Адміністративно-територіальний устрій України. Київ — столиця України
- 24-12-2021, 14:33
- 363
11 Клас , Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)
§ 72. Адміністративно-територіальний устрій України. Київ — столиця України
1. Пригадайте, із яких адміністративних одиниць складаються федеративні країни. 2. Назвіть унітарні та федеративні держави.
1. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ, ЙОГО РЕФОРМУВАННЯ. Адміністративно-територіальний устрій притаманний для більшості держав. Виняток становлять лише деякі так звані держави-карлики (наприклад, у Європі це Ватикан, Сан-Марино). Територіальний устрій України, відповідно до статті 132 Конституції держави, ґрунтується на засадах цілісності та єдності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості й соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їхніх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних та культурних традицій. Адміністративно-територіальний устрій у юридичній енциклопедії визначено як поділ території держави на систему адміністративних одиниць (край, область, район, громада, місто, село, провінція, департамент тощо), відповідно до якого утворюється вертикальна структура органів державної влади й управління, а також здійснюються спрямовані процеси централізації та децентралізації.
Пригадайте, із яких адміністративно-територіальних одиниць складається Україна.
Адміністративно-територіальна реформа в Україні, що полягає в наданні більших повноважень органам місцевого самоврядування (децентралізація) і зміні адміністративно-територіального поділу, проводиться в Україні від 2015 р. Вона передбачає створення 1,5—2 тис. територіальних громад замість існуючих понад 11 тис. місцевих рад.
Опрацюйте інформацію про реформування адміністративно-територіального устрою України та децентралізацію на сайті: decentralization.gov.ua/, у статті Ю. Малько та О. Корнєва. На каналі Youtube подивіться відеоматеріал «Політклуб. Як відбувається реформа місцевого самоврядування?» Зробіть висновки.
2. КИЇВ — СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ. Київ є одним із найстаріших міст у Європі, найбільшим містом України. За «Повістю минулих літ» Київ був заснований полянським князем Києм і його братами Щеком, Хоривом і сестрою Либіддю. Археологічні дані та писемні джерела датують початок безперервного розвитку міста другою половиною V — першою половиною VI ст. на Замковій горі (мал. 1).
Перегляньте на каналі Youtube відеоматеріал «Старий Київ. Золоті ворота, Ярославів Вал, Львівська площа».
За час свого існування Київ виконував різні адміністративні функції: до IX ст. він був центром об’єднаних слов’янських племен, а потім «матір’ю міст руських» і столицею Руської держави, одним із центрів міжнародної торгівлі зі Скандинавією, Західною Європою, Візантією, мусульманським світом, де в першій половині X ст. діяла перша християнська церква (Іллінська на Подолі). Від XIV ст. місто було центром князівства литовського князя, від XV ст. — центром Київського воєводства у складі Литви й отримало в цей час магдебурзьке право. Від початку XVII ст. Київ був центром козацького (Київського) полку. Із 1654 р. місто перетворилося на резиденцію московських воєвод, стало опорним пунктом її колонізаторської політики на півдні. На початку XVIII ст. Київ став центром Київської губернії Російської імперії, до початку XX ст. він був великим (п’ятим за величиною після Санкт-Петербурга, Москви, Одеси і Варшави) провінційним містом.
За часів до та після Жовтневого перевороту в царській Росії Київ став центром визвольної боротьби за українську державність. У березні 1917 р. в місті було створено Українську Центральну Раду, яка III Універсалом проголосила 20 листопада Українську Народну Республіку, а Київ — її столицею. На початку лютого 1918 р. містом оволоділи більшовики, а після Брестського миру його визволили війська Центральних держав. Із 29 квітня до 14 грудня він був столицею Української Держави під керівництвом гетьмана П. Скоропадського. У 1920 р. Київ остаточно повернувся під радянську владу. У 1934 р. із Харкова до Києва була перенесена столиця УСРР.
Перегляньте на каналі Youtube фільм «Воскресіння Розстріляного відродження».
Зовнішній вигляд Києва за часів сталінського режиму втратив численні пам’ятки архітектури: Благовіщенську церкву-дзвіницю Кирилівського монастиря, Михайлівський Золотоверхий монастир, церкву Св. Ольги, Богородиці Пирогощої, Трьохсвятительську, Петропавлівську та багато інших, значна частка яких будувалася коштом І. Мазепи, а ті, що вціліли, перетворилися на склади, зерносховища, антирелігійні музеї, гуртожитки. Зруйновані церкви попередньо були пограбовані, фрески та мозаїки соборів частково перевезені до музеїв Москви, Санкт-Петербурга, Новгорода або продані за кордон. Вчені, які відмовилися підписувати акти на їх знесення, були репресовані й страчені (наприклад, М. Макаренко, мал. 2).
