Трави. Екологічне значення лісу. Охорона лісів
- 21-01-2022, 03:16
- 515
7 Клас , Географія 7 клас Косенко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 13. Трави. Екологічне значення лісу. Охорона лісів
На попередньому уроці ви дізналися про лісові кущі, їхні лікувальні властивості та практичне використання у господарстві. Пригадайте, чим відрізняється кущ від дерева. Які плоди в кущів? Які кущі ростуть у лісах? Що вам відомо про бузину (ліщину, шипшину)? Які лікувальні властивості у бузини (ліщини, шипшини)? Що вам відомо про чорницю (брусницю)? Які лікувальні властивості у чорниці (брусниці)? Як люди використовують лісові кущі?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про лісові трави, екологічне значення лісу та його охорону.
У лісі кожна група рослин утворює свій «поверх» — ярус. Верхній ярус формують дерева. Під деревами ростуть кущі — це середній ярус. А нижче стеляться трав’янисті рослини.
У трав’яному ярусі є однорічні й багаторічні трави. У лісах трави найкраще розвиваються навесні. Вони, як правило, тіньовитривалі. Багато трав не витримують впливу прямих сонячних променів і не здатні існувати на відкритому просторі. Часто вони мають широкі листкові пластинки. Це дозволяє накопичувати органічні речовини при слабкому освітленні. У темних лісах трав’янисті рослини мають квітки білого кольору. Це допомагає їм бути помітними для комах-запилювачів. Деякі лісові трави розмножуються поділом кореневищ.
Трави лісу (анемона)
У лісі можна побачити конвалії. Вони ростуть під деревами й кущами цілими родинами. Кожне стебло відростає від кореневища, яке міститься в землі. У конвалії стебло має два великих зелених листки. Його висота — 2030 сантиметрів.
Цвіте рослина в травні. Її квітки білого кольору, зібрані в суцвіття. Вони мають приємний та стійких запах. Усі частини конвалії містять отруту.
З квіток утворюються плоди. Це великі ягоди оранжевого або червоного кольорів. Восени ягоди з насінням достигають. На зиму листки конвалії засихають. У ґрунті залишається кореневище з бруньками (підземним стеблом). Весною з бруньок з’являються нові пагони з листками. Тоді конвалія знову зацвітає.
Конвалія — багаторічна трав’яниста рослина. Лікарські препарати з конвалії у вигляді настоянок і крапель рекомендують вживати при хворобах серця.
Серед кущів росте лісова герань. Її кореневище міститься в землі. Стебла слабкі, гіллясті, висотою у 25-50 сантиметрів.
Листки розчленовані, не суцільні. Цвіте герань у травні-червні. Квітки мають фіолетовий колір. Вночі та під час дощу вони схиляються, утворюючи своєрідний дах (з чашечки й віночка) для тичинки й маточки рослини.
Плід у герані схожий на журавлиний дзьоб. Саме тому другою назвою цієї рослини є журавець. Коли плід достигає, він тріскається. Так насіння розсипається від рослини в різні сторони. Герань — багаторічна трав’яниста рослина.
Квітки конвалії
Плоди конвалії
Лісова герань
У тінистих лісах росте квасениця. Стебло цієї рослини нерозвинуте. До кінців кореневища прикріплюються безлисті квітконосні пагони (стрілки) і пучки листків. Листки в квасениці складні — на довгому черешку розміщено три листкові пластинки у вигляді серця.
Квасениця зимує із зеленими листками. Цвіте вона в травні ніжними, біло-рожевими квітами. Якщо доторкнутися до квіткової ніжки або до черешка листка, квітка й листки опускаються і закриваються. Так само відбувається вночі, і тоді, коли припікає сонце чи падає дощ. Але якщо її не турбувати, листки й квітки знову випрямляються і розкриваються.
Плід у квасениці — коробочка. У ній багато насіння. Коли коробочка достигає, вона тріскається і з силою розкидає насіння. Воно проростає на новому місці. Квасениця — багаторічна трав’яниста рослина.
