Система розселення. Міста та міські агломерації України. Уповільнення темпів урбанізації. Субурбанізація і джентрифікація
- 24-12-2021, 14:36
- 476
11 Клас , Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)
§ 75. Система розселення. Міста та міські агломерації України. Уповільнення темпів урбанізації. Субурбанізація і джентрифікація
1. Пригадайте визначення понять «міська агломерація», «урбанізація», «субурбанізація», «джентрифікація». 2. Поясніть причини уповільнення темпів урбанізації в розвинених країнах та збільшення їх у країнах, що розвиваються.
1. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. Система розселення є результатом процесів розподілу й перерозподілу населення мережею населених пунктів країни. Вона оцінюється як елемент інтегральної територіальної структури господарства, основний чинник формування соціально-економічного простору держави. Територіально цілісна й функціонально взаємопов’язана сукупність поселень формується з розвитком господарства.
Назвіть основні чинники, які впливають на заселення людьми певних територій та густоту населення в них.
Системи мережі населених пунктів певної території з різноманітними зв’язками, що існують між ними, складають населені пункти, які мають певне адміністративне й господарське значення, значні розміри й велику зону впливу. У безпосередній близькості до них розташовані невеликі населені пункти, які тісно пов’язані з головним містом і називаються поселеннями-супутниками (мал. 1—3).
На прикладі мал. 2 поясніть, чому так багато новобудов розташовано саме в передмістях Києва.
За допомогою географічних карт наведіть приклади міст-супутників (населених пунктів-супутників) Києва та вашого обласного центру.
Опорним каркасом, який у системі розселення поєднує головний населений пункт із населеними пунктами-супутниками, є транспортна мережа. Завдяки її розвитку, а також збільшенню числа міст і кількості їх жителів у системі розселення зростає значення міських населених пунктів. А сама система розселення ускладнюється і стає більш ефективною.
На сайті електронної газети «Вечірній Київ» прочитайте та обговоріть статтю «Столична агломерація: Києву немає сенсу й надалі працювати на міста-супутники». Чи погоджуєтеся ви з її автором?
2. МІСТА УКРАЇНИ. Під час перепису населення 2001 р. в Україні було п’ять міст-мільйонерів — Київ, Харків, Одеса, Дніпро (Дніпропетровськ) і Донецьк. Станом на 1 січня 2017 р. в країні налічувалося три міста-мільйонери, 4560 міст, 885 селищ міського типу, понад 28 тис. сільських населених пунктів.
За допомогою карти адміністративно-територіального устрою України назвіть міста-мільйонери та найбільші міста країни.
Мал. 1. Типи поселень.
Міста України різняться між собою за часом та історією утворення, площею й кількістю населення, зовнішнім виглядом, функціями та значенням (мал. 4, 5).
- 1) За допомогою мал. 1 назвіть групи міст за кількістю населення. За картою атласу наведіть приклади таких міст.
- 2) За допомогою мал. 4, 5 наведіть приклади міст України за їх функціями.
Тіра, Офіуза, Алба Юлія, Туріс, Білгород, Левкополь, Ак-Ліба, Аспрокастро, Мальвокастро, Монкастро, Маврокастро, Аккерман і Четатя-Албе — усе це назви одного й того самого міста, визнаного ЮНЕСКО в 1999 р. одним із найстаріших у світі (2500 років), — Білгород-Дністровський.
3. МІСЬКІ АГЛОМЕРАЦІЇ, СУБУРБАНІЗАЦІЯ І ДЖЕНТРИФІКАЦІЯ. СПОВІЛЬНЕННЯ ТЕМПІВ УРБАНІЗАЦІЇ. Найбільші міські агломерації України мають моноцентричний характер. Утворення міських агломерацій у країні відбувається переважно за рахунок концентричного зростання поселень навколо найбільших міст (Київська, Харківська, Одеська) та внаслідок екстенсивного злиття декількох населених пунктів (Донецьк та Макіївка, Дніпро і Кам’янське, див. таблицю).
Таблиця
НАЙБІЛЬШІ МІСЬКІ АГЛОМЕРАЦІЇ УКРАЇНИ
Назвіть країни світу, де найбільш поширена субурбанізація, та вкажіть її причини.
Околиці великого міста (англ. suburb) мають індивідуальний спосіб життя, комунікації та міжкультурні взаємодії — риси, відмінні від міста й села. Типовою зоною субурбанізації української столиці можна назвати її західні передмістя. Близькість до лісу, озера, річки впливає на ціну земельної ділянки для переселення в цей район. Це свідчить про потреби місцевих жителів у наявності рекреаційних зон поряд з обраним місцем проживання поза містом. Важливим чинником для розвитку в країні процесів субурбанізації є наявність транспортних комунікацій із великим містом, де можна знайти високооплачувану роботу. Іншим чинником є наявність у передмісті відповідної соціальної інфраструктури (школи, лікарні тощо).
Мал. 2. Кількість новобудов у містах-супутниках Києва.
Мал. 3. Завантаженість закладів дошкільної освіти Святошинського району Києва (на II квартал 2018 р.).
Мал. 4. Функції міст.
Мал. 5 Сучасний розподіл міст за функціями.
Чи є у вашому регіоні приклади субурбанізаційних процесів? Більше про проблеми субурбанізації читайте у статті О. Брайченка «Українське передмістя і процеси субурбанізації».
Джентрифікація — процес зміни жителів території, під час якого новоприбулі жителі належать до вищого соціально-економічного прошарку, ніж старожили. В Україні, як і в інших постсоціалістичних країнах, що не створили бази соціального житла, цей процес пов’язаний із ринковим відновленням (неоліберальною регенерацією) міських територій. Найбільшою загрозою джентрифікації є витіснення місцевих жителів із територіальних громад унаслідок підвищення орендних платежів і відсутності доступного житла в тому ж районі.
Більше про джентрифікацію в Україні читайте у статті О. Ляшевої «Джентрифікація: красиве слово чи реальний процес» та Є. Власенка «Український ринок житла — створений державою неолібералізм?».
4. ОСОБЛИВОСТІ СІЛЬСЬКИХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ УКРАЇНИ. Особливості сільських населених пунктів України, як і більшості інших країн Європи, визначаються скороченням кількості сільського населення. В Україні близько 30,8% населення живуть у селах, ведуть сільський спосіб життя і зайняті переважно в сільському господарстві. За кількістю жителів села поділяють на малі (до 500 осіб), середні (500—1000) і великі (декілька тисяч осіб). Загалом на Поліссі переважають малі села (57%), у лісостепу — середні, у степу — великі, кількість яких у країні невпинно зменшується. У декількох областях сільські жителі становлять понад 50 % населення. В Україні села можуть мати індивідуальні адміністрації — сільські ради або спільне управління — об’єднання двох або більше сіл. Села також можуть бути під юрисдикцією міської адміністрації — міської ради.
За даними на 2011 р., у кожному другому українському селі не було жодного суб’єкта господарської діяльності. Тобто люди, які там жили, не мали, де працювати. Це одна з головних проблем сучасного українського села поряд із процесами більш швидкої, ніж у місті, депопуляції.
За допомогою карт атласу назвіть території України, де переважає сільське населення.
Головною проблемою столиці України та її агломерації є те, що в самому місті вже практично немає (із 2009 р.) місця для нового житлового будівництва, а сам Київ — єдина міська агломерація країни, що постійно збільшується. На думку фахівців, існують два шляхи виходу із ситуації: або за принципом великих європейських міст побудувати малий Київ, до складу якого увійдуть приміські території, або розширити житлову площу завдяки реконструкції «хрущовок».
ВИСНОВКИ
- Система розселення населення оцінюється як елемент інтегральної територіальної структури господарства, основний чинник формування соціально-економічного простору держави.
- Міста України різняться за історією утворення, площею, кількістю населення, зовнішнім виглядом, функціями та значенням.
- Міські агломерації України мають переважно моноцентричний характер. їх утворення відбувається зазвичай за рахунок зростання поселень навколо найбільших міст і внаслідок злиття населених пунктів.
- Головні проблеми сучасного українського села: відсутність суб'єктів господарської діяльності та швидкі процеси депопуляції.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Доведіть на прикладах, що міста України виконують різні функції.
- 2. Обґрунтуйте об'єктивність процесів джентрифікації в Україні.
- 3. Спрогнозуйте подальші проблеми українського села.
- 4. Порівняйте процеси субурбанізації в Україні та інших країнах Європи.
- 5. Створіть проект соціального розвитку сучасного українського села.
Коментарі (0)