не має власних автомобільних брендів, там працюють потужні збиральні підприємства іноземних виробників, переважно із США та Японії. Частина вироблених автомобілів йде на внутрішній ринок Канади, але більшість спрямована на ринок США. Велике значення має аерокосмічна промисловість. Канадські компанії беруть участь у міжнародних проектах з виробництва обладнання для космічних апаратів та літаків. Компанія Bombardier. (Бомбардьє) — відомий виробник пасажирських літаків, що конкурують зі світовими лідерами — компаніями Боїнг та Аеробус. Канада має сильні традиції суднобудування: випускають цивільні та військові судна, зокрема криголами, пороми, субмарини та ін. Провідні центри — Ванкувер, Галіфакс.
Виробництвом міжнародної спеціалізації є нафтопереробка — хімія органічного синтезу, виробництво гуми, пластмас, фармацевтичне (центри — Калгарі, Едмонтон, Ванкувер). Значні поклади руд чорних і кольорових металів сприяли формуванню потужної металургії. Осередок чорної металургії виник у Приозер'ї. Сталеливарною столицею країни є Гамільтон, низку підприємств зосереджено в Торонто, Монреалі. Канада посідає третє місце в світі за виробництвом алюмінію, яке тяжіє до дешевої гідроенергії у провінціях Квебек та Британська Колумбія (сировину імпортують з країн Карибського басейну). Великі простори тайги обумовили розвиток деревопереробної та целюлозно-паперової промисловості (великим центром є Ванкувер). Виробництво харчових продуктів розвивається у більшості великих міст. Приморські провінції Нью-Брансвік, Острів Принца Едварда, Нова Шотландія спеціалізуються на перероблені риби й морепродуктів, степові провінції Альберта, Саскачеван, Манітоба — на переробленні м’яса, зернових і технічних культур.
ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. Для багатьох провінцій Канади первинний сектор економіки є основним джерелом надходжень. Маючи багату мінерально-сировинну базу і високий рівень технологічної оснащеності, що дає змогу освоювати ресурси в суворих кліматичних умовах півночі, Канада сформувала потужну гірничовидобувну промисловість. Розробляють залізні, мідні, свинцево-цинкові, нікелеві, молібденові, кобальтові руди, титан, золото, срібло, платину (провінції Квебек, Онтаріо, Манітоба, Альберта, Британська Колумбія, Північно-Західні території, Юкон). Нафту і природний газ видобувають переважно у провінції Альберта. З нерудної сировини експортне значення має видобуток азбесту і калійних солей.
Канада посідає третє місце в світі (після Росії та Бразилії) за запасами промислової деревини. Лісове господарство та лісозаготівля стали невід’ємною частиною канадської економіки. Канада — найбільший світовий постачальник газетного паперу, за експортом пиломатеріалів поступається лише США. У багатьох невеликих населених пунктах лісозаготівля є головним джерелом надходжень для громад. У прибережних районах країни добре розвинене рибальство. Обсяг промислового вилову риби обчислюють сотнями тисяч тонн або мільярдами доларів у вартісному еквіваленті. Особливо важливу роль рибальство відіграє в економіці приатлантичних провінцій, де воно є традиційним видом зайнятості населення і частиною культури регіону.
На сільське господарство припадає 1,8 % ВВП Канади і близько 2 % зайнятого населення. Воно належить до експортних виробництв: країна посідає третє місце в світі (після США й Австралії) за експортом пшениці, шосте — за експортом ячменю, є великим виробником та експортером м’яса. У Канаді розрізняють два типи сільського господарства. Малозаселені степові провінції Манітоба, Саскачеван і частково Альберта є продовженням «пшеничного поясу» США. Там вирощують зернові й олійні культури і на їх кормовій базі, а також використовуючи пасовища, розводять велику рогату худобу. Значна частина виробленої продукції йде на експорт. Другий тип сформувався у густозаселених провінціях Онтаріо, Квебек і Британська Колумбія. Йому властива більш широка спеціалізація з переважанням тваринництва молочно-м’ясного спрямування та вирощування овочів і фруктів, воно орієнтоване на місцеві ринки великих міст.
Мал. 158. Лісозаготівля є міжнародною спеціалізацією Канади
ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Провідну роль відіграє торгівля товарами. Канада має негативне сальдо зовнішньої торгівлі. Її особливістю на тлі більшості високорозвинених держав світу є велика частка мінеральної сировини у структурі експорту. Основні статті експорту —автомобілі, промислове устаткування, літаки, телекомунікаційне обладнання, хімікати, пластик, добрива, целюлоза та папір, деревина, нафта і природний газ, електроенергія, алюміній та інші кольорові метали. Імпорт: автомобілі й комплектувальні, хімікати, нафтопродукти, споживчі товари та ін. Якщо і експорт, і імпорт охоплюють одні й ті самі групи товарів, то це свідчить про високий рівень інтеграції канадських виробництв у міжнародні технологічні ланцюги, а також про ємність канадського споживчого ринку, що прагне максимально розширювати асортимент продукції. На торгівлю послугами припадає лише 17 % всього експорту країни і 19 % імпорту. Переважно це ділові та фінансові послуги і туризм. Найтісніші інвестиційні зв’язки країна має зі США, країнами ЄС, Японією та Китаєм.
Канада — важливий економічний та політичний партнер України. Вона була серед перших, хто визнали незалежність України у 1991 р. Значною мірою двосторонні зв’язки обумовлені роллю української діаспори. З 2017 р. вступила в дію угода про вільну торгівлю між Україною та Канадою, що позитивно позначилося на товарообігу. Канада інвестує в економіку України. Активну участь у реалізації програми гуманітарного співробітництва бере Конгрес українців Канади.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте місце Канади в Америці та світі.
2. Як міграційні процеси позначаються на кількості, етнічному складі та культурному житті населення Канади?
3. Населення Канади сконцентровано на півдні країни. Чому?
4. Які особливості третинного сектору канадської економіки вказують на те, що це високорозвинена постіндустріальна країна?
5. Які виробництва вторинного сектору визначають міжнародну спеціалізацію Канади?
6. Покажіть на карті світові міста та найбільші промислові центри країни. Як спеціалізація первинного сектору економіки Канади пов’язана з особливостями її природних умов і ресурсів?
8*. Уявіть, що ви — український урядовець. Як би ви використали потенціал української діаспори у реформуванні нашої економіки?
ГЕОГРАФІЧНА ЗАДАЧА
Обчисліть середню густоту населення Канади. Порівняйте її з густотою населення США, Німеччини, Японії та України.
Коментарі (0)