У 1991 р. Київ став столицею нової незалежної української держави. Разом із країною він переживав економічні кризи, акції народного протесту, приймав міжнародних гостей.
Київ — один із найбільших індустріальних центрів України. У структурі валової доданої вартості частка сфери послуг у 2017 р. становила близько 90%, а матеріального виробництва — 10%, що відповідає світовим тенденціям розвитку столичних міст. Найбільша питома вага у структурі реалізованої продукції припадає на виробництво харчових продуктів, напоїв, тютюнових виробів (підприємства «Оболонь», «Рошен», «Олком» «Росинка», «Славутич» тощо), виробництво й розподіл електроенергії, природного газу, опалення, хімічної та машинобудівної промисловості. Підприємства машинобудування міста — ДВРЗ, Більшовик, ПАТ Завод «Кузня на Рибальському», завод «Арсенал», об’єднання «Укроборонпром» (Київський бронетанковий завод, АНТК ім. Антонова тощо) випускають різноманітну продукцію. Хімічну промисловість міста представляють фармацевтична фірма «Дарниця», Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, «Київхімволокно» тощо (див. таблицю).
Мал. 1. Історичні пам'ятки Києва: а) язичницьке капище, Київ, VIII—IX ст.; б) Іллінська церква на Подолі, X ст.; в) Кирилівська церква, XII ст.
Мал. 2. Зруйновані більшовиками та відбудовані церкви Києва: а) Михайлівський Золотоверхий монастир, XII ст.; б) церква Успіння Богородиці Пирогощої, XII ст.; в) церква Різдва Христового («Шевченкова»), початок XIX ст.
Київ є найбільшим транспортним центром країни, де розвинені всі види транспорту — від залізничного та авіаційного (два пасажирські аеропорти «Бориспіль» і «Жуляни» ім. Ігоря Сікорського, один вантажний у Гостомелі, один військовий у Василькові) до автомобільного і метро (три лінії, 52 станції).
Від перших ідей про створення Київського метрополітену (1886 р.) до початку роботи перших станцій минуло майже 76 років. Першу ділянку Святошино-Броварської лінії завдовжки 5,2 км із п'ятьма станціями — «Вокзальна», «Університет», «Хрещатик», «Арсенальна», «Дніпро» — було відкрито 6 листопада 1960 р. Світовий рекорд глибини станції метро «Арсенальна» (105,5 м) тримається й досі. А замовлення на будівництво виконували тоді 360 підприємств України, Росії, Білорусі, Узбекистану, Азербайджану тощо.
Більше інформації про Київ шукайте на сайті КМДА: kyivcity.gov.ua/.
Таблиця
ІНДЕКСИ ПРОМИСЛОВОЇ ПРОДУКЦІЇ КИЄВА (2017 р.)
ВИСНОВКИ
- Адміністративно-територіальний устрій України ґрунтується на засадах цілісності та єдності державної території з урахуванням історичних, економічних, культурних та інших особливостей окремих її регіонів.
- Відповідно до адміністративно-територіального устрою в Україні утворено вертикальну структуру органів державної влади й управління, здійснюються процеси централізації та децентралізації.
- Київ — столиця України, одне з найстаріших міст Європи, найбільше місто України. Це найбільший транспортний, культурний, освітній та один із найбільших промислових центрів нашої держави.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Доведіть, що Київ є найбільшим освітнім, науковим і культурним центром України.
- 2. Обґрунтуйте необхідність подальшого розвитку київської агломерації.
- 3. Порівняйте особливості адміністративно-територіального устрою України та інших держав Європи.
- 4. Створіть туристичний маршрут Києвом.
Практична робота
- 41. Характеристика політико-географічного положення України.
Дослідження
- 1. Проблеми і шляхи вдосконалення адміністративно-територіального устрою України.
- 2. Гельсінські угоди (Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі) — програма дій для будівництва єдиної, мирної, демократичної Європи.
- 3. Спірні території та невизнані державні утворення в Європі.
Коментарі (0)