Велика Британія
- 1-01-2022, 11:00
- 470
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 13. Велика Британія
1. За допомогою карти Європи охарактеризуйте переваги та знайдіть недоліки географічного положення Великої Британії.
2. Пригадайте, що вам уже відомо про цю країну.
1. Місце країни у світі та регіоні. Офіційна назва — Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії. Територіально країна знаходиться на острові Велика Британія, північному сході острова Ірландія та прилеглих невеликих островах. Це унітарна парламентська монархія 4 країн-співзасновниць і 14 заморських територій, космічна та ядерна держава, член «G7», «G20», блоку НАТО, посідає 5 місце в економіці світу за обсягами ВВП (3,9 % світового ВВП).
Назвіть і знайдіть на карті країни-засновники, з яких складається держава.
Дві світові війни та розпад колоніальної системи зумовили економічний спад і зменшення ролі країни у світі. Велика Британія, колись перша індустріалізована країна світу, нині є однією з найбільш глобалізованих економік. Англійською мовою розмовляють понад 1,8 млрд осіб. Кількість людей, що її вивчили (майже 1,5 млрд осіб), значно перевищує кількість тих, для кого вона рідна (як і французька). Завдяки цьому країна має істотний економічний, політичний та культурний вплив на інші країни світу. Мінімальна заробітна плата в країні на 2017 р. становить 1397 евро.
Пригадайте завдання § 12 (с. 53) і полічіть, скільки кілограмів французького сиру можна купити у Великій Британії, орієнтуючись на мінімальну зарплату в країні.
2. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Велика Британія входить до багатьох впливових міжнародних організацій: «G7», «G20», МВФ, НАТО, Всесвітнього банку, ВТО, ООН, Азійського інвестиційного банку тощо. Вона забезпечує 10 % консультаційних, страхових, банківських, брокерських і комп’ютерних послуг світу. Лондонська біржа — четверта за значущістю, а англійський фунт стерлінгів — третя після долара та євро резервна валюта світу.
За допомогою додаткових джерел інформації дізнайтеся, як вплинуло на національну валюту країни оголошення результатів «Brexit» у червні 2016 р.
3. Система розселення. Співдружність націй. За кількістю населення Велика Британія — третя держава в Європі після Німеччини та Франції. Через загальну високу густоту населення (країна — четверта в Європі за щільністю населення, понад 420 осіб/км2) існують суттєві відмінності для окремих регіонів. Відбувається процес «старіння нації» через низький природний приріст населення. Середня тривалість життя жінок — 83 роки, чоловіків — 78. Майже 90 % населення живе в містах. У країні сформувалося 8 міських агломерацій з населенням понад 1 млн осіб: Лондон, Манчестер, Бірмінгем-Західний Мідленд, Лідс-Йоркшир, Глазго, Ліверпуль, Саутгемптон-Гемпшир, Ньюкасл. Особливо багато міст і міських агломерацій знаходяться в центральній частині країни.
Майже 82 % населення — англійці, приблизно 10 % — шотландці, понад 2 % — ірландці, майже 2 % — валлійці (уельсці). Є багато іммігрантів із колишніх британських колоній.
Дізнайтеся, з яких країн до Великої Британії прибувають іммігранти.
Уперше термін «Співдружність націй» у 1884 р. використав лорд Розберрі, британський прем’єр-міністр. Початок Співдружності було покладено в 1887 р. на Лондонській колоніальній конференції. Нині це добровільне міждержавне об’єднання суверенних держав, до якого входять Велика Британія й майже всі її колишні домініони, колонії та протекторати (2,4 млрд осіб, з яких 60 % — молодші 30 років). Окрім того, до складу об’єднання входять Мозамбік, Руанда, Намібія та Камерун.
Більше інформації про Співдружність націй шукайте на офіційному сайті організації: thecommonwealth.org/.
4. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Домінуючі складові третинного сектора економіки. 80,2 % ВВП країни дає сфера послуг, 19,2 % — промисловість і 0,6 % — сільське господарство, забезпечуючи при цьому 2/3 внутрішнього попиту на його продукцію. Зовнішній борг країни становить 82 % ВВП (табл. 9).
Таблиця 9
ВВП на душу населення за регіонами країни (2015)
Лондон, як Нью-Йорк і Токіо, — один з основних центрів світової економіки, великий центр фінансового бізнесу, де розташовані офіси понад 500 найбільших банків, Міжнародна біржа фінансових ф’ючерсів, Банк Англії, Лондонські фінансова та біржа металів, 4 з 6 найбільших юридичних фірм світу. Окрім столиці, великими центрами юридичних і фінансових послуг є Лідс та Единбург.
Лондон посідає 2 місце на планеті щодо туристичних відвідувань (після столиці Таїланду — Бангкока), а в цілому туризм дає понад 7 % ВВП країни.
Національна служба охорони здоров’я (NHS) і сектор охорони здоров’я країни є одним із найбільших роботодавців світу (понад 2 млн осіб). Ринок нерухомості в столиці країни в середньому має в 7,6 раза більшу вартість будинків, ніж середній річний дохід на душу населення.
Розрахуйте середню вартість нерухомого майна в столиці Великої Британії, якщо середня річна зарплата у 2016 р. становила 27 000 доларів США. Порівняйте із середньою вартістю нерухомості у вашому населеному пункті.
Лондон має 6 комерційних аеропортів, найбільші з яких — Гатвік, Станстед і Хітроу — базові для британської авіакомпанії «British Airways».
У країні існує обов’язкова 12-річна освіта (з 5 до 16 років) з жорсткими стандартами якості. Високий рівень розвитку освіти й науки країни характеризує той факт, що з 10 найкращих університетів світу 4 належать Великій Британії (Кембридж, Оксфорд, Університетський та Імперський коледжі Лондона). Тут існує найдавніший у світі видавничий дім, що нині працює в Кембриджському університеті. Велика Британія має найвищий у Європі та світі відсоток населення з вищою освітою — 38 %. За обсягами витрат на наукові дослідження тільки в галузі фармацевтики країна посідає 3 місце після США та Японії.
5. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Велика Британія — розвинута постіндустріальна країна, про що свідчить структура ВНП, переважну частину якого створює невиробнича сфера. Структура промислового виробництва, яке забезпечує майже 90 % експорту, постійно змінюється: скорочуються старі, традиційні галузі (металообробна, харчова, текстильна) і зростають передові наукоємні (електронна, авіаційна, верстатобудування, робототехніка тощо). До 2005 р. країна була експортером нафти, нині вона її імпортує. Власні родовища нафти Північного моря марки «Брент» і «Фортіс» та імпортна сировина переробляються на 9 заводах. У країні планується будівництво нових атомних реакторів.
Автомобілебудування («Jaguar Land Rover») і пов’язані з ним галузі становлять важливу частину промислового сектора країни. Авіакосмічна галузь входить до трійки світових лідерів. Компанія «Rolls-Royce» — другий у світі виробник авіаційних двигунів, енергетичного та морського обладнання. «BAESystems» — другий у світі виробник військової техніки, що бере участь в аерокосмічних проектах світового масштабу. Компанія «AgustaWestland» виготовляє гелікоптери.
Проаналізуйте інформацію діаграм (мал. 28) і зробіть відповідні висновки.
Мал. 28. Британський експорт: а) промислової продукції; б) найбільші торговельні партнери Великої Британії за експортом (2015 р.)
У найбільших фармацевтичних компаніях країни («Glaxo-SmithKline» і «AstraZeneca») працює в 5 разів більше працівників, ніж у дочірній компанії «Airbus». Електро- й транспортне обладнання, електроніка та сучасні засоби зв’язку, автоматизовані верстати, хімікати та медикаменти, продукти харчування й легкої промисловості, які виробляють промислові підприємства країни, користуються широким попитом не тільки в країні, а й за її межами. За даними 2016 р., 25 % товарів, проданих у роздрібній торгівлі країни, були вітчизняного виробництва.
Основна частина підприємств бавовняної промисловості зосереджена в Ланкаширі, вовняної — у Йоркширі, трикотажної — у Східному Мідленді, лляної — у Північній Ірландії.