Екологічне значення лісу унікальне. Він впливає як на мікроклімат, так і на клімат усієї планети. Ліс поглинає атмосферні забруднення, вуглекислий газ та виділяє кисень. Він очищає повітря, виділяючи фітонциди. Ці речовини знищують багато шкідливих мікробів. У лісі температура повітря значно нижча, ніж у місті чи селі. А вологість навпаки — більша. Це робить повітря дуже легким та приємним.
Ліс потребує охорони від пожеж, незаконного вирубування, захисту від шкідників, хвороб та інших шкідливих впливів.
Квасениця звичайна
Плоди квасениці
Лісова пожежа
- Як потрібно поводитися під час відпочинку в лісі?
Коли плануєте розвести багаття в лісі, обов’язково обкопайте це місце. Таким чином вогонь не пошириться на суху траву. Залишаючи місце відпочинку, обов’язково залийте вогнище водою. У разі виникнення пожежі, телефонуйте за номером 101. Не залишайте після себе сміття. Пам’ятайте, що ліс — це домівка для багатьох звірів, птахів та комах.
Запам’ятайте
Трав’яниста рослина — це рослина, у якої стебло не дерев’яніє.
Запитання
- 1. Який ярус у лісі займають трав’янисті рослини?
- 2. Які лісові трави вам відомі?
- 3. Що вам відомо про конвалію (дику герань, квасеницю)?
- 4. Які отруйні лісові трави вам відомі?
- 5. Яке екологічне значення лісу?
- 6. Чому потрібно в лісі поводитися обережно?
- 7. Від чого охороняють ліси?
Завдання
- 1. Відгадайте загадки. Відповіді запишіть у зошит.
а) Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки.
Як зовуть їх? Відгадай!
(К...)
б) Не оса, а жало має,
Не вогонь, а обпікає.
Коли йдете в ліс гуляти,
Обминіть її, малята.
(К...)
в) Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває.
(П...)
- 2. Із запропонованих літер складіть слово.
К О В А Л І Н Я, Р А Г Е Н Ь, К В А Ц Я Н И С Е.
Цікаво знати...
Багато з нас полюбляють банани. Та чи знаєте ви, що висота цієї рослини може перевищувати 7 метрів? Проте вчені все одно вважають банан не деревом, а травою. Це все тому, що стовбур банана насправді є несправжнім стеблом. Це порожня трубка, утворена щільно прилеглим один до одного листям. Справжнє стебло банана дуже коротке і воно розміщується всередині несправжнього стебла.
Коли приходить час цвісти, стебло всередині листової трубки витягується. Його верхівка з великим суцвіттям на кінці показується над листям. Після запилення квітки перетворюються на плоди. Плоди банана — це ягоди. На верхівці стебла утворюється величезна зв’язка. Вона налічує від 50 до 200 плодів. Така зв’язка складається з декількох грон. У кожному гроні по 10-20 бананів. Після того як плоди дозрівають, стебло зрізають. Від його потужного підземного кореневища незабаром відростає нове. Життя рослини триває.
Усім відомо, як швидко псуються банани. З плодів із золотистою шкіркою й ароматною білою м’якоттю вони перетворюються в чорно-буру кашку. Тому урожай бананів збирають завчасно. Плоди мають бути тверді на дотик, а їхня шкірка повинна мати яскраво-зелений колір. Попереду їх чекає довга подорож — за тисячі кілометрів від плантації до магазинів різних країн.
По морях банани перевозять на спеціальних суднах-банановозах з потужними холодильними установками. Таке обладнання уповільнює їхнє дозрівання й оберігає від псування.
Цю ягоду їдять не тільки в сирому вигляді. Банани варять, смажать, кип’ятять і навіть роблять з них вино. Також з бананів готують фруктові салати, консерви й мармелад. Іноді додають у хліб, пироги й печиво.
Банан
Коментарі (0)