Основні форми рельєфу суходолу Землі: гори
- 31-01-2022, 13:29
- 457
6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова
§ 28. Основні форми рельєфу суходолу Землі: гори
ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ
- Де і як виникають гори.
- Про висоту гір та їхній вік.
- Про значення гір і рівнин для людини.
• Де і як виникають гори. Відносно стійкі й рівні ділянки земної кори зазвичай розділені рухомішими ділянками. Вони видовжені на тисячі кілометрів, тут внаслідок зіткнення літосферних плит гірські породи зім’яті у складки. Саме тут здебільшого й утворюються гори - високо підняті над рівниною частини земної поверхні з дуже пересіченим рельєфом.
Гірські форми рельєфу охоплюють близько 25 % суходолу. Вони часто простягаються на сотні й тисячі кілометрів. Так, на 9000 км уздовж тихоокеанського узбережжя Південної Америки простягаються Анди - найдовші у світі гори.
• Про висоту гір та їхній вік. Гори на земній кулі дуже відрізняються висотою, зовнішнім виглядом, походженням, віком. Так, Гімалаї — найвищі на земній кулі гори - здіймаються на висоту близько 9000 м над рівнем моря. Найвищі в Україні гори - Карпати - заввишки лише понад 2000 м над рівнем моря. А висота найвищої вершини Кримських гір становить лише 1545 м над рівнем моря. За висотою гори поділяють на низькі (до 1000 м над рівнем моря), середньовисотні (1000 3000 м над рівнем моря) і високі (понад 3000 м над рівнем моря) (мал. 71).
Іноді гори утворюють високий скелястий хребет з вершинами, вкритими вічними снігами. Таким, наприклад, є Великий Кавказький хребет. Проте поодинокі хребти - це рідкість. Частіше гори складаються з кількох хребтів, розділених глибокими долинами (мал. 74) або плато, як-от Кордильєри. Так само й Українські Карпати утворені кількома великими хребтами, що паралельно витягнуті з північного заходу на південний схід.
У гірського хребта два схили, часто несиметричні і з різною крутістю. Так, у Кримських гір південні схили стрімкі, а північні - пологі. Це пояснюється історією геологічного розвитку.
Мал. 74. Гірські хребти, розділені глибокою долиною
Вершинна частина хребта може мати вигляд гостроверхого гребеня або бути майже плоскою. Багато гір Африки, наприклад, мають плоскі вершини і стрімкі схили. Такі гори називають столовими (мал. 75). Пониження гребеня, до якого з обох схилів є зручні для сполучення підходи, - це гірські перевали. Суміжні гірські хребти, що мають спільне походження, утворюють гірську систему. Понижені окраїни гір називають передгір’ями.
МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
Щоб уявити, як утворюються складки земної кори, візьміть кілька зошитів у м’якій обкладинці і поступово стискайте їх з обох боків руками доти, доки зошити не зімнуться у складки. Приблизно те саме відбувається з осадовими породами, які стискаються, утворюючи гірські хребти.
Причиною різноманітності гір Землі є також їхнє походження. Одні гори з’явилися завдяки вулканічній діяльності, а інші - унаслідок рухів земної кори. На рухомих ділянках земної кори, найчастіше на краях літосферних плит, земна кора нерідко стискалася.
Мал. 75. Столова гора
Мал. 76. Вулканічна гора
У результаті цього товщі гірських порід зминалися у складки, ніби зморщувалися, і під дією тиску піднімалися вгору на тисячі метрів. Так сформувалися відносно молоді за віком гори, у них гірські породи зім’яті в складки. Прикладом таких гір є Гімалаї, Кордильєри, Кавказькі, Кримські гори, Карпати.
Поступово молоді гори «старішають» - руйнуються, їхні вершини стають дедалі рівнішими. Під час подальших рухів земної кори утворюються тріщини та розломи, які розбивають гори на окремі брили. Ці давніші за віком гори мають вирівняні плоскі вершини, але схили в них круті і значна висота, як у молодих гір. Підняті інколи на значну висоту, ці гори наче відроджуються. Проте такі гори є давніми за віком, як-от Уральські гори, Аппалачі, Тянь-Шань.
Гори також виникають унаслідок вулканічних вивержень. Вулканічні гори часто мають характерну конусоподібну вершину (мал. 76).
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
Розлучені гори. 500 млн років тому Північна Америка та Європа були частиною давнього континенту, на якому внаслідок руху літосферних плит виникли гори. Пізніше Північна Америка відкололася від Європи. При цьому єдиний гірський масив був розірваний і опинився по різні боки Атлантичного океану. Нині він представлений Скандинавськими горами в Європі та горами Аппалачі в Північній Америці.
• Про значення гір і рівнин для людини. Гори й рівнини мають для людини велике значення. На рівнинах проживає більша частина населення планети. Людина будує свої міста, розорює землі, прокладає дороги переважно на рівнинних ділянках. Гори освоїти набагато важче, хоча на Землі є чимало країн, де рельєф переважно гірський і люди пристосувалися до життя в горах. В Андах, Гімалаях, Тибеті на висоті 3000-4000 м вирощують ячмінь, картоплю, горох, випасають худобу. Тут видобувають корисні копалини. У багатьох гірських районах світу створено гірськолижні бази відпочинку, які приваблюють тисячі туристів.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3 (ПРОДОВЖЕННЯ)
Позначення на контурній карті гір: Карпати, Кримські, Альпи, Уральські, Кордильєри, Кавказ, Гімалаї з вершиною Джомолунгма, Анди.
ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!
ЧИ ЗНАЮ
- 1. Що називають горами?
- 2. Як гори поділяються за висотою?
ЧИ РОЗУМІЮ
- 3. Яким чином утворюються гори?
- 4. Чому гори є різними за висотою?
ЧИ ПОЯСНЮЮ
- 5. Якою є роль гір і рівнин для людини?
- 6. Які чинники зумовлюють різноманітність гір?
ЧИ ВМІЮ
- 7. Визначте за фізичною картою півкуль гори різної висоти.
- 8. За фізичною картою України визначте п’ять найвищих гірських вершин.
Коментарі (0)