6. Особливості аграрного сектора. Характерні ознаки просторової організації господарства. Високомеханізоване й продуктивне сільське господарство країни, у якому зайнято більше півмільйона працівників, отримувало значні субсидії з бюджету ЄС, а тепер субсидується з власного бюджету. За сукупною вартістю його продукції понад 60 % виробляє тваринництво, яке, як і квітникарство, є втричі прибутковішим за рослинництво. Вівчарство дає м’ясо ягнят і вовну, скотарство забезпечує країну яловичиною та молоком. Пшеницю та ячмінь вирощують для виробництва традиційних у країні пива та віскі.
Поясніть, чому у Великій Британії тваринництво є прибутковішим за рослинництво.
40 % фермерів працюють на власних землях, а решта орендує їх у так званих лендлордів. Країна не потребує імпорту вівса, жита, картоплі, молока, яєць, м’яса птиці та свинини.
Через різницю в річній сумі опадів у західних районах країни знаходяться переважно тваринницькі ферми, а в східних — рослинницькі господарства. Понад 50 % сільськогосподарських угідь це посіви багатолітніх трав.
Поясніть, чому в країні так багато пасовищ.
Грімсбі, Флітвуд, Ньюлін — найбільші риболовецькі порти Великої Британії, у яких розвинена рибоконсервна промисловість.
7. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Великою Британією. Країна експортує найрізноманітнішу продукцію. Найбільшим її партнером є США. З 10 країн-лідерів за обсягами зовнішньої торгівлі лише 3 не належать до європейських. Обсяги експорту готової продукції (за вартістю) у 6 разів більші, ніж сировини.
Мінерально-сировинна база дуже виснажена тривалим видобутком кам’яного вугілля, залізної руди. Є незначні запаси руд кольорових металів, але в цілому підприємства кольорової металургії працюють на імпортній сировині.
Щорічно країну відвідують понад 36 млн туристів з усього світу. Крім 30 об’єктів, занесених до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Велика Британія відома ще й багатьма цікавими природними й архітектурними об’єктами.
Складіть туристичний маршрут територією Великої Британії, використавши інтернет-матеріали. Презентуйте його на одному з уроків географії.
Дізнайтеся про сучасний стан відносин між Україною та Великою Британією за допомогою інформації, що розміщена на сайтах посольства України у Великій Британії (uk.mfa.gov.ua/ua) і посольства Великої Британії в Україні (https://www.gov.uk/).
Велика Британія — унітарна парламентська монархія, космічна та ядерна держава, член «G7», «G20», блоку НАТО, п’ята найбільш глобалізована економіка світу, що забезпечує йому 10 % різноманітних послуг. Лондонська біржа — четверта за значущістю, а англійський фунт стерлінгів — третя резервна валюта світу.
Країна — високоурбанізована, з найбільшими у Європі та світі відсотком населення з вищою освітою — 38 %. 80,2 % її ВВП становлять послуги, 19,2 % — промисловість і 0,6 % — сільське господарство.
Лондон — один із командних центрів світової економіки, друге найбільш відвідуване місто планети.
Велика Британія — розвинута постіндустріальна країна, майже 90 % експорту якої забезпечують промисловість і сфера послуг, 25 % товарів, що продаються в роздрібній торгівлі країни, — вітчизняного виробництва.
Високомеханізоване й продуктивне сільське господарство країни, понад 60 % прибутків якого дає тваринництво, субсидується з власного бюджету. 40 % фермерів працює на власних землях, а решта орендує їх у лендлордів.
Найбільшим економічним партнером країни є США. З 10 країн-лідерів за обсягами зовнішньої торгівлі лише 3 — неєвропейські. Обсяги експорту готової продукції (за вартістю) у 6 разів більші, ніж сировини.
1. Оцініть переваги й недоліки географічного положення країни.
2. Поясніть, чому мінерально-сировинна база країни є виснаженою.
3. Охарактеризуйте зміни, які відбуваються в структурі економіки країни.
4. За додатковими джерелами інформації підготуйте повідомлення про сферу послуг Великої Британії. Які послуги є галуззю міжнародної спеціалізації країни?
5. Поясніть, як впливає на розвиток економіки держави те, що її експорт представлений переважно готовими виробами.
6. За повідомленнями в засобах масової інформації розкажіть, які зміни відбуваються в країні після «Brexit» у червні 2016 р.
Коментарі (0)