Культура: зміст і функції. Складові елементи культури. Географія культури, її основні напрями
- 24-12-2021, 14:27
- 607
11 Клас , Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)
§ 62. Культура: зміст і функції. Складові елементи культури. Географія культури, її основні напрями
1. Поясніть визначення понять «культура», «культурна людина». 2. Назвіть заклади культури, відвідувачами яких є ви та ваші знайомі.
1. КУЛЬТУРА: ЗМІСТ І ФУНКЦІЇ. Культура є сукупністю матеріальних і духовних цінностей, вироблених людством протягом історії свого існування. Вона характеризує рівень розвитку суспільства, процес створення цих цінностей та характер їх розподілу. Сучасна культура людської цивілізації, що сформувалася під впливом географічних, економічних та історичних чинників, виконує низку функцій. Поняття «культура» об’єднує в собі науку, технологію, освіту, мистецтво, мораль, уклад життя та світогляд. Культура вивчається комплексом переважно гуманітарних наук (мал. 1—3).
- 1) Назвіть географічні, економічні та історичні чинники, під впливом яких сформувалася культура.
- 2) За допомогою мал. 1—3 та додаткових джерел охарактеризуйте функції та форми культури. Поясніть на прикладах, чому саме гуманітарні науки вивчають культуру.
Пізнавальна функція культури дає можливість характеризувати суспільство загалом та конкретну людину зокрема через культурні надбання народів. Культура відіграє важливу функцію соціальної пам’яті, передаючи соціальну спадщину та освітньо-виховну функцію за допомогою навчання й виховання в процесі соціалізації, творить із людини людину.
Мал. 1. Функції культури.
Мал. 2. Форми існування культури.
Мал. 3. Науки, які вивчають культуру.
Мал. 4. Матеріальна і духовна культура світу: а) Пон-дю-Гар, давньоримський акведук (Франція); б) індонезійський батик; в) японська кухня.
Культура виступає засобом спілкування людей, а цінності, ідеали й норми поведінки представників певної культури в ході соціалізації формують і регулюють її поведінку. Культура здатна об’єднувати і розділяти людей, протиставляти їх спільноти через належність до різних субкультур (мал. 4).
У журналі «Географія та економіка в рідній школі» (2015 — № 7/8, с. 55—60, № 9, с. 43—47) прочитайте статтю Капіруліної С. Л. «Королівство Таїланд». Стисло сформулюйте особливості тайської культури.
Прослухайте в мережі Інтернет аудіотвір грузинського народу «Пісня "Чакруло", відправлена агентством НАСА в космос для братів по розуму».
2. СКЛАДОВІ ЕЛЕМЕНТИ КУЛЬТУРИ. До складових елементів культури належать мова, соціальні цінності, норми, звичаї, традиції та обряди (мал. 5). На думку української поетеси Ліни Костенко, «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». В. Даль писав: «Мова є віковою працею цілого покоління». Математик Піфагор вважав: «Для пізнання моралі будь-якого народу намагайся перш за все вивчити його мову».
Поясніть значення мови як головного культурного надбання народів.
Норми є елементом культури, що уособлюють вимоги до поведінки суспільства та окремої людини. Звичаї, традиції, обряди є складними зразками поведінки. Звичай — це соціальна регуляція, закладена в далекому минулому. Традиції — елементи спадщини, які утворюють спадковий зв’язок в історії людства та передаються від покоління до покоління. Обряди є стереотипами символічних колективних дій, які виражають почуття.
Назвіть найбільш відомі звичаї, традиції та обряди вашої місцевості.
Перегляньте на каналі Youtube відеоматеріал «Об'єкти ЮНЕСКО в Україні».
Весільні традиції — культурне надбання різних народів: кидання букета нареченої, викуп, розрізання святкового торта, обсипання житом (рисом, пелюстками троянд, монетками). Є традиції, які нам майже або взагалі невідомі. Наприклад, в Австралії злих духів від молодят відганяє гуркіт бляшанок, прив'язаних до їх автомобіля; в Індії за два тижні до весілля наречена (у Марокко — усі жінки, запрошені на весілля) прикрашає свої руки візерунками з рослинної фарби хни; на французьке весілля готують торт «Крокембуш» («хрумтить у роті»), що являє собою купу кремових тістечок, щедро змащених карамеллю; у Німеччині молодята розпилюють колоду, демонструючи єдність молодої родини.
Мал. 5. Цінності як елемент культури.
Мал. 6. Місце географії культури у структурі суспільної географії.
3. ГЕОГРАФІЯ КУЛЬТУРИ. Географія культури — це одна із самостійних галузей суспільної географії, яка вивчає територіальне поширення культури в межах географічного простору, характеризує особливості культури окремих регіонів світу (мал. 6).
Специфіка сучасної географії культури полягає в тому, що вона як складова географічної науки, з одного боку, є однією з найдавніших, з іншого — однією з найменш розвинених. Із точки зору форм культури географія культури як наука структурно складається з географії духовної і матеріальної культури (основні надбання людської цивілізації містяться в переліку Світової спадщини ЮНЕСКО), а також соціальної географії (вироблення, розвиток і вдосконалення суспільних умов життя людини) і географії фізичної культури (культурні надбання Олімпійського руху, починаючи із часів Давньої Греції).
Про основні надбання людської цивілізації дивіться в переліку Світової спадщини ЮНЕСКО: whc.unesco.org/ru/list/.
Написання й вимова назви свята весняного рівнодення й початку нового сільськогосподарського року відрізняються в різних країнах — Новруз, Навруз, Нуруз, Невруз, Науриз, Нооруз. Це найдавніше свято на Землі відзначали ще у VIII ст. до н. е. — Навруз (у перекладі з фарсі — «новий день») сьогодні в переліку духовної спадщини ЮНЕСКО (у деяких народів Середньої і Малої Азії — Індія, Іран, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан та ін.). Давньогрецький історик Страбон писав: «У найдавніші часи і до сьогодні жителі Дворіччя збираються в цей день у Храмі вогню. Це найбільш шановане свято, коли торговці закривають крамниці, ремісники припиняють роботу, усі веселяться, пригощають один одного напоями та стравами, яких торкнувся вогонь». У цей день готують плов — страву, занесену до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО у 2016 р.
ВИСНОВКИ
- Культура як сукупність матеріальних і духовних цінностей людства сформувалася під впливом географічних, економічних та історичних чинників і виконує низку функцій.
- Пізнавальна функція культури дає можливість судити про суспільство загалом та конкретну людину зокрема через культурні надбання народів.
- Мова, соціальні цінності, норми, звичаї, традиції та обряди є складовими елементами культури.
- Географія культури характеризує особливості культури окремих регіонів світу як одна із самостійних галузей суспільної географії.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Доведіть, що географія культури є важливою складовою географічної освіти кожної людини.
- 2. Обґрунтуйте значення звичаїв, традицій, обрядів у збереженні самобутності народів світу в умовах глобалізації.
- 3. Спрогнозуйте перспективи української культури щодо внесення в Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
- 4. Порівняйте культуру окремих регіонів України за додатковими джерелами.
- 5. Проаналізуйте роль географії культури в пізнанні особливостей культури окремих регіонів світу.
Коментарі (0)