Землетруси, їх види, характеристики, негативні наслідки. Вимірювання сили землетрусів. Запобігання сейсмічним процесам
- 24-12-2021, 13:31
- 991
11 Клас , Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)
§ 26. Землетруси, їх види, характеристики, негативні наслідки. Вимірювання сили землетрусів. Запобігання сейсмічним процесам
1. Поясніть, як населення Японії призвичаїлося до життя в сейсмічній зоні. 2. Назвіть території, де постійно відбуваються руйнівні землетруси.
1. ЗЕМЛЕТРУСИ, ЇХ ВИДИ, ХАРАКТЕРИСТИКИ, НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ. Землетруси — підземні поштовхи й коливання земної поверхні певної сили, що виникають у результаті раптових зміщень і розривів у земній корі та верхній частині мантії. Звичайно, землетруси пов’язані з тектонічними рухами й зумовлені майже миттєвими зміщеннями гірських порід у товщі Землі з утворенням розривів (мал. 1).
Поясніть за допомогою мал. 1, як землетруси передаються на значні відстані від їх епіцентру.
У Японії в середньому відбувається до 5 тис. землетрусів на рік. В окремі роки їхня кількість перевищує 12 тис. Фактично ця країна постійно потерпає від сейсмічних процесів, і японці навчилися із цим жити. Проте іноді стихія показує людині, що вона не всесильна, і тоді трапляється катастрофа, як, наприклад, на АЕС Фуку- сіма у 2011 р.
Мал. 1. Схема землетрусу.
Залежно від причини виникнення землетруси поділяють на:
- тектонічні, пов’язані з утворенням у земній корі розломів і рухами по них брил земної кори (95%);
- вулканічні, які виникають у зв’язку з рухом магми в жерлі вулкана й вибуховими викидами вулканічних газів;
- обвальні, які відбуваються в разі обвалу в підземних порожнинах;
- техногенні (штучні), наприклад під час заповнення водою нових водосховищ, проведення підземних ядерних вибухів.
Землетруси мають негативний вплив на життя багатьох країн. Вони завдають шкоди житловим будинкам, промисловим підприємствам, транспортним магістралям, забирають життя людей (див. таблицю).
Таблиця
НАЙБІЛЬШ ПОТУЖНІ ЗЕМЛЕТРУСИ ТИХООКЕАНСЬКОГО ВОГНЯНОГО КІЛЬЦЯ ТА ЇХНЯ СИЛА
Мал. 2. Україна й сейсмічно активна зона Вранча в Румунії.
2. ВИМІРЮВАННЯ СИЛИ ЗЕМЛЕТРУСІВ. Землетруси вивчають на сейсмічних станціях, оснащених високочутливими приладами — сейсмографами. Оцінка сили землетрусів здійснюється за 12-бальною шкалою. Відповідно до Міжнародної сейсмічної шкали, землетрус в 1 бал люди не відчувають, 2 бали — дуже слабкі, З — слабкі, 4 — помірні, 5 — досить сильні, 6 — сильні, 7 — дуже сильні, 8 — руйнівні, 9 — спустошливі, 10 — нищівні, 11 — катастрофічні, 12 — особливо катастрофічні землетруси.
У наш час частіше використовують шкалу, запропоновану американським вченим Чарльзом Ріхтером (1935 р.). Умовна одиниця — магнітуда — є характеристикою енергії, яка поширюється з гіпоцентру землетрусу. За шкалою Ріхтера виділяють: слабкі землетруси (до 4,3 магнітуди); помірні (4,4—4,8); середні (4,9—6,2); сильні (6,3—7,3); катастрофічні (7,4—8,9).
Дізнайтеся більше про шкалу Ріхтера та перегляньте відеоматеріали на офіційному сайті Енциклопедії Британіка: britannica.com/science/Richter-scale.
3. ЗАПОБІГАННЯ НЕБЕЗПЕЦІ СЕЙСМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ. Вчені вже можуть визначити, що наближається землетрус, але, на жаль, ще не можуть точно назвати його день. Найбільш точне передбачення землетрусів належить китайським вченим (1975 р., Хайчен). У 1976 р. прогнози щодо землетрусу в Перу закінчилися лише економічними втратами через скорочення потоку туристів (приблизно 100 млн дол.). Інші спроби прогнозування сейсмічних процесів не мали успіху. Отже, динамічність внутрішніх процесів Землі поки що не піддається вивченню.
Зараз вчені визначили регіони нашої планети, де в будь-яку мить можуть відбутися землетруси руйнівної сили: Тихоокеанський вогняний пояс, Альпійсько-Гімалайський пояс Євразії, Тянь-Шань, тектонічні депресії — озеро Байкал, Східноафриканські розломи тощо.
Найпотужніший землетрус XX ст. в Китаї (12.05.2008 р.) міг бути спровокований тиском води у водосховищі ГЕС Цзипінпу. Тиск води створив сильне навантаження на земну кору в районі сейсмічно активного розлому Бейчуань і викликав землетрус, який забрав життя близько 69 тис. осіб, 374 тис. було поранено, 4,8 млн — лишилися без даху над головою. Економічні збитки склали понад 150 млрд дол.
Більша частина України розташована на стійкій платформеній ділянці Землі, де не буває сильних землетрусів. Найближча до нас активна сейсмічна територія розташована в горах Вранча в Румунії (мал. 2). Відгомін землетрусів відчутний на всій території нашої держави. На початку XX ст. землетрус руйнівної сили відбувся і в Криму.
ВИСНОВКИ
- Землетруси — непередбачувані підземні поштовхи й коливання земної поверхні в зонах підвищеної сейсмічної активності.
- Епіцентр землетрусу — розміщена над джерелом землетрусу ділянка земної поверхні, що розташована в зоні найвищого ризику.
- Сила землетрусу вимірюється за міжнародною сейсмічною 12-баль- ною шкалою або за шкалою Ріхтера.
- Найактивнішими зонами землетрусів є Тихоокеанський вогняний пояс та Альпійсько-Гімалайський пояс Євразії.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Проаналізуйте можливість виникнення землетрусів в Україні. Спрогнозуйте їх наслідки.
- 2. Складіть модель життєзберігаючої поведінки людини, яка живе в сейсмічно активній зоні.
- 3. Поясніть значення можливостей передбачення землетрусу.
Коментарі (0)