Загальна кількість води на Землі та її розподіл в гідросфері
- 31-01-2022, 13:41
- 499
6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова
§ 43. Загальна кількість води на Землі та її розподіл в гідросфері
ПРО ЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ
- Наскільки поширена вода на Землі.
- Як розподіляється вода в гідросфері.
• Наскільки поширена вода на Землі. Вода є однією з найпоширеніших речовин у природі. Адже вона має незвичайні властивості, завдяки яким у природі може перебувати у трьох станах. Найчастіше ми бачимо воду в рідкому стані. Проте при нагоді вода, мов казковий герой, може стати невидимкою, тобто може випаруватися і перейти в газоподібний стан. А коли температура опускається нижче нуля градусів, вода перетворюється на лід або сніг, тобто набуває твердого стану.
Не випадково вода словами народного прислів’я говорить про себе: «Я і хмара, і туман, і ріка, і океан». Сукупність усіх вод земної кулі - океани і моря, річки і озера, болота і водосховища, сніги і льодовики, підземні води і багаторічна мерзлота, а також вода, що перебуває в атмосфері у вигляді пари та хмар, - утворюють разом водну оболонку Землі - гідросферу.
Мал. 129. Колообіг води в природі
Завдяки здатності змінювати свій стан вода може мандрувати світом на великі відстані. Свідком цих мандрів був кожен з вас. Наприклад, перебуваючи на березі моря, річки чи озера, будьте певні: ви очевидець випаровування води. Піднімаючись угору, невидима водяна пара охолоджується (пригадайте чому) і знову перетворюється на рідину. Згодом ця рідина випаде на землю дощем, градом, а взимку снігом. Будь-які атмосферні опади стікають по земній поверхні, приміром, у річки, озера, а частина їх просочується в землю. Плине час, і, долаючи чимало перешкод, вода-мандрівниця зрештою потрапляє в море або океан (мал. 129). Не встигаючи тут перепочити, вода нерідко знову рушає в тривалу подорож - випаровується, охолоджується, стікає... Безперервно триває цей процес переміщення води на земній кулі - великий, або світовий, колообіг води в природі: океан - атмосфера - суходіл - океан.
Трапляється, що вода, яка випаровується з поверхні океану, повертається у вигляді атмосферних опадів одразу в той самий океан. Це малий колообіг води в природі: океан - атмосфера - океан. На Землі водночас відбуваються і великий, і малий колообіги води.
• Як розподіляється вода в гідросфері. Загальна кількість води в гідросфері 1,5 млрд км3. Основна маса води гідросфери зосереджена в морях і океанах — 96,5 % (71 % поверхні Землі). Друге місце за об'ємом води посідають льоди і сніги полярних областей (переважно льодовикові щити Антарктиди і Гренландії), де зберігається ще 2 %. На третьому місці - підземні води, на які припадає близько 2 % гідросфери. Найменшу частку гідросфери (0,02 %) містять поверхневі води суходолу - річки, озера, болота (мал. 130).
Мал. 130. Розподіл води в основних частинах гідросфери
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
Володарі води. Серед океанів найбільше води містить Тихий океан - 53 %. Майже вдвічі менші запаси води має Атлантичний океан - 25 %. Ще 21 % водних запасів утримує Індійський океан. Північний Льодовитий океан володіє лише приблизно 1 % запасів океанічних вод.
З усього об’єму води на Землі лише 3 % - це прісна вода, у якій значно менша концентрація розчинених мінералів, ніж у солоній морській воді. Майже 4/5 усіх запасів прісної води зосереджено в полярних областях у вигляді льодовиків. Ще 1/5 залягає у вигляді підземних вод. Лише 0,3 % прісної води перебуває в рідкому стані на поверхні Землі у вигляді річок, озер та боліт. Причому в озерах води набагато більше, ніж у річках.
МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
Разом із членами своєї родини визначте, які у вашій місцевості є основні джерела прісної води.
ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!
ЧИ ЗНАЮ
- 1. Які є основні складові гідросфери?
- 2. Яка загальна кількість води на Землі?
ЧИ РОЗУМІЮ
- 3. Завдяки яким властивостям води виникає її колообіг?
- 4. Де містяться найбільші запаси води?
ЧИ ПОЯСНЮЮ
- 5. Як розподіляється вода в природі?
- 6. Якою є роль великого колообігу води в природі?
ЧИ ВМІЮ
- 7. Визначте за діаграмою (мал. 130) особливості розподілу води в гідросфері.
- 8. Намалюйте схему малого колообігу води у вашій місцевості, позначивши місцеві об’єкти (річку або озеро, форми рельєфу, гірські породи тощо).
Коментарі (0)