Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини
- 22-01-2022, 03:14
- 552
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
Пригадайте: 1. Назвіть найбільші форми рельєфу Північної Америки. 2. Установіть подібність і відмінність у рельєфі Північної і Південної Америки. 3. Які тектонічні структури лежать в основі материка?
Тектонічна будова та рельєф. Порівняно з іншими материками Північна Америка відрізняється найбільш повною відповідністю тектонічної структури й рельєфу.
За характером поверхні материк можна поділити на три частини. Північна та центральна частини зайняті рівнинами, на південному сході розташовані гори Аппалачі, а на заході простягліїся гори Кордильєри.
Рівнини материка сформувалися переважно на давній Північноамериканській платформі, яка охоплює Канадський кристалічний щит і плиту. Північна частина рівнин розміщена в межах Канадського кристалічного щита.
Південніше розміщені Центральні рівнини (висота до 500 м) (мал. 89). Тут фундамент платформи вкритий товщами осадових порід. Північна частина материка до 40-42° пн. ш. кілька разів зазнавала обледеніння. Льодовики залишили наноси з глини й каміння. На південь від межі обледеніння поверхня Центральних рівнин укрилася лесом (пориста суглиниста порода) і піском.
Мал. 89. Центральні рівнини (США)
Мал. 90. Гори Аппалачі
На захід від Центральних рівнин уздовж Кордильєр широкою смугою більш як 4000 км простягліїся Великі рівнини (висота подекуди 1500 м). Вони утворилися в західній частині платформи, яка зазнала підняття під час утворення Скелястих гір. Великі рівнини утворені потужними морськими й континентальними відкладами. Річки, які стікають із гір, прорізали рівнини глибокими долинами.
На півдні Центральні рівнини переходять у Міссісіпську та Примексиканську низовини, створені річковими наносами.
На сході материка простягнулися давні, дуже зруйновані гори Аппалачі (мал. 90). Вони мають пологі схили, округлі вершини та широкі міжгірні долини. Висота гір лише трохи перевищує 2000 м. Найвища точка Аппалачів — гора Мітчелл (2037 м). У передгір’ях Аппалачів залягають вапнякові породи. Тут утворилася найдовша (500 км) карстова печера світу — Мамонтова — Флінт-Ридж (англ. Mammoth-Flint Ridge Cave System).
Уздовж західного узбережжя більш як на 9000 км простягліїся надзвичайно красиві гори Кордильєри. Вони розчленовані глибокими річковими долинами, які називаються каньйонами. Глибокі западини чергуються з високими хребтами й вулканами. У північній частині Кордильєр піднімається найвища їх вершина — гора Мак-Кінлі (6194 м), укрита снігами й льодовиками. Деякі льодовики в цій частині Кордильєр зсуваються з гір у море. Кордильєри утворилися в період мезозойської складчастості на стику двох літосферних плит, у смузі стиснення земної кори, яку пересікають безліч розломів. Вони починаються на океанічному дні й виходять на суходіл. Рухи земної кори призводять до сильних землетрусів і вивержень вулканів, які часто приносять багато лиха людям.
Між хребтами Скелястих гір розташоване Qєллоустонське вулканічне плато, де знаходяться гігантські гейзери (понад 200) й гарячі джерела (мал. 91). Тут діє понад 200 гейзерів. У 1872 р. був заснований перший у світі національний парк, у якому знаходиться найбільший на планеті діючий гейзер Глан. Висота його потоку досягає 60 м, а за годину він виливає понад 2,5 млн л води.
Мал. 91. Йєллоустопське вулканічне плато
Активну участь у формуванні рельєфу Північної Америки взяли поверхневі та підземні води, а також вітер. Так, річка Колорадо утворила один із найглибших у світі Великий Каньйон (до 1600 м). Його довжина становить 446 км. На величезних просторах північноамериканських пустель вітрова діяльність спричинила велику кількість еолових форм рельєфу.
Корисні копалини. Північна Америка дуже багата на корисні копалини. У північній частині рівнин переважають родовища залізної руди, нікелю, міді тощо. На Центральних і Великих рівнинах, а також на Міссісіпській низовині знайдено багато родовищ нафти, природного газу, кам’яного вугілля. В Аппалачах і їх передгір’ях залягають залізні руди й кам’яне вугілля. На півострові Флорида є багаті поклади фосфоритів. Найбагатші нафтогазоносні родовища відкриті на Примексиканській низовині, на Алясці, у північній частині Канадського Арктичного архіпелагу. У Кордильєрах є численні родовища кольорових металів: мідь, свинець, цинк, срібло.
Практична робота 9 (продовження)
Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки
Позначте на контурній карті, користуючись атласом.
Рівнини: Центральні й Великі; Примексиканська низовина;
височина: Лаврентійська;
гори: Кордильєри (гора Мак-Кінлі), Скелясті, Аппалачі.
Запитання та завдання
Працюємо з картою та атласом
Позначте на контурній карті найбільші діючі вулкани Північної Америки.
Сторінка дослідника
Дослідіть, на які об’єкти природних пам’яток багаті гори Кордильєри, використовуючи різноманітні джерела інформації. Розробіть туристичний маршрут в одному з районів Кордильєр. Опишіть об’єкти, які запропонуєте показати туристам.
Цікавий факт
Мал. 92. Мамонтова печера
Мамонтова печера — одна з найбільших карстових печер у світі, знаходиться в США (штат Кентуккі), у західних передгір’ях Аппалачів (мал. 92). Відкрита в 1809 р. мисливцем, який переслідував пораненого ведмедя. Глибина печери сягає понад 500 м, складається з 225 підземних проходів, майже 20 великих залів і понад 20 глибоких шахт, що утворюють у сукупності складний лабіринт; є озера й підземні річки. Печера стала батьківщиною підземного туризму в Америці.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)