Войти
Закрыть

Стихійні атмосферні явища. Вплив людини на стан атмосфери та кліматичні зміни на планеті. Глобальне потепління

11 Клас , Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)

 

§ 34. Стихійні атмосферні явища. Вплив людини на стан атмосфери та кліматичні зміни на планеті. Глобальне потепління

1. Пригадайте значення поняття «стихійне явище». 2. Поясніть причини, за яких неможливо абсолютно точно прогнозувати стихійні атмосферні явища, їх силу та наслідки.

1. СТИХІЙНІ АТМОСФЕРНІ ЯВИЩА, ЇХ ПРОГНОЗУВАННЯ ТА ЗАСОБИ ПРОТИДІЇ. Стихійними атмосферними явищами залежно від їх раптового настання, сили та інтенсивності є смог, град, блискавки, зливи, снігопади, смерчі, урагани, тайфуни, заморозки, ожеледиця, які виникають незалежно одне від одного та у взаємозв’язку.

Найбільш небезпечними вважаються циклони й тайфуни. Циклон — атмосферний вихор величезного (від сотень до декількох тисяч кілометрів) діаметра зі зниженим тиском повітря в центрі. Позатропічні (утворюються в помірних або полярних широтах, більші за розмірами) і тропічні (із більшими баричними градієнтами

та швидкістю вітру) циклони призводять до бурхливого хвилювання на морі та катастрофічно спустошують суходіл. Для них характерні великі швидкості вітру (70—100 м/с) і кількість опадів (до 1000 мм/добу), а також наганяння морської води на низинні береги. Залежно від сили та місця, де існує тропічний циклон, його називають «тропічний шторм», «циклонний шторм». При швидкості вітру понад 30 м/с за шкалою Бофорта шторм переростає в ураган (Північна та Південна Америка) або тайфун (Далекий Схід, Південно-Східна Азія).

У міфології цивілізації майя був бог вітру, вогню й блискавки Хуракана, який викликав Великий потоп. Його зображували з однією ногою у формі змії. Існує припущення, що слово «ураган» походить від імені цього божества.

Найбільш смертоносним за всю історію спостережень був Великий ураган (1780 р.). Величезних збитків завдав ураган «Катріна» (2005 р.). У 2017 р. у районі Карибського моря та Північної Америки пройшли три урагани: «Катя», «Ірма» і «Хосе». У 2018 р. з Атлантики в Північну Америку прийшов потужний ураган «Флоренс».

При проходженні певною територією холодного фронту в циклонах середніх широт спостерігаються шквали, сильні (понад 30 м/с) короткочасні вітри, що раптово виникають і супроводжуються зміною напрямку, грозою, зливою.

Смерч — атмосферний вихор, що має вигляд стовпа з лійкоподібними розширеннями вгорі та внизу, виникає в грозовій хмарі й поширюється вниз аж до самої поверхні Землі. Повітря в смерчі обертається (до 100 м/с) й одночасно піднімається спіраллю, втягуючи всередину пил, воду, різні предмети.

Сильне забруднення приземного шару повітря у великих містах і промислових районах — смог — також є одним з атмосферних стихійних явищ, але воно більше пов’язане з діяльністю людини (крайня форма радіаційного туману, суміш диму й туману, що спричиняється викидами промислових підприємств і забрудненням атмосфери хімічними сполуками, роботою транспорту).

Доберіть самостійно інформацію про град, блискавки, зливи, снігопади, заморозки, ожеледицю, їх прогнозування й засоби протидії та поділіться нею на одному з уроків географії.

2. ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА СТАН АТМОСФЕРИ ТА КЛІМАТИЧНІ ЗМІНИ НА ПЛАНЕТІ. Цей вплив пояснюється кількома чинниками. Головний — викиди вуглекислого газу, який має незначний парниковий потенціал, однак, накопичуючись, поступово переростає в глобальну проблему. Основним джерелом його надходження в атмосферу є переробка й спалювання нафти, вугілля, природного газу, важливість використання яких складно переоцінити, оскільки вони дають близько 80% світової енергії. Потреби суспільства зростають, будуються нові ТЕС, фабрики, заводи, міста, збільшуючи вплив людини на атмосферу (див. таблицю).

Таблиця

КРАЇНИ З НАЙБІЛЬШИМИ ОБСЯГАМИ ВИКИДІВ СОу 2016 р. (за даними British Petroleum)

Існують й інші причини кліматичних змін на планеті: поступове зменшення площі лісів через лісові пожежі та вирубку, збільшення концентрації метану, який виділяють рисові плантації та тваринницькі ферми, викиди транспорту.

Перегляньте на каналі Youtube відеоматеріали «Кліматичні зміни прискорюються» та «Супутники відстежують кліматичні зміни на Землі». Зробіть висновки.

Якщо вплив господарської діяльності людини на атмосферу залишиться без змін, то викиди парникових газів збільшуватимуться, і до кінця XXI ст. температура повітря у тропосфері підвищиться на 2—3 °С. Наслідком буде масове танення льодовиків, підвищення рівня Світового океану, збільшення кількості опадів та природних катаклізмів. За найбільш оптимістичними прогнозами дослідників НАСА, підвищення рівня моря на один метр є неминучим у найближче століття.

Запропонуйте заходи щодо зменшення впливу господарської діяльності людини на атмосферу та клімат.

3. ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ. Завдяки домінуючій ролі діяльності людини у виникненні глобального потепління його іноді називають «антропогенним глобальним потеплінням», або «антропогенною зміною клімату». Кілька незалежних досліджень підтверджують, що протягом 1880—2012 рр. глобальна середня температура на планеті підвищилася із +0,65 до +1,06 °С.

У листопаді 2017 р. вчені зі 184 країн підписали й оголосили Друге попередження людству: «Теперішня траєкторія потенційно катастрофічних змін клімату внаслідок зростання парникових газів від спалювання викопного палива, тваринництва та сільськогосподарського виробництва, зокрема від фермерства для споживання м’яса особливо непокоїть...». Вони запропонували 13 кроків, які людство може здійснити для переходу до сталого розвитку щодо проблеми глобального потепління.

Ознайомитися з текстом попередження та пропозиціями вчених можна на сайті журналу BioScience (academic.oup.com/bioscience/article/67/12/1026/4605229). Які із цих пропозицій може здійснити кожна людина?

У вересні 2005 р. біля берегів Гренландії з'явився острів Потепління, який відкрив американський дослідник Д. Шмітт. Раніше острів поєднувався із Гренландією льодовиком. Наукова спільнота вважає, що поява цього острова є прямим наслідком глобального потепління.

ВИСНОВКИ

  • Стихійними атмосферними явищами є циклони, тайфуни, урагани, град, зливи, блискавки, снігопади, смерчі, заморозки, ожеледиця, що виникають незалежно одне від одного й у взаємозв'язку.
  • Смог — одне з атмосферних стихійних явищ, яке пов'язане з діяльністю людини, спричинене викидами промислових підприємств, забрудненням атмосфери хімічними сполуками, роботою транспорту.
  • Вплив людини на атмосферу та клімат пов'язаний із викидами вуглекислого газу від переробки й спалювання вуглеводнів, зменшення площі лісів через пожежі й вирубку, збільшення концентрації метану в результаті діяльності сільського господарства, викидів транспорту.
  • Незалежні дослідження довели, що протягом 1880—2012 рр. глобальна середня температура повітря на планеті підвищилася на 0,51 °С.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  • 1. Доведіть вплив людини на атмосферу на прикладі вашого регіону.
  • 2. Обґрунтуйте залежність між причинами та наслідками глобального потепління.
  • 3. Спрогнозуйте вплив підвищення рівня моря на один метр на населення приморських районів планети.
  • 4. Проведіть конкурс на кращу розробку проекту стосовно проблеми глобального потепління (енергозбереження, лісорозведення, рецепти заміни продуктів тваринного походження на рослинні).
  • 5. Проаналізуйте зміни клімату на прикладі вашого населеного пункту.

Практичні роботи

  • 21. Визначення середньої добової, місячної, річної температури повітря, амплітуди її коливань.
  • 22. Побудова рози вітрів для окремих районів (пунктів спостереження) в Україні та прогнозування на її основі погоди.
  • 23. Графічне моделювання глобальної системи потоків (вітрів) у тропосфері.
  • 24. Визначення типів клімату за кліматограмами.
  • 25. Визначення основних показників агрокліматичних ресурсів у своїй області (за картою агрокліматичного районування України).

Дослідження

  • 1. Ресурсний потенціал атмосфери у своїй місцевості та приклади його використання.
  • 2. Система протидії посухам у своїй місцевості.
  • 3. Дюнно-барханний рельєф як приклад взаємодії геосфер.